Мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення та низька прозорість негативно позначаються на інвестиціях і продуктивності

0 128

Мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення є головною перешкодою для залучення інвестицій та збільшення продуктивності в сільськогосподарському секторі України, вважають аналітики Світового банку,які 3 жовтня у Києві представили свій звіт по Земельній реформі в Україні,  передає Seeds.

Неможливість придбання землі позбавляє виробників стимулів для інвестицій у підвищення продуктивності та не сприяє сталому користуванню землею, наприклад, через інвестиції в зрошення, багаторічні культури й сівозміну. Це зумовлено тим, що виробники не впевнені в тому, чи зможуть користуватися землею протягом тривалого часу. Обмежений доступ до капіталу та інфраструктури не сприяє розвитку сімейних фермерських господарств і переходу до продуктів, що передбачають високий рівень зайнятості й мають вищу додану вартість.

Мораторій також негативно позначається на потоках фінансування малих та середніх виробників, оскільки землю не можна використовувати як заставу. Якщо право власності на землю передавати заборонено, її не можна використовувати як заставу для отримання фінансування. Брак доступу до фінансування не дає змоги багатьом малим і середнім фермерам розвиватися та переходити до продукції з вищою доданою вартістю. Мораторій, таким чином, позбавляє мільйонів землевласників можливості використовувати свій найцінніший актив як заставу.

Ще однією значною перешкодою для залучення інвестицій у сільське господарство є брак прозорості та ясності у сфері прав власності на землю та операцій із землею. Суттєві помилки в земельному кадастрі та реєстрі зумовлюють додаткову вартість операцій і є джерелом незахищеності права власності. Ці помилки також шкодитимуть використанню землі як застави банками, навіть у разі зняття мораторію. По-друге, відсутність реєстрації цін на обмежений спектр земельних операцій, дозволених за межами мораторію, означає те, що прозорої історії вартості землі та цін на землю не існує. По-третє, значний обсяг ринку оренди землі перебуває в тіні. Така відсутність реєстрації поточних орендних відносин призводить до неможливості їх захисту та потенційних зловживань. Усе це призводить до замкнутого циклу неформальних відносин, слабких прав, втрати бюджетних доходів і низької продуктивності сільськогосподарського виробництва.

Низький рівень реєстрації державних земель сільськогосподарського призначення також є значним джерелом непрозорих методів діяльності та втрати продуктивності. Окрім 32 млн га земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у приватних руках, ще 10 млн га земель сільськогосподарського призначення належать державі. Однак лише 25 % державних земель сільськогосподарського призначення було зареєстровано, а процес землевідведення часто не є прозорим. Це не лише перешкоджає продуктивному використанню цих земель, а й також позбавляє населення близько 250 млн дол. США доходів щороку.

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!