На що сподіватися фермеру? Тенденції ринку агрострахування в Україні від IFC

0 192

Проект IFC «Розвиток фінансування аграрного сектору в Європі та Центральній Азії» спільно з Міністерством аграрної політики та продовольства України презентував результати дослідження ринку страхування сільськогосподарської продукції в Україні 2017-му андерайтинговому році1. Результати даного дослідження підтверджують, що у 2017-му андерайтинговому році продовжилася тенденція зростання ринку агрострахування та покращення його якісних характеристик, зокрема кількість укладених договорів страхування зросла на 21%, обсяг страхових премій зріс на 30% у гривні та на 28% у доларовому еквіваленті. Середня ставка премії зросла на 10 процентних пункти, а рівень виплат за період перезимівлі перевищує показник 2016 року на 8.5 процентних пункти Страхування, пов’язане з програмами фінансування сільгоспвиробників через Аграрний Фонд та ДПЗКУ продовжує відігравати значну роль (частка цих договорів у загальній кількості зросла у порівнянні з минулим роком на 10 процентних пунктів). Спостерігається наближення параметрів страхування за цими договорами до параметрів страхування за незалежними договорами, що є ознакою поступового формування реальних ринкових умов страхування. Також слід відзначити, що страхові продукти у 2017-му році включили ширший перелік ризиків, ніж у попередні роки (захист від повної загибелі плюс весняні заморозки на період перезимівлі та страхування майбутнього врожаю від багатьох ризиків на весняно-літній період).

У даному дослідженні були використані дані 13-ти страхових компаній України, котрі володіють ліцензією на впровадження страхової діяльності у формі добровільного страхування сільськогосподарської продукції.

Дослідження було проведено у форматі добровільного опитування за допомогою якого було отримано інформацію від кожної страхової компанії щодо: основних параметрів страхових договорів в розрізі застрахованих культур, областей України, типів страхових продуктів та щодо участі страхових компаній у програмах Аргарного Фонду та ДЗКПУ.

Ключові результати дослідження
Загалом у 2017 році було укладено 957 договорів страхування, зокрема, 427 – на зимовий та 530 – на весняно-літній періоди. Сума зібраних страхових премій склала 204, 4 мільйони гривень, що на 30% перевищує рівень 2016 року.

Найбільшу кількість договорів було укладено у Тернопільській (98) та Дніпропетровській (94) областях. За показником застрахованої площі першість належить Полтавській (75,6 тис. га) та Хмельницькій (75,3 тис. га) областям. Перші позиції за об’ємом зібраних премій в Україні посіли Полтавська (33,7 млн гривень) та Дніпропетровська (18.1 млн гривень)
області.

У 2017 році аграрії найбільше страхували озиму пшеницю, озимий ріпак та кукурудзу. У цьому році, у 12 областях України були здійснені страхові виплати. Загальна сума страхових виплат по Україні склала по 7,5  мільйонів гривень. Першість за страховими виплатами отримала  Хмельницька область з показником 40 % ( у розмірі 3, 1 млн гривень) виплат від загального обсягу виплат по Україні. Найбільші виплати у 2017- році були здійснені за договорами страхування сої та гарбуза на весняно-літній період. Третю та четверту сходинку посіли договори страхування озимих пшениці та озимого ріпаку.

У досліджуваний період відбулися деякі зміни у використанні продуктів страхування. Зокрема, у період перезимівлі 2016-2017 роках найбільшого розповсюдження набули договори страхування сільськогосподарськихкультур від повної загибелі в комбінації з весняними заморозками (72,3%).

У період весна-літо 2017 договори страхування від поіменованих ризиків, домінували на ринку, склали лише 26, 4% від усіх договорів і поступилися місцем договорам страхування врожаю від багатьох ризиків, яких на ринку було укладено 68,2%.

SEEDS.org.ua

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!