Анатолій Богдан: Забезпечити ритмічні поставки клієнтам без сучасного сховища з РГС виробникам плодоовочевої продукції неможливо

0 184

Рекордно низькі ціни на яблуко в Україні весною 2019 року застали зненацька багатьох садівників, незважаючи на те, що фахівці Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО) попереджали про такий сценарій розвитку подій за півтора року до цього. Цілком очевидно, що якщо яблуко в кінці квітня коштує стільки ж, як під час збирання, або навіть дешевше, то наявність сховища, навіть самого хорошого, не дозволяє заробити більше.

І ось вже доводиться чути думки, що, мовляв, будувати сховища для зберігання яблука, а особливо дорогі сховища з регульованим газовим середовищем (РГС), абсолютно невигідно. Мовляв краще продати яблуко відразу після збирання і не нести витрат на зберігання, не кажучи вже про інвестиційні витрати.

East-Fruit звернувся до директора науково-виробничої компанії «Інсолар-Холод» Анатолія Богдана з проханням прокоментувати таку точку зору, оскільки ця компанія є лідером українського ринку за обсягом розроблених сховищ для фруктів, в т.ч. і сховищ з РГС, що вводяться в експлуатацію. 

Анатолій Богдан зазначив, що подібні думки можуть висловлювати тільки дуже дрібні виробники, які мають фізичну можливість продати все своє яблуко відразу після збирання. «А якщо у виробника навіть 20 гектарів сучасного саду, то навіть тисячу тонн яблука продати з коліс фізично неможливо – адже це 55-60 фур яблука. Відвантажуючи по дві фури в день, доведеться працювати цілий місяць, а значить навіть тимчасове зберігання такого яблука потрібно забезпечити», – каже Анатолій Васильович. «Зберігання є невід’ємною частиною бізнесу з вирощування яблук, а не способом заробітку, так як для великих проектів, що мають від 40 гектарів інтенсивних садів і більш, дуже важливо забезпечити ритмічні поставки продукції клієнтам в Україні та за кордоном, і зробити це без сучасного сховища неможливо», -говорить експерт.
А що робити дрібним фермерам, які мають 1-2-5-10 гектарів яблуневого саду? Анатолій Богдан вважає, що такі фермери також не можуть обійтися без сховищ, адже їх дуже багато. Якщо вони всі одночасно спробують продати своє яблуко, то ціни будуть настільки низькими, що сенсу в виробництві не буде. Хорошим рішенням для таких фермерів представник «Інсолар-Холод» вважає кооперацію, однак зазначає, що садівники України поки ментально не готові до того, щоб працювати разом.

Крім того, Анатолій Богдан зазначив, що при експорті яблука в країни Близького Сходу і Азії можна заробити в кілька разів більше, ніж при поставках фруктів всередині країни або в Білорусь (читай в Росію (ред.)). Однак при настільки тривалій логістиці, якість яблука має бути ідеальною, а яблуко обов’язково має бути охолоджене і правильно оброблено інгібітором етилену МСР-1. Здійснити таку обробку можна лише в умовах сучасного герметичного сховища. Також слід пам’ятати, що на виході зі сховища твердість яблука повинна бути не нижче 7 одиниць, а домогтися такого показника без сховища з РГС буде вкрай складно.

Тому, якщо фермер хоче отримати 15 грн за кілограм яблука замість 3-5 грн, значить він зобов’язаний займатися експортом. А якщо він хоче експортувати яблуко за такою високою ціною, він повинен мати в своєму розпорядженні сучасне сховище з РГС. Так чи дозволяє сховище заробити гроші? Відповідь очевидна і вона ствердна. Без сховища в умовах, коли на ринку дефіциту яблук немає, заробити гроші буде дуже складно.

А що якщо трапиться дефіцит яблука? Тоді ж ситуація може кардинально змінитися.

Чи очікується дефіцит яблук на ринку України в найближчі роки? Керівник Української плодоовочевої асоціації Федір Рибалко вважає, що дефіциту яблук на ринку України в найближчі роки очікувати не варто, оскільки багато молодих садів лише починають плодоносити. Тому розраховувати на такий сценарій абсолютно не доводиться. У той же час, на думку Федора, навіть якщо трапиться який-небудь природний катаклізм типу пізніх весняних заморозків, що призведе до різкого зниження виробництва яблук, то і в цій ситуації сховище себе виправдає, адже яблука в роки дефіциту будуть в процесі зберігання тільки дорожчати .

Тому сучасні сховища для яблука – це просто необхідність, і навіть якщо яблуко в процесі зберігання не росте в ціні, то воно повністю себе окупає завдяки можливості продавати продукцію на експорт за цінами, які в 3-5 разів вище, ніж ціни внутрішнього ринку.

SEEDS.org.ua за матеріалами EastFruit

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!