Археологи довели, що фермери переробляли молоко свійських тварин ще в епоху неоліту  

0 404

Фермери, які жили в період неоліту, виробляли молочні продукти з молока різних видів тварин: корів, овець і кіз. Це підтвердили аналізи відкладень із глиняних посудин, знайдених на території сучасного Куявсько-Поморського воєводства Польщі, пише SEEDS.

Результати дослідження опублікували на сторінках видання в Royal Society Open Science. Його авторами є науковці з Великої Британії та Польщі. Попередні дослідження вже показували популярність молочних продуктів у цей період, але конкретних підтверджень цьому не було.

«Нове дослідження білка показує, що цей стародавній осад дуже схожий на осад від сучасного виробництва сиру — він відрізняється від необробленого молока. Це доводить, що люди тоді виробляли сир або іншу форму молочної продукції з ферментованого молока», — зазначила провідна авторка дослідження Міранда Еванс з Департаменту археології Кембридзького університету.

На те, що у посуді містяться сліди від виробництва сиру або інших молочних продуктів, які вимагають бродіння молока, вказала частка білків, змінених під час процесу бродіння. Її можна визначити за допомогою аналізу послідовності білків.

Досліджувані посудини знайшли під час рятувальних робіт у 2016 р. на околицях села Славенцінек у Польщі.  У шарі пізнього неоліту (бл. 3650–3100 років тому) знайдено не лише посуд, а й сліди невеликого поселення з чотирма будинками, криницями та похованнями.

Читайте також: На українських полях працюють навіть дощові черв’яки – збільшують поживні речовини в ґрунті

Археологи отримують дедалі більше доказів того, що молоко споживали в Центральній Європі з початку неоліту. Раніше на керамічних посудинах, знайдених на території нинішньої Польщі та Угорщини, виявили частки жиру, характерного для молочних продуктів, пише growhow.in.ua.

За словами доктора Гаррі Робсона з кафедри археології Британського університету Йорка, дослідження допомагає краще зрозуміти, як деякі з перших фермерів у Центральній Європі використовували молочні продукти. Він зазначив, що це перші чіткі докази наявності різноманітного молочного стада у період неоліту.

Ще одним свідченням видового різноманіття молочних тварин у той період є знайдені на одній з археологічних пам’яток кістки корів, кіз і овець.

 

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!