Біохакер, агроном-генетик, оператор дронів, агрокібернетик. Професії майбутнього в агросфері

0 445

З розвитком аграрної сфери змінюється і попит на фахівців. Деякі професії під натиском новітніх технологій зникають, натомість виникають інші. Як правильно вибрати професію, та на що звертати увагу на ринку праці читайте на SEEDs.

Види, що вимирають

Не секрет, що ще 20 років тому професія доярки в селах вважалася почесною. Адже без них на фермах було непереливки — видоїти корів та напоїти телят — ще ті клопоти. Сьогодні усе це виконують роботи та автоматизовані системи. На виробництві автоматизація витісняє конвеєрних робітників сортувальних і пакувальних ліній, вантажників тощо.

Якщо виробничники з еволюцією технологій адаптувались до змін поступово, навчаючись на помилках, то для адміністративних підрозділів раптова автоматизація всіх облікових процесів стала сюрпризом. “Розумні” машини із програмним забезпеченням, базами даних стали “відбирати хліб” у людей. “Зараз світ особливо швидко змінюється, і багато функцій переходить техніці.

Погоджуються з цим твердженням і в агрохолдингу “Мрія”. Тут, наприклад, аби спростити доступ механізаторів до контролю власних зарплат, встановили спеціальні облікові інфобокси. Вони допомагають робітникам моніторити нарахування коштів за відпрацьовані гектари. Ще декілька років тому було складно уявити наявність подібної системи, що мінімізує людський фактор та помилки в розрахунках. Наразі це — необхідна складова будь-якої компанії.

“Відіграють свою роль в цьому процесі і автоматизація, новітні технології, що дедалі більше проникають в життя аграріїв, зменшуючи частку “ручної праці”. IT-спеціалісти зі свого боку розуміють небачену можливість застосування своїх знань і навичок, потенціал для реалізації найсміливіших ідей саме в аграрному напрямі”, — вважає Юлія Горун, старший консультант з підбору персоналу для агропромислових компаній кадрового холдингу “АНКОР” в Україні.

Велика трансформація

Роботодавці впевнені, що зміни на ринку праці йдуть лише на користь бізнесу, і нічого критичного в цьому немає. Автоматизація скорочує видатки, оптимізує навантаження на співробітників, мінімізує кількість ручної праці, а, значить, і потреба в працівниках зменшується. При цьому роботодавці не поспішають звільняти персонал.

“Не потрібно зупиняти прогрес. Ми не вивільняємо кадри, це не самоціль. Зараз функції, які може виконувати програма чи машина, дають можливість ефективно та оперативно керувати процесами. Тобто співробітники більш задіяні на етапах контролю та управління, а вся технічна робота автоматизована. І це — нормальний процес. Раніше ми читали лише паперові книги, потім з’явились електронні, а за ними — аудіо. Нічого поганого в цьому немає. У будь-якому випадку, залишається інтелект, креатив та емоції”, — наголошує Світлана Сурова, менеджер з розвитку бренду роботодавця МХП

Водночас Юлія Горун зазначає, що кваліфіковані працівники в аграрному секторі стають більш затребуваними, тому хвилюватися не варто. “Цей напрям бізнесу стає дедалі перспективнішим для української молоді. Незважаючи на те, що особливість роботи вимагає від спеціалістів в сільській місцевості величезної працездатності, напруженої ненормованої роботи, особливо в гарячий сезон, зацікавленість є”, — зазначає вона.

За даними рекрутерів, дедалі більше українців йдуть працювати саме в агро, залишаються жити в сільській місцевості, не ставлять за мету переїзд у велике місто і отримують задоволення й гідне матеріальне заохочення від результатів своєї роботи. Працюючи на своїй землі, вони мають можливість отримувати гідні умови праці і заробітну плату, а також професійно й особистісно розвиватися. Так, зокрема, утворюються сімейні ферми та невеличкі господарства, які стають успішними гравцями на ринку. Яскраві приклади — сирне господарство “Доообра ферма”, заснована Тарасом Ложенко, “Скіфські устриці”, що їх навчилося вирощувати подружжя з Херсонщини.

Ким бути?

Питання, на що звертати увагу, обираючи фах, та в якому напрямі поглиблювати свої знання, залишається відкритим. Адже трансформація ринку триватиме. “Говорячи про новинки та трансформації в галузі, не можна не згадати про агроінженерні посади, що викликані розвитком економіки і сільського господарства”, — зазначає Горун. Агроінженер займається науковими дослідженнями, бере участь в різних наукових експериментах, фіксує отримані результати, організовує ефективне використання машин, обладнання та засобів автоматики.

Крім того, у сучасному фермерському господарстві важливо мати спеціалістів, що швидко опановують особливості роботи з будь-якою технікою, розробляють і впроваджують в практику нові технології виробництва, техніку чи засоби автоматизації. Завдяки цьому є можливість зробити господарство більш ефективним, менш затратним, високодохіднім бізнесом, додає Артем Бєлєнков, засновник компанії SmartFarming.

Аграрії повинні реально оцінити нові ідеї та продукти, аби отримати максимальну ефективність від агротехніки і технології для сільськогосподарського виробництва, і, як результат, використовувати те, що є актуальним саме для підприємства на цьому етапі розвитку, а не просто трендом нашого часу.

“У компаніях, що займаються виробництвом і реалізацією таких продуктів, з’являються нові вакансії. Актуальним є пошук і підбір людей в команду, що займаються просуванням і продажами, з одного боку, з іншого — людей, що відповідають за сервіс і навчання, допомагають з технікою фермеру в полі”, — каже Горун. За її словами, найбільш ефективним є прямий пошук такого персоналу. “Важливо починати з аналізу ринку, складання карти пошуку, мати розуміння, що за компанії представляють той чи інший напрям роботи, у яких регіонах України працюють тощо”, — зазначає фахівець.

Проте вузькоспеціалізовані професії також з часом не втрачають своєї актуальності. Генетик-селекціонер, зоотехнік, ветеринар чи агроном з вирощування екологічно чистих продуктів завжди користуватимуться попитом. А якщо такий фахівець ще й знає іноземну мову, йому завжди знайдеться місце у великому агрохолдингу.

Разом з Наталією Петричкою, експертом департаменту управління персоналом виробничого напряму одного з найбільш інноваційних українських холдингів МХП, склали ТОП-7 аграрних професій, які будуть користуватись попитом у найближчі кілька років:

Агроном-генетик. Уже в найближчому майбутньому найбільш затребуваними будуть агрономи, які спеціалізуються в сфері генної модифікації рослин. Їм доведеться застосовувати досягнення біотехнологій на практиці, адаптуючи культури до місцевих кліматичних умов, збільшуючи врожайність, покращуючи смак і подовжуючи терміни зберігання плодів.

Біохакер. У наступні 30 років з’являться біохакери, які зможуть зламувати генетичний код організмів подібно до комп’ютерних систем.

Оператор дронів. Сьогодні уже є потреба у фахівцях, які відповідають за супутникову та аеророзвідку на полях, що забезпечуватимуть дрони.

Агроінженер. З кожним роком сільгосптехніка стає дедалі складнішою. Навичок механіка вже недостатньо, щоб відремонтувати “розумний” трактор або комбайн. Потрібні знання з мікроелектроніки, програмування та мережевих технологій, якими володітиме агроінженер.

Зоотехнік. Спеціалістам такого профілю потрібно буде створювати ідеальні умови з вирощування худоби і птиці: подбати про мікроклімат, збалансований раціон і своєчасну профілактику захворювань. Ця професія потребує знань в галузі біології, ветеринарії, дієтології, а також наявності технічних навичок. Зоотехніку потрібно буде налаштовувати кліматичні системи, пристрої автоматичного годування, тобто виконувати завдання з покращення умов утримання тварин.

Сільськогосподарський еколог. Завданням таких спеціалістів буде утилізація відходів, відновлення ґрунту після вирощування окремих культур, а також створення програм екологічно чистого сільського господарства, яке не порушує природні процеси.

Агрокібернетик. До функціональних обов’язків агрокібернетика входить введення нових методів автоматизації, налаштування і обслуговування “розумних” ферм, а також контроль технологічних процесів.

SEEDS.org.ua за матеріалами ТСН

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!