Чим більше обмежень на ринку сільгоспземлі, тим менша її вартість

0 620

Як показує досвід європейських країн, чим більше обмежень на ринку землі сільськогосподарського  призначення, тим менша середня вартість гектара такої землі. Про це розповів Василь Кійко, радник юридичної компанії KPMG Law Ukraine, коментуючи для SEEDS свалений Радою закон про ринок землі.  

“Обмеження щодо суб’єктного складу та максимальних обсягів площі володіння землі с/г призначення на праві власності не є новинкою українських законотворців та наявні також в багатьох європейських країнах.

Для прикладу, в Польщі та Литві граничні обсяги володіння землею с/г призначення встановлені на рівні 500 га, в Румунії – 100 га, Угорщині – 300 га, при цьому існують додаткові обмеження для осіб, які планують набути землі с/г призначення у приватну власність – обов’язок проживати на території країни не менше 5 років (Польща), досвід роботи в сільському господарстві не менше 10 років (Литва), наявність аграрної освіти (Угорщина), тощо.

В ряді європейських країн також наявна або заборона на продаж землі с/г призначення іноземцям (Хорватія), або діють суттєві обмеження щодо такого продажу (Латвія, Словаччина)”, – нагадує Василь Кійко.

“Тим не менше, тенденції останнього десятиріччя свідчать про те, що більшість країн ЄС поступово відходять від практики заборон та обмежень, відкриваючи свої ринки землі іноземцям, проте, варто зазначити, що в переважній більшості країн все таки залишаючи при цьому обмеження щодо покупців – кордонами держав-членів ЄС.

Як показує досвід європейських країн,чим більше обмежень на ринку землі с/г призначення, тим менша середня вартість гектара такої землі. Проте, в будь-якому випадку варто враховувати специфіку кожної країни та розуміти, що продаж землі с/г призначення в країні з ринкової економікою, стабільною економічної системою, добре розвиненим малим та середнім бізнесом, відрізняється від ринку в країні де такі фактори відсутні.

В цілому, обмеження встановлені Законом “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення” можна вважати такими, що відповідають реаліям сьогодення, зокрема пов’язаним з запобіганням надмірній концентрації земель с/г призначення “в одних руках”, – зауважив юрист.

“Зменшення граничних обсягів володіння землею з 200 тисяч га (які передбачались попередніми редакціями законопроекту) до 10 тисяч га та введення свого роду “перехідного періоду” (до 1 січня 2024 року) є в будь-якому випадку позитивними моментами.

Щодо допуску до ринку землі іноземців та іноземних юридичних осіб виключно через референдум, то в даному випадку вирішувати українському народові.

Проте варто розуміти, що вільний для всіх (в тому числі і для іноземців), в міру зарегульований, з обґрунтованими обмеженнями, ринок землі с/г призначення може суттєво збільшити середню вартість гектара с/г землі, сприяти здоровій конкуренції та стати серйозним каталізатором росту аграрного сектору”, – додає Василь Кійко..

 

SEEDS.org.ua   

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!