Чому українські фермери починають корчувати кущі жимолості

2 1 570

Невеликий фермер на ягідному ринку виживе лише за однієї умови — він буде постійно боротися за собівартість і буде дуже ефективним. Тоді в нього є шанси, інакше — ні, вважає Ярослав Мовчун, засновник та співвласник ягідної ферми “Озеряна”.

“Навколо моєї ферми з лохиною близько трьохсот гектарів лохини конкурентів. Якщо вони вирішать мене позбутися, їм достатньо викинути на ринок 20−30 тонн ягоди  – і все, мене немає. А вони можуть ще з ціною “погратися”, що мені недоступно. Результат той самий, якщо моя собівартість не буде принципово іншою, максимально низькою.

І я вирощую ніби найбільш ліквідну ягоду, якщо послухати аналітиків. І це не скарги — те саме може трапитися з кожним з моїх колег на цьому ринку”, – додає Ярослав Мовчун.

“Взагалі, мене трохи бентежить загальна манія масово саджати ту чи іншу культуру, бо “спеціалісти кажуть, що це ж вигідно”. Наші ягідники як одурманені слухають якихось грантоїдів, які їм обіцяють щось.

В результаті 8−10 років тому був бум на смородину — ціна висока, посадили всі, ціна упала. Потім бум на малину, потім полуницю. А потім корчують, бо цін немає”, – додає Ярослав Мовчун.

“Нещодавно майже стався хайп на жимолості. Це взагалі диво, бо Європа її не купує, споживачі не знають, але, коли закінчився хайп на лохину, треба ж було щось штовхати.

Один знайомий власник розсадника багато де говорив, що це культура майбутнього, в 2018 році написав, що має передзамовлення на 30 га жимолості. А зараз жодної інформації, а ті, хто має цю ягоду, корчують кущі.

Але на цьому прагненні хайпу люблять наживатися. Під шумок продають неякісні саджанці, дають нефахові поради.

У мене був неврожай у 2017 році через наших псевдоспеціалістів, які мені нарадили чудес із кущами. Тому можна дати лише одну пораду — шукайте та перевіряйте інформацію”, – радить Ярослав Мовчун.

 

SEEDS.org.ua  за інформацією Agravery

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!
2 Comments
  1. Андрій пише

    Що сам “професіонал” Я.Мовчун знає про ягідну культуру Жимолості?

  2. Одесситка пише

    Нормальная конкурентная борьба при освоении новых культур…надо и самому научную информацию штудировать и нос по ветру в нужном направлении держать – и все получиться !!!! …не без потерь и получится….

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!