Чому українські супермаркети і трейдери заглядаються на імпортні яблука

0 1 200

За інформацією аналітиків EastFruit, в листопаді 2019 року, в самий розпал збирання нового врожаю яблука, Україна імпортувала понад 1,3 тис. тонн цих фруктів – лише в три рази менше, ніж експортувала. Подібна ситуація є унікальною, оскільки навіть в 2017 році, коли урожай яблук був низьким, імпорт був майже в 10 разів нижче.

У порівнянні з жовтнем, коли пропозиція яблука було нижчою, ніж в листопаді, імпорт зріс на 72%.

Більш того, яблуко в Україну ввозилося переважно з Польщі, яка більше всіх інших країн постраждала в 2019 році від заморозків і більше всіх країн в Європі знизила обсяги виробництва яблука, як в натуральному, так і у відносному вираженні.

Дані статистики говорять про те, що за листопад 2019 року в Україні було поставлено в 10,5 раз більше, ніж в тому ж місяці роком раніше. Всього ж за перші чотири місяці сезону імпорт яблука вже досяг 3,7 тис. тонн, або в шість разів більше, ніж за такий же період попереднього сезону.

До речі, імпорт за цей період перевищив експорт лише в два рази. За серпень-листопад 2019 року з України експортовано 8,7 тис. тонн яблука – на 47% менше, ніж за той же період 2018 року.

Імпортери Близького Сходу, які активно закуповували яблуко з України в минулому сезоні, в цьому році скаржилися на те, що їхні запити на поставку яблука багато садівників і експортери просто ігнорували.

“Дуже б не хотілося, щоб з яблуком повторилася ситуація, яку ми зараз бачимо на ринку картоплі, коли в роздріб продається переважно імпортна продукція і вона дешевшає. В цей же час українська картопля закладена в сховища в надії на зростання цін.

Якщо у вересні-жовтні фермери мали можливість продати картоплю по 10-11 грн/кг оптом, то зараз ціни вже впали до 7 грн/кг і активних продажів української картоплі від українських фермерів і раніше немає, тобто вони вже втратили по 3-4 грн/кг і ризикують ще більше наростити втрати”, – говорить Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

“На сьогоднішній день відпускні ціни садівників на ходові сорти яблука в Польщі майже в два рази нижчі, ніж в Україні. При такій різниці в ціні, супермаркетам України і трейдерам вигідніше закуповувати яблуко в Польщі, ніж просити українських виробників продати продукцію, тому що польське яблуко вже упаковане і згруповане.

При цьому не варто звинувачувати тільки садівників – сприяє імпорту і погіршує привабливість експорту і українська валюта, що постійно зміцнюється”, – зазначає Андрій Ярмак.

Семен Крамаренко, представник Української плодоовочевої асоціації (УПОА) пропонує не забувати, що Польща продає своє яблуко не тільки в Україні, а й на ті ринки збуту, які Україна завоювала з великими труднощами роком раніше – перш за все на Близький Схід.

“Якщо в минулому році покупці з ОАЕ і Саудівської Аравії надавали перевагу яблуку з України, то в цьому році, з огляду на дуже низьку пропозицію українських фруктів, вони закуповують більше яблука в Польщі. Також на наші традиційні ринки виходять садівники Молдови та Сербії, поки наші постачальники воліють грати в рулетку і зберігати яблуко в надії на зростання цін. Залишається лише сподіватися, що їх ставка спрацює”, – відзначає представник УПОА.

Минулого сезону Україна експортувала рекордний обсяг власного яблука в історії – близько 60 тис. тонн. При цьому частина експортованого з України яблука – це промислове яблуко для переробки на концентрат.

Рекордний за обсягом експорт не дозволив Україні увійти навіть в топ-25 світових експортерів яблука. Для порівняння, сусідня Молдова експортує щорічно більш 200-220 тис. тонн, Польща та Італія – ​​до 1 млн. тонн, а Туреччина – близько 240 тис. тонн.

 

SEEDS.org.ua  за інформацією  EastFruit

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!