Cпеціалізовані програми банківського фінансування є альтернативою традиційному кредитуванню для ягідників

0 216

Різке падіння прибутковості вирощування яблук в Україні і стагнація світової торгівлі яблуком на тлі стрімкого зростання експорту ягід, привертає в ягідний бізнес все більше інвесторів. Цьому також сприяє розвиток внутрішнього ринку і зростаючий попит на українську продукцію за кордоном, повідомляє проект EastFruit.

Однак, виробництво ягід не тільки трудомісткий, але і досить витратний з точки зору капіталовкладень процес. При цьому основні початкові кошти садівника йдуть саме на закладку ягідних плантацій – покупку саджанців. У період, коли ягідний бізнес знаходиться в фазі інвестування, він не приносить жодних доходів. Більш того в цей період ягідний бізнес вимагає постійних нових вкладень. Саме в такий час фермеру особливо важливо мати хороший доступ до фінансових ресурсів, оскільки зрив інвестицій в будь-який з компонентів виробництва може повністю перекреслити всі зусилля.

Представники ягідного бізнесу постійно називають доступ до фінансових інструментів однією з головних проблем свого бізнесу. Тому фахівці EastFruit вирішили розібратися, якими фінансовими інструментами може скористатися український садівник, який вирішив зайнятися вирощуванням ягідних культур.

З огляду на високі кредитні ставки, «класичне» кредитування обходиться занадто дорого для таких довгих проектів, як вирощування ягід, а аграрні розписки поки не набули поширення у ягідників і садівників. Проте, банківські установи до останнього часу були практично безальтернативним способом отримання фінансування.

В останні роки банки істотно розширили кредитні програми для аграрного сектора як найбільш перспективної галузі економіки України. Однак, середні кредитні ставки банків і зараз залишаються досить високими – на рівні 15-16% річних, і розраховувати на їх помітне зниження, швидше за все, в найближчому майбутньому не варто.

Великі надії фермерів пов’язані і з введенням в Україні аграрних розписок. Незважаючи на те, що Закон «Про аграрні розписки» був прийнятий в Україні ще 6 листопада 2012 року і набув чинності 19 березня 2013 року, широке поширення даний фінансовий інструмент підтримки аграріїв отримав лише в останні 2-3 роки.

Аграрна розписка – це перш за все цінний папір, вид товаророзпорядчого документа. Запорукою реалізації такого цінного паперу виступає майбутній урожай. Аграрна розписка фіксує безумовне зобов’язання боржника перед кредитором, заставу у вигляді майбутнього врожаю, а також зобов’язання боржника поставити сільськогосподарську продукцію або сплатити грошові кошти в рахунок повернення боргу.

Широке поширення аграрні розписки отримали в сфері рослинництва в Україні. А ось садівничі господарства користуються цим фінансовим інструментом менш активно. Перша аграрна розписка садівників була оформлена тільки в кінці 2017 року фермерським господарством «Гадз» (Тернопільська область). Кошти планувалося використовувати на збільшення потужності логістичного центру господарства. У той же час, для фінансування придбання посадкового матеріалу аграрні розписки на даний момент взагалі поки в Україні не використовувалися.

Партнерські програми фінансування плодоовочівництва – не тільки гроші для бізнесу, а й стратегія його розвитку

Хорошою альтернативою для фермерів в українських реаліях служать спеціалізовані програми банківського фінансування. Їх плюси очевидні: знижена відсоткова ставка по кредиту, технологічний супровід і поставка сертифікованої продукції від партнерів програми – всього цього ніколи не запропонує стандартна програма банківського кредитування.

Детальніше ознайомитися з механізмом роботи такого фінансового інструменту можна на прикладі партнерської програми фінансування ягідного бізнесу, запропонованої «Райффайзен Банк Аваль», ТОВ «ФруТек» і ТОВ «Органік Експерт Консалтинг». Дана програма є цільовою – вона розрахована саме на надання фінансової допомоги власникам ягідного бізнесу в придбанні посадкового матеріалу на суму від 500 тис.грн. і більше, строком на один рік під 13% річних. При цьому, ставки за звичайними комерційними кредитами в Україні в даний момент становлять 18-19%. Погасити кредит фермер зможе в останні три місяці рівними частинами. Запорукою в даному випадку виступає будь-яке ліквідне майно, яке відповідає вимогам банку.

Очевидним плюсом Програми, крім зниженої відсоткової ставки, є також і можливість розвитку бізнесу. Так, учасникам програми пропонують агрономічний супровід і консультації по вирощуванню ягідних культур традиційним або ж органічним способами, допомогу в сертифікації і виході на зовнішні ринки, а також, що важливо, якісний сертифікований посадковий матеріал суниці садової, малини, жимолості, чорниці та лохини, ожини від компанії «ФруТек».

Крім того, вищевказана партнерська програма дозволяє також брати участь в держпрограмах підтримки фермерів, завдяки яким можна компенсувати придбання вартості посадкового садивного матеріалу до 80% від витрат фермера або ж частково компенсувати процентну ставку за кредитами.

Говорячи про останній напрямок, відзначимо, що взяти участь в програмі уряду щодо часткової компенсації відсоткової ставки за кредитами можуть лише господарства (юридичні або фізичні особи), що мають дохід від реалізації виробленої продукції за останній рік до 20 млн грн. Однак, перевага віддається позичальникам, які займаються вирощуванням овочів у відкритому грунті, цукрових буряків, садівництвом і вирощуванням ягід.

Для отримання компенсації частини відсоткової ставки за кредитом, зокрема, необхідно залучити кредит в національній валюті в будь-якому українському банку і використовувати кредитні кошти за цільовим призначенням відповідно до Порядку використання коштів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2015 № 300 (зі змінами).

SEEDS.org.ua

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!