До двох мільярдів гривень на рік втрачають садівники від заморозків: як цього уникнути

0 532

За оцінками аналітичного проекту «АПК-Інформ: овочі та фрукти», середньорічні втрати садівництва України від заморозків сягають 1,7-2,0 млрд. грн. Однак лише поодинокі господарства в Україні встановлюють системи захисту від заморозків. Про це розповів представник компанії систем захисту агрокультур від заморозків FROSTLEE Денис Москальов на Міжнародній конференції «From Local to Global: Суперфуди. Технології. Ринки», організованій у Києві у рамках виставки Agrocomplex, повідомляє SEEDS.

Весняні заморозки завжди завдавали істотних збитків садівництву України, але протягом останніх 10 років спостерігається тенденція стрімкого збільшення втрат урожаю від цього природного лиха. Якщо врахувати, що, за даними експертів EastFruit, середні темпи зростання експорту плодової продукції з України становлять 11% на рік, а виторг українських садівників зростає на $22,6 млн на рік, можна припустити, що ці цифри могли б бути набагато вищими, якщо б садівники серйозно поставилися до проблеми захисту від заморозків.

«Щорічні збитки від заморозків навіть найпрофесійніших виробників яблука в Україні становлять близько 700 млн грн ($26,5 млн), а в окремі роки збитки від заморозків сягають півтора мільярда гривень ($56,8 млн). Ще більшу частину врожаю від раптового зниження температур повітря під час цвітіння дерев втрачають садівники, що вирощують черешню, персик, абрикос та інші кісточкові фрукти. Зі збільшенням в Україні площ під лохиною, зростають і втрати цієї дорогої ягоди від заморозків. Проблема заморозків завдає все більше збитків і виробникам горіхів – як традиційного волоського, так і фундука та мигдалю, площі яких стрімко зростають», — зазначає Денис Москальов.

Загроза заморозків для квітучих садів в Україні найбільша з середини квітня до середини травня, але в 2020 році заморозки були навіть зафіксовані в другій половині останнього весняного місяця. Все це потрібно враховувати, щоб мінімізувати втрати.

Крім втрат обсягу врожаю, за словами Дениса Москальова, заморозки відбиваються і на його якості — дерева, що постраждали від низьких температур, надалі дають дефектні плоди, які або взагалі неможливо продати на свіжому ринку, або які не підлягають зберіганню, якщо йдеться про фрукти, що призначені для тривалого зберігання. Відповідно, такі фрукти продаються зазвичай у середньому у 5-10 разів дешевше, ніж фрукти для свіжого ринку, та їх реалізація найчастіше навіть не покриває витрат за вирощування. Тому, незважаючи на те, що врожай начебто отримано, він приніс садівникові лише фінансові втрати.

Через це сучасні технології захисту саду та насаджень від заморозків мають стати стандартом для будь-якого сучасного садівничого бізнесу, якщо він планує стати надійним постачальником фруктів високої якості та продавати їх за високою ціною. Плодоовочева продукція – це свіжа група продуктів, що швидко псуються. Тут можна заробити на зовнішніх ринках лише завдяки преміум-якості», — наголошує він.

Надійною технологією, яка може захистити сади та виноградники від впливу низьких температур, є використання вітряних машин європейського виробника GENER, офіційним представником яких у багатьох країнах Східної Європи та Центральної Азії є компанія FROSTLEE.

«Вітряним машинам GENER як контрольованому та ефективному способу захистити врожай довіряють європейські фермери. Лише у 2021 році компанія GENER успішно поставила понад двісті одиниць вітряних машин до Франції. До речі, кліматичні умови Франції багато в чому схожі на українські», – зазначає представник компанії FROSTLEE.

За словами Дениса Москальова, від 3 до 7,5 гектарів можна захистити від заморозків за допомогою однієї вітряної машини – залежно від її виду, культури та температури повітря. Машини зазвичай забезпечують надійний захист урожаю від заморозків до -6 °C. При цьому захист буде найбільш ефективним, якщо встановлено хоча б три машини з урахуванням рельєфу місцевості та напряму вітру.

Експерт також вважає, що інвестиції на вітряки для захисту від заморозків за умов України повертаються дуже швидко. За його словами, це відбувається після першого виникнення заморозків, оскільки вартість втраченого врожаю та зниження ціни на некондиційну продукцію з 5 гектарів будуть вищими, ніж вартість обладнання із захисту. При цьому за останні 10 років у країні не було жодного садівника, який не зіткнувся б із проблемою заморозків.

Ще одна перевага вітрових установок для захисту від заморозків – це найкраща можливість довгострокового планування бізнесу та зниження рівня ризиків. Цей фактор буде важливим як для укладання експортних контрактів та контрактів з мережами супермаркетів, так і для банків та страхових компаній.

І це ще не все – вітрові машини можуть використовуватися і активно використовуються в багатьох країнах для зниження високих температур у саду в літній період! Це суттєво покращує мікроклімат та сприяє зниженню витрат на захист від шкідників та хвороб, підвищенню якісних параметрів фруктів та загального обсягу врожаю з гектара. Цей спосіб використання вітряків також буде дуже затребуваним в умовах України, тому що спекотна погода влітку також призводить до багатьох проблем у садах та виноградниках країни.

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!