Фермер з творчим підходом до вирощування лохини

0 738

Три роки Володимир Борис займається вирощуванням лохини. Починав з кількох кущів у своєму саду, а сьогодні Володимир з братами Миколою та Михайлом відкрили агропідприємство “Borys Fruits Farm”. Як художник став фермером та чому обрав саме лохину читайте на SEEDS.

– Чому Ви обрали садівництво? Ви ж художник, треба берегти руки, а не поратися ними в землі.

– Мені до вподоби обидві ці речі. Вони не тільки не заважають одне одному. Вони взаємодоповнюються, бо обидві є творчими. Зізнаюся, зараз через обмаль часу, живописом займаюся рідко. Хотілося б частіше, бо це одна з частин моєї самореалізації.

Гаразд, а чому Ви обрали саме лохину, а не суницю садову, наприклад? Адже ці ягоди лохини, як на мене, більше схожі на відомі нам карпатські афини.

– Найперше, лохина – це високорентабельна культура, на якій можна непогано заробляти. А крім того, це культура, яка до процесу вирощування потребує також творчого підходу. А ще – це найсмачніша для мене ягода. І мені захотілося поділитися цією смакотою з іншими. От тільки не задарма.

Щодо афин (чорниця) і їх схожості… Так, ягоди справді схожі. Та тільки зовні. Лохина, як і афини або ж чорниці, є дуже смачною ягодою. Але солодшою. Вона не така кисла, як карпатська чорниця. І вона не потребує надзвичайного догляду у вирощуванні, а от попит на неї дуже великий. Щоправда, все-таки, більший на закордонних ринках. Хоча на українському лохина також затребуваний продукт.

Про ґрунти. Здебільшого, наші для лохини не підходять. Тому склад ґрунту на ділянках ми створювали штучно. Завезли туди тирсу, опалу хвою. Задобрили все ґрунтом з сіркою, що додала йому потрібної кислотності. Одним словом, зробили все, як «книжка пише».

– А далі?

– А далі придбали дворічні саджанці і гайда до праці.

– Де брали саджанці?

– Саджанці ми придбали в компанії “Долина-Агро”. Через те, що це вітчизняний виробник саджанців з хорошою репутацією і якісним матеріалом. Ми й надалі плануємо з ними співпрацювати.

– Послухати Вас, то все так легко… Але, щоб розпочати бізнес, потрібні чималі капіталовкладення.

– Так, довелося вкласти чимало і сил, і коштів. Але то тільки на старті важко. А далі, якщо працювати за технологією – все окуповується. Лохина ж чим ще приваблива? Тим, що вона довговічна культура. Посадивши її для себе, ви тим самим закладаєте міцний фундамент для бізнесу вашим дітям. Ми з братами розраховуємо на те, що наші плантації плодоноситимуть, звичайно при оптимальних умовах, років так 40-50.

– А яка врожайність лохини?

– При дотриманні технологій вирощування і з правильним застосуванням якісних добрив, засобів захисту, з 1 га можна отримати близько 15 тонн.

– То де Ви брали свій стартовий капітал? Це ж, як на мене, найголовніше.

– Почали з власних коштів, а згодом, коли розширювалися, залучили капітал друзів. Наразі ми почали реалізовувати інший проект, вже з інвесторами. Новий об’єкт – біля Львова.

– Поговоримо про затрати і прибутки… Зараз Вашому родинному бізнесу три роки. І оскільки, з Ваших слів, лохина плодоносить не відразу, а десь на 4-5 рік після посадки, то, відповідно, і прибутку у Вас як такого ще нема. Чи я помиляюся?

– Все вірно.

– Добре, а якою взагалі є вартість ягід на ринку?

– Ціни на цю ягоду дуже коливаються. Вони значно різняться від сезонності. Рання ягода коштує дуже дорого – більше 300 грн за кілограм. Також висока ціна на пізню ягоду. А от найнижчі ціни на сорти з середнім терміном достигання. Тобто, всередині літа. Ціна в цей час може знижуватися до 100-150 грн за кілограм. На ціну також впливають погодні фактори. Як от останнього сезону. Через те, що літо було несприятливе, через надмірні дощі, ягоди лохини дуже часто не мали хороших товарних властивостей. Тому вивести якусь конкретну цифру ціни важко.

– Володимире, якими були проблеми на початку становлення бізнесу?

– Брак досвіду, інформації – основні проблеми.

– Як Ви їх вирішували?

– Певні знання ми мали. Згодом почали кооперуватися з іншими виробниками лохини. І ділитися одне з одним досвідом. Окрім того, я мав поїздку в Польщу до тамтешнього фермера, який займається лохиною. Зараз систематично відвідую тематичні конференції, семінари, тренінги.

Тому, маючи свій власний досвід і добре розуміючи, як важко розпочинати будь-яку справу, я став підтримувати фермерів-початківців, які вирішили займатися лохиною на базі нашого Центру підтримки фермерства, котрий заснувала Українська Галицька Партія. Тут, в Центрі, крім теоретичних і практичних знань, можна отримати й юридичну консультацію.

SEEDS  за матеріалами УГП

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!