“Фермерський поворот” державної політики – самореклама без конкретної адресної допомоги

0 1 056

В Україні збираються запровадити грантову підтримку фермерів, особливу увагу хочуть приділяти саме дрібним сільгоспвиробникам. Що думають з цього приводу відомі українські експерти, дізнавались журналісти SEEDS.


Дмитро Франчук, колишний голова РДА, політичний аналітик:

«В країні діє державна програма підтримки фермерства, але вочевидь ми бачимо, що програма саме працює в інтересах великого бізнесу у вигляді дотацій. Малі фермери, які мають декілька одиниць техніки та працюють на землях сільських громад створюють робочі місця, та наповнюють місцеві бюджети.

Цьогорічна засуха в таких регіонах, як Одеса, Херсон та інші показали, які збитки понесли малі фермери. Вони звертались до голови ОДА, міністра відповідно Міністерства та так і нічого не добились, окрім створення фондів та комісій.

Дійсно сьогодні нашим фермерам потрібна фінансова підтримка, але не у вигляді кредитів з космічними відсотками та не зрозумілим лізингом техніки. Головне, щоб ця ініціатива була відтворена не тільки на папері”.



Олександр Омельченко, директор дорадчого центру “Терра Деї”:

“Це нова маніпуляція з боку уряду. Влада відмовляється від надання дотацій фермерам. Для прикладу колись була дотація на 1 корову 4500 грн. Тепер не має. То дотацію мали отримати всі. А грант отримає той, кого вибере комісія.

У нас не було і не має державної політики в галузі с/г. Тобто тактики і стратегії не має. Тому бездіяльність треба показати як наближення до Європи. Але там є і дотації, і гранти.

А у нас не має дотацій, а гранти дадуть своїм. Це гібридна правда для народу. Або маніпуляція, або брехня”.



Андрій Мартинов, провідний науковий співробітник Інституту історії України НАН України:  

“Про створення потужного фермерського класу в Україні чуємо з 1991 року. На заваді успіху цього проекту була нестабільність земельного та банківського законодавства, потужна конкуренція з боку європейських сільськогосподарських виробників.

Поки що важко помітити радикальні зміни на краще у державній аграрній політиці. У квітні 2021 року сільськогосподарська земля офіційно стає товаром, але навряд чи багато дрібних і середніх фермерських господарств будуть здатні докупити до свого господарства землі.

Високими залишаються кредитні ставки на паливо, техніку та агрокультури. Серйозною проблемою є правова незахищеність фермерських господарств. Частими є рейдерські захоплення землі та врожаю.

Фермери у країнах ЄС до 2023 року будуть вимушені адаптуватись до нових екологічних вимог. Це означає, що українські фермери зі своєю продукцією не матимуть надійного виходу на європейський ринок.

Натомість конкуренція на ринках Близького Сходу, Північної Африки, Південно-Східної Азії та Китаю залишається високою.

Тож поки що самореклами “фермерського повороту” державної політики багато, а конкретної адресної допомоги замало”.



Олександр Закриничний, правозахисник, голова Громадської організації “Єдина надія!”:

“28 січня 2020 р. на той час віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Дмитро Кулеба, перебуваючи у Брюсселі у складі урядової делегації, підписав Угоду між Урядом України та Європейською Комісією про фінансування програми “Підтримка ЄС для розвитку сільського господарства та малих фермерських господарств в Україні”. Загальний внесок ЄС в рамках Угоди складає 26 млн євро.

Так, угодою передбачається в тому числі забезпечення доступу малих фермерських господарств до фінансування шляхом запровадження грантових програм. Необхідно наголосити, що механізм запровадження грантових програм варто розглядати виключно в контексті вищезазначеної угоди.

Отже, програма повністю узгоджується з Угодою про асоціацію між Україною та ЄС і спрямована на сприяння розвитку більш інклюзивного та конкурентоспроможного аграрного сектору, орієнтованого на зростання та сталий розвиток малих і середніх фермерських господарств та малих і середніх підприємств.

  • Програма спрямована на підтримку земельної реформи;
  • забезпечення доступу малих фермерських господарств до фінансування шляхом запровадження грантових програм;
  • проведення галузевих реформ у сфері сільського господарства та розвитку сільських територій та впровадження реформ, спрямованих на стале управління ресурсами рибного та лісового господарств.

Окрім вирішення проблем, характерних для малих фермерських господарств та сільських малих і середніх підприємств, програма також сприятиме підвищенню обізнаності про допомогу ЄС у сільській місцевості, яка досі сприймалася як занадто орієнтованою на Київ”.

 

SEEDS.org.ua

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!