Карпатська козяча ферма. Як дві жінки розвинули вигідний бізнес

0 653

У гірському селі Тухля Львівської області працює козяча ферма заснована двома жінками – «Дві Катерини». Їх сири неодноразово хвалили дегустатори провідних ресторанів Львова та інших міст України. Жінки активно розвивають туризм на своїй фермі, їх кози зовсім ручні і чемні. А в наступному році планують відкрити ще й контактний зоопростір. Як Катерина Тарасенко і Катерина Ільків розвинули прибутковий бізнес, про сир, кіз та плани на майбутнє читайте на SEEDS.

Лише за останні три місяці на дегустаційні екскурсії на цю ферму завітали три тисячі відвідувачів. «Дві Катерини» мають чотири грамоти від Львівської ОДА — за те, що розвивають у регіоні гастрономічний туризм.

Ферму «Дві Катерини» заснували 2016 року дві жінки — уродженка Алчевська Луганської області 60-річна Катерина Тарасенко та 33-річна Катерина Ільків зі Сколівщини. Катерина Тарасенко мала на сході України свій бізнес, займалася вирощуванням грибів шиїтаке (азійський екзотичний продукт), а також городини. Згодом жінку змусили «поділитися бізнесом». У хід пішли погрози, насилля… З важкими травмами Катерина Тарасенко приїхала у Карпати, аби залікувати душевні рани. Жінка орендувала скромну сільську хатинку в селі Ореві на Сколівщині. Пригадує, спершу місцеві не любили її, мовляв, переселенка, східнячка.

Згодом Катерина Тарасенко здружилася з місцевою Катериною Ільків, яка мешкала з нею по сусідству. Ільків — мама трьох дітей, двічі вдова. Жінка спробувала знайти своє щастя втретє, але довелося розлучитися — чоловік випивав і піднімав на неї руку. Згодом у Катерини Ільків згоріла хата, не було куди подітися з дітьми. Катерина-старша прихистила подругу, сказала, не залишить її у біді. Жінка забрала із собою одну козу і козеня.

З того часу у двох Катерин й зародилася ця ідея — збільшити поголів’я кіз, відкрити ферму й заробляти на цьому гроші. Тарасенко почала шукати фінансову допомогу урізних грантових програмах, зокрема для переселенців. Грант їй дали, справи у бізнесі потрохи поліпшувалися. Спершу заробляли на те, щоб прогодувати сім’ю. Згодом вирішили приймати на фермі туристів і пригощати їх смачними сирами.

Екскурсія фермою (з частуванням) коштує 50−60 гривень за особу. Тут можна придбати сири по 400−600 гривень за кілограм. «Фішка» цієї ферми — копчений козячий сир та бринза.

Сири тут подають з медом, карпатським варенням, волоськими горіхами та засушеними вишнями. Ферму «Дві Катерини» прийняли у спілку органічної продукції «Смак українських Карпат». Це означає, що у них з’явився новий ринок збуту.

26 кіз «Двох Катерин» оселилися на колишній закинутій колгоспній фермі, що неподалік гори Захар Беркут. Дві фермерки Катерини працюють тут на правах оренди, але шукають кращий варіант для кіз. Старша господиня ферми, Катерина Тарасенко, знайомить нашу групу зі своїми, як вона їх називає, вихованцями. «Розводимо традиційних карпатських кіз, а ось цапа брали породистого, у бельгійця Бернара Віллема. Нашого цапа звати Байк. Уже кличу для вас своїх кізок. Нехай підуть на сніг, трохи погризуть гілочки дерев і кущів. Дуже люблять туристів. Були випадки, коли ми своїх кіз з автобусів виловлювали. Тварини йшли за гостями і не хотіли прощатися. Бо ті їх гарно годували, бавилися з ними».

Катерини кажуть, зараз кози дають мало молока, бо не сезон. А дві кози чекають поповнення.

«Козь, козь, козь,— гукає своїх тварин пані Катерина. — Дівчата, виходимо! Марта, Фрося, Думка, Соломія, Єва, Адель, Хмара, Лана…».

«Наші кізочки чемні, не буцаються. Але люблять тягати зубами замочки і шнурочки,— каже Катерина Тарасенко. —Також цілуються, люблять, коли їх обнімають». Пані Катерина поцілувала одну козу, наче дитину, назвала її «Моя лапочка».

На фермі також є кури, півні та коти. У «Двох Катерин» туристи можуть навіть власноруч вийняти з гнізда курячі яйця. Катерина Тарасенко каже, це спеціально роблять для тих туристів, які ніколи не бачили курячих гнізд. «2019 року плануємо облаштувати тут контактний зоопростір, — ділиться планами Катерина Тарасенко. — Тут будуть не лише кізочки, а й інша живність. Усі — „ручні“, щоб люди з міста могли побачити і доторкнутися».

«Ми обидві сильні жінки, — каже Катерина Ільків. — Спрацювалися ми добре! Вдячні долі, що життя нас поєднало».

SEEDS  за матеріалами ВисокийЗамок

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!