Коли і як подбати про здоров’я рослин – поради агролікаря

0 242

Розмови про те, що “не потрібно чекати, поки захворювання вже буде палахкотіти на вашому полі, набагато краще обробити поле профілактично” – лунають, щонайменше, останні 20 років. Про це пише на своїй сторінці в livejournal вчений, агроном, творець і генеральний директор мережі консалтингових компаній “АгроАналіз” Вадим Дудка.

“І ніби ніхто з цим не сперечається… То чому ж досі всі фермери давним-давно не вирішили всі проблеми захисту рослин, просто перейшовши на профілактичні обробки?

Та тому, що для того, щоб профілактична обробка була ефективною,

потрібно знати щонайменше дві речі:

1 – яке саме захворювання очікується?

2 – який саме з препаратів, створених проти цього захворювання придатний для профілактичних обробок”, – пише експерт.

“У більшості випадків, фермер не знає точної відповіді ні на перше, ні на друге запитання. Хоча насправді ці відповіді знайти цілком реально”, – зазначив учений.

Прогноз хвороб.

“Майбутнє не визначено”, як нас переконали герої тривалої франшизи “Термінатор”, і це безумовно правда. Однак ніщо не заважає нам порахувати найбільш вірогідний сценарій розвитку подій,

Для цього потрібно знати три складові:

1 – запаси інфекції на полі

Тут можливі два підходи (і в ідеалі краще застосовувати обидва разом) – погадати по попереднику (знаючи які хвороби лютували на цьому полі в минулому році)

2 – оптимальні умови, які сприятимуть розвитку тієї чи іншої хвороби

Це тільки на перший погляд здається, що всі грибні хвороби розпалюються після дощів і похолодань. Насправді у кожної з них є свої особливості.

Так наприклад пероноспорі цілком достатньо просто високої вологості повітря і теплу погоду, а ось збудники бактеріальних захворювань вимагають наявності крапельної рідкої вологи на листях рослин (дощ або рясна роса).

А ось морока цибулярів останніх років – стемфіліум та альтернарія – цілком успішно “зжирають” перо вашої цибулі і в спеку і в посуху.

Частиною цього питання є і весь масив знань що-до типових для регіону періодів сезонних спалахів тих чи інших захворювань (наприклад пероноспороз у відкритому грунті Херсонській області на луці навряд чи з’явиться раніше червня, а ось пітіум малоймовірно може пошкоджувати цибулю в літні місяці. А столбур томатів ви навряд чи зможете відшукати на полях в травні або першій половині червня, але немає ніякої проблеми знайти вбите столбуром поле в кінці липня – серпні)

3 – погодні умови на найближчий час.

Погода змінюється швидко і непередбачувано, а саме вона дуже сильно впливає на розвиток захворювань. Але з кожним роком людство вчиться все точніше і точніше прогнозувати погоду.

Тому, перше, що повинен подивитися фермер, який планує профілактичну обробку – прогноз погоди.

З досвіду скажу, що прогноз погоди на три дні майже завжди має дуже високу точність, а в більшості випадків не підводить і тижневий прогноз”, – пише Вадим Дудка.

“І ось ці-то погодні умови і потрібно порівнювати з наявною на полі інфекцією і загальною сезонністю розвитку захворювань і робити висновки – що найімовірніше нам варто очікувати, а значить – проти чого і працювати профілактично

Звичайно ж, не тільки прогноз тут важливий. Ще більшу цінність має облік і обробка погодних даних за минулий період.

Град залишить на вашому полі мільйони ранок на листках і стеблах плюс все ту ж “крапельно-рідку вологу”, а значить тут нам і прогноз погоди не потрібен для того, щоб негайно приступати якраз до профілактичної обробки від бактеріозів.

Пара-трійка дощових днів на винограднику або ягідній плантації в період наливу і початку дозрівання ягід – безумовний привід провести профілактичну обробку по сірій гнилі”, – додає Вадим Дудка.

SEEDS.org.ua за інформацією livejournal Вадима Дудки

 

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!