Корисна і смачна ягода французьких жінок, яку вирощують в Україні – аґрус

0 8 679

Аґрус звичайний – його ще називають відхиленим і європейським, – відноситься до родини аґрусових, роду смородина. Колір ягід аґрусу буває різним: червоно-фіолетовим, білим, рожевим, зеленим і навіть чорним. Подробиці про цю рослину читайте на SEEDS.

Аґрус цінують не тільки за його користь і смак, але і за те, що він швидко достигає, дає хороший урожай, добре зберігається і транспортується.

Історичний екскурс

Якщо говорити про історію аґрусу, то навряд чи вдасться знайти легенди або міфи про нього, як про інші рослини: стародавні греки і римляни про нього не знали, зате в Європі він ріс мало не з доісторичних часів – в дикому вигляді. Французи спробували його окультурити, і це їм вдалося – чи то в XIII, чи то в XVI столітті – згадки про це зустрічаються різні. Було відмічено, що незрілі ягоди аґрусу відрізняються кислим, але приємним смаком, і можуть значно покращувати смак супів і соусів- зрілі ж стають солодкими і смачними, тому їсти їх краще в свіжому вигляді.

Дуже сподобався аґрус французьким жінкам і його стали частіше розводити в садах, а потім про його властивості дізналися і англійці. Клімат в Англії вологий, і для північної країни досить теплий, так що ягоди аґрусу стали там додавати у вазі, і за 100 років стали приблизно в 4 рази важче, і до того ж англійці активно займалися його селекцією.

У XVII столітті про аґрус дізналися німці й голландці, а потім і вся інша Європа. А от у нас аґрус став популярний набагато раніше, але Європа не звернула на це уваги: вже в XI столітті він ріс в монастирських садах, а на початку XVIII століття його розводили аристократи. У XIX столітті англійці вивели великий і солодкий аґрус. Сьогодні аґрус в наших садах не менш популярний, ніж смородина.

Аґрус в кулінарії

Аґрус цінують не тільки за його користь і смак, але і за те, що він швидко достигає, дає хороший урожай, добре зберігається і транспортується. Ягідних культур, які можна вживати в недозрілому і напівдозрілому вигляді, не так багато, а от для аґрусу це нормально: якщо зрілі, солодкі і більш м’які ягоди вживаються свіжими, а також додаються в кондитерські вироби, то з напівдозрілих виходить відмінне варення, а з недозрілих, пружних і міцних – смачні компоти. Звичайно ж, з аґрусу варять варення, джеми та повидла, дуже улюблені і дітьми, і дорослими – адже свіжі ягоди зберегти до зими важко, і корисні властивості при варінні частково втрачаються, проте у аґрусу їх стільки, що вони облагороджують навіть цукор. Вітаміни і мікроелементи в аґрусі все-таки залишаються, хоча і в менших кількостях – варення з нього вважається одним з кращих засобів, що допомагає уникнути зимового гіповітамінозу.

Кулінарних рецептів з аґрусом безліч, і не тільки солодких, ягоди аґрусу добре поєднуються з вершками, сиром і рибними та м’ясними стравами. До м’яса можна приготувати чудовий соус, який допоможе його засвоєнню.

Склад аґрусу, його користь і властивості

У 100 грам ягід аґрусу всього 45 ккал, є білки, вуглеводи, прості і складні цукру, трохи жирів, органічні кислоти і харчові волокна, вітаміни, бета-каротин, РР, А, Е, С, 5 вітамінів групи В, мінерали, калій, натрій, фосфор, кальцій, сірка, магній, хлор, залізо, цинк, мідь, марганець, молібден, фтор, нікель, хром, йод.

Такий склад обумовлює багато корисних властивостей аґрусу: він покращує апетит і обмін речовин, виводить з організму солі важких металів, радіонукліди і захищає нас від радіаціі, підвищує імунітет, поліпшує склад крові, виводить з тканин зайву рідину, приводить в норму роботу ШКТ, зміцнює стінки судин, запобігає і сповільнює розвиток опухолей, покращує стан шкіри і волосся.

При застудах, запальних захворюваннях горла, фарингітах і ангінах аґрус допомагає швидше вилікуватися.

Протипоказання до вживання аґрусу

Аґрус дуже смачний і корисний, але є його можна не всім: не можна вживати аґрус при виразковій хворобі шлунка і 12-палої кишки, ентеритах, колітах, проносах, захворюваннях нирок у стадії загострення. Особливо часто викликають загострення захворювань шлунково-кишкового тракту кісточки і шкірка ягід аґрусу. При цукровому діабеті не рекомендується їсти зрілий аґрус солодких сортів.

SEEDS  за матеріалами UkrMedia

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!