Малиновий бум в Україні: як і за скільки продається ягода

0 284

Прогнози аналітиків EastFruit, озвучені ще рік тому, щодо зростання виробництва малини в Україні повністю виправдалися, і багатьох відчайдушних приватників не злякали попередження експертів про можливе зниження закупівельних цін на ягоду цього сезону, пише SEEDS.

Неврожай малини в основних країнах виробниках Європи минулого року дозволив продавати малину українським садівникам за досить високими цінами. При цьому суттєво зросли показники експорту замороженої ягоди, основним покупцем якої традиційно є Польща.

Ці фактори підштовхнули новачків та інших невеликих виробників особливо у західному регіоні України до нарощування виробництва малини у 2022 році. І в черговий раз приватники стали на одні й ті ж граблі. Цього сезону приватники практично не інвестували ні в охолодження, ні у власну переробку малини, детальне пояснення чого буде представлено нижче. Як результат, українські виробники зберуть більше малини, ніж у 2021 році, навіть незважаючи на факт зниження врожайності в основних регіонах виробництва через несприятливі погодні умови наприкінці серпня та на початку вересня 2022 року.

За даними цінового моніторингу East Fruit

За скільки ж реально сьогодні продають малину українські садівники?

Практично з перших чисел вересня поточного року в Україні встановилася прохолодна погода, особливо з значним зниженням нічних температур. Пропозиція малини на внутрішньому ринку помітно скорочуватиметься, але навіть цей факт зіграв на руку далеко не всім садівникам.

Ті комерційні виробники, які працюють на свіжий ринок, реалізують невеликі обсяги малини в діапазоні $3,28-4,10/кг, коли ще наприкінці попереднього тижня цей діапазон був набагато скромнішим за $2,45-3,28/кг. Це саме той випадок, коли похолодання та зменшення зборів ягоди дозволило продавцям підвищити відпускні ціни на наявні, як згадувалося вище, малооб’ємні партії продукції.

Основні обсяги малини в Україні вирощуються саме невеликими приватними господарствами, середня площа ділянок у яких рідко перевищує 0,2 га. У той же час основна маса цих виробництв зосереджена в західних, центральних та північно-західних областях країни і вони суттєво віддалені від більшості великих центрів споживання плодоовочевої продукції та малини зокрема. Основним покупцем продукції у приватників виступають підприємства із заморожування продукції.

На заморожування українська малина надходить двома шляхами. У першому випадку фермери, які можуть одноразово зібрати суттєві обсяги ягоди, продають її відразу на переробні підприємства, і в цьому випадку вони можуть розраховувати на привабливішу ціну. Але основна маса дрібних виробників спочатку здає невеликі обсяги малини на пункти збору, де є холодильники та можливість формувати великі партії продукції, а вже потім їхні ягоди надходять на підприємства із заморожування.

Саме дрібні виробники малини виявляються заручниками ситуації, і жодні погодні чинники та інші умови не мають істотного впливу на формування відпускних цін на їх несуттєві обсяги продукції.

На сьогоднішні бум виробництва малини у приватників призвів до встановлення цінового діапазону на рівні $1,91-2,06/кг, коли минулого року він був набагато вищим, а саме $3,71-4,45/кг. Цей факт вкотре підтверджує прогнози розвитку ситуації на ринку малини в Україні цього сезону, озвучені аналітиками проекту EastFruit ще рік тому.

Що ж із цінами на заморожену продукцію на сьогодні?

Декларовані ціни на заморожену малину в Україні сьогодні в черговий раз найнижчі серед основних найближчих виробників цієї ягоди. Сербські заморозники декларують ціни на свою продукцію до $5,0/кг, молдавські до $4,5/кг, українські, на сьогодні – вже нижчі за $3,0/кг.

Чому ж українські виробники продають заморожену ягоду набагато дешевше за найближчих сусідів?

За фактом, левову частку в оптових партіях замороженої малини в Україні складає продукція різного сортового та якісного складу, оскільки сотні дрібних фермерів просто фізично не виростять однорідну продукцію.

Також можна характеризувати дії українських садівників у нинішньому сезоні одним узагальнюючим словом – невизначеність чи невпевненість у завтрашньому дні.

Так, велику роль тут відіграла повномасштабна війна, розпочата росією проти України 24 лютого 2022 року. У перші тижні після вторгнення рашистів у мирну Україну було окуповано величезні території нашої країни у Харківській, Донецькій, Луганській, Чернігівській, Київській, Запорізькій, Миколаївській та Херсонській областях. Військові дії призвели до руйнування виробничої та логістичної інфраструктури, ускладнень роботи на митниці, обвалу курсу національної валюти тощо. На сьогоднішній день крім окупованих Луганської, Донецької, Херсонської та Запорізької областей залишається гострим питання енергобезпеки країни (оскільки найбільша атомна станція (ЗАЕС) у Європі залишається під контролем рашистів). Також потрібно враховувати вимушену міграцію українського населення, а саме виїзд із країни від 5 до 6 мільйонів жінок та дітей, переважно до країн ЄС. Так, багато хто з них уже повернувся додому, але при цьому мільйони основних споживачів малини залишаються за кордоном.

У нинішніх умовах війни, експертам проекту EastFruit важко робити прогнози про стан ринку малини наступного 2023 року. При цьому можна бути впевненим в одному, якщо в цьому сегменті не провести певних реорганізаційних дій, саме дрібні виробники малини в Україні знову стануть основними заручниками ситуації з найнижчими цінами на свою продукцію.

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!