На Закарпатті стартував чорничний бум

0 404

На карпатських полонинах саме в розпалі сезон збору чорної ягоди – чорниці. В цю пору в гори ідуть від малого до старого. Хтось збирає лише для себе, та переважна більшість – на продаж.

Яка це важка справа – збирати ягоду на полонинах не з чуток знає пані Марія. Адже в гори на чорницю ходить змалечку. Попри свої 67 років, працює на рівні з молодими. Каже, за допомогою спеціального гребня, яким тут користується кожен, можна назбирати до 20 – 30 кг за кілька годин, все залежить від витривалості людини, якщо ж збирати вручну – виходить в рази менше.Наймолодшим збирачам ягоди по 7-8 років. Вони навіть мають свої маленькі гребінці. Діти та молодь вже добре розуміє наскільки корисна ягода та водночас цікава така робота на полонинах.

Збирати ягоду можна будь – де. Кущів чорниці тут сотні гектарів. Однак, кожен обирає для себе певну локацію, де і залишається на кілька годин, поки не наповнить ціле відро.

Їдуть на вершину люди переважно своїм транспортом лісовою дорогою. У кого свого авто немає, – не проблема, за невелику плату місцеві організовують довіз.

Ну а хтось залишається тут на ночівлю, тож в період збору чорниць полонина перетворюється на наметове містечко. Тут і працюють, і відразу ягоду здають заготівельникам, ну а вже згодом відпочиваютьСкаржаться люди на важку роботу і на невелику ціну, яку платять оптовики за чорницю. Не на камеру заготівельники кажуть, за день люди можуть зібрати до шести тон ягоди. А платять за кілограм в середньому 50- 55 грн.

Жителі гірських районів тішаться такій можливості поповнити сімейний бюджет. Однак, природа натомість отримує і свою ложку дьогтю. Залишають після себе люди інколи і пластик і бляшанки, і поліетиленові пакети. Утім, за словами лісівників, у порівнянні з минулим роком відходи просто неба зараз можна побачити значно рідше.

Інша проблема – руйнування лісових доріг, які перш за все призначені для швидкого реагування лісової охорони у пожежонебезпечний період та для проведення лісогрподарських заходів. Адже через щоденне навантаження на шляхах утворюються колії.А нерідко водії і взагалі їдуть навпростець через полонини, оминаючи автошлях. Щоб запобігти розмиванню доріг, лісівники перекривають рух у період опадів територією лісфонду.

Ну і ще одна проблема – не завжди люди відділяють стиглу ягоду від ще зеленої. І до ящиків потрапляє яфина, яка б ще могла дозрівати.

Інше питання – чи всі заготівельники працюють офіційно. В іншому випадку це означає, що місцеві бюджети недоотримують кошти. Та, вже за тиждень – два чорничний сезон завершиться, та на полонинах достигне інша не менш корисна ягода – брусниця. А це означає. що сезон збору врожаю триватиме ще до осені.

 

SEEDS.org.ua  за інформацією М-студіо

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!