Навіть із плановими відключеннями сховища овочів та фруктів можуть працювати – фахівець

0 149

Сховища для овочів та фруктів – це об’єкти, які споживають чимало електроенергії. Сьогодні їхня робота стала набагато складнішою. Однак вихід є навіть у періоди планового знеструмлення. Головне – розумне управління технологічним обладнанням сховищ, вважає Андрій Марущак, комерційний директор компанії «Ван Дайк Технікс‎». Про це експерт розповів‎‎ під час конференції «Овочі та фрукти України-2022», організованої проєктом «АПК-інформ: овочі та фрукти», пише SEEDS.

«Ніхто на таке не розраховував і не був готовим, але деякі напрацювання у нас були й раніше. Графіки (відключення електроенергії – ред.) нам дають, але вони не завжди працюють. Сховища бувають різні. Тож відрізняються і нюанси їхнього використання Наприклад, у сховищах, для цибулі та картоплі, ситуація набагато краща, ніж у всіх інших. Завдяки нашому енергоефективному обладнанню, там доволі невелика потужність і можна обійтися генератором двічі, тричі на добу по 1-2 години. Як кажуть наші клієнти: «Ми слідкуємо за показниками СО2, вологості та температури. Якщо виникає коливання – підключаємо генератори». Переважно це генератори 5 – 15 кіловат. У невеликому приміщенні при використанні двічі чи тричі на добу вони дають непоганий ефект. Звісно, що це не найкращий вихід, але так працювати набагато краще, ніж сидіти довгий час взагалі без електроенергії», – розповідає Андрій Марущак.

За словами експерта, ситуація стабільніша в тих регіонах, де електроенергію вимикають чітко за графіком. За таких умов може допомогти спеціальний програмний елемент, яким обладнані всі сховища.

«Якщо ви знаєте графіки і їх дотримуються, то можна встановлювати й графік роботи обладнання, прописуючи періоди ввімкнення в той час, коли електроенергія є, і в принципі не перейматися. Це найпростіші налаштування. Переважно такі технології використовуються в овочевих сховищах для цибулі та картоплі. Також у таких сховищах останні років 12 в них передбачається система аварійного закривання заслінок, яка може бути встановлена додатково як опція і деякі клієнти її обирали. Хоча раніше в нас не було таких перебоїв з електроенергією, але, якщо сховища розташовані десь в полях і продукція там залишається, скажімо, на новорічні свята, а це приблизно 2-3 тижні, є ризик того, що електроенергія може зникнути. А якщо заслінки залишаться відкритими – мороз може пошкодити продукцію», – наголошує комерційний директор компанії «Ван Дайк Технікс‎».

Як розповів Андрій Марущак, деякі клієнти компанії мають джерела безперебійного живлення. Їхньої потужності цілком вистачає на те, щоб заслінки закрилися. Далі сховище чекає на ввімкнення електроенергії і процес відновлюється.

Читайте також: Дефіциту ємностей для зберігання урожаю не передбачається – Мінагрополітики

Найменше від вимкнень електроенергії нині потерпають ті аграрії, які до вторгнення мали сумніви щодо постійного постачання енергії і вчасно подбали про потенційне вирішення цієї проблеми.

«Якщо говорити про сховища ягід, овочів, то у нас є клієнти, які прогнозували, що у них тривалий час може не бути електроенергії чи може бути пошкоджено обладнання чи мідні труби. Вони спеціально просили нас про індивідуальні системи на кожну камеру зберігання, охолодження, сортування та відвантаження. Нинішня ситуація показала, що це цілком виправдано. Якщо у вас є одна камера зберігання і вона споживає приблизно 10 кіловат, то, в принципі, 10-кіловатний генератор – це щось доволі реальне», – вважає Андрій Марущак.

Але більшість клієнтів обирала централізовану систему охолодження із-за різниці в вартості 10-20%, але при такій системі вже необхідний генератор 70-100 кВт, а це доволі затратно. Наприклад, якщо у вас є одна камера зберігання, то той хто має індивідуальну систему може тільки на неї встановити невеликий генератор 5-15 кВт і обійтися невеликими витратами.

Крім того, в компанії «Ван Дайк Технікс‎» розробили дієвий у нинішніх обставинах програмний комплекс для сховищ овочів та фруктів. 

«Останнім часом у нас є доволі цікаве рішення. Це програмний комплекс, який ми розробили і на сьогодні тестуємо. Якщо у вас є 10 камер зберігання, але потужності вистачає тільки на одну, система автоматично відслідковує навантаження і вимикає обладнання яке може створити на генератор додаткове навантаження. Умовно, якщо у вас є 10 камер, кожна на 10 кіловат, а генератор на 20 кіловат, то в принципі можна користуватись двома камерами. Система це автоматично відслідковує і регулює. Тож рішення є, вони можуть використовуватися, але, як би там не було, – всі вони є тимчасовими, і не можуть бути дієвими безкінечно», – наголошує Андрій Марущак.

Більше інформації про «Ван Дайк Технікс‎» міститься на сайті www.vdt-nl.com.

Також із усіх питань щодо роботи компанії можна звертатися сюди:

  • Моб. тел.: +38 098 271 70 70
  • Ел. пошта: VanDijkTechn@gmail.com 
  • Адреса: Київ, вул. Академіка Заболотного, 150а

Людмила Калита

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!