Новий порядок оцінки сільгоспземель дає змогу знизити вартість продажу та оренди ділянок

2 2 314

Нещодавно Уряд оновив порядок проведення нормативної грошової оцінки сільгоспземель. Посадовці кажуть: це необхідно для проведення ефективної та прозорої земельної реформи. Які несподіванки приховують ці зміни для аграріїв України, журналісти SEEDS вирішили дізнатись у провідних експертів.


Новий порядок дозволяє занижувати вартість земельних ділянок, а це дає змогу знизити вартість продажу землі, орендну плату та розмір податків, вважає кандидат економічних наук, незалежний експерт Олександр Хмелевський.

«5 січня 2021 р. Уряд прийняв Постанову № 6, якою вніс зміни в Порядок ведення Державного земельного кадастру та Порядок проведення нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення. Нагадаємо, що в 2018 р. оцінка земель пройшла по всій території України. Ці відомості були внесені в Державний земельний кадастр.

Завдяки цій постанові, власник земельної ділянки отримає можливість не використовувати оцінку землі з Державного земельного кадастру, а самому замовити нову оцінку на підставі якої й укладати угоди продажу чи оренди землі», – нагадує експерт.

«В Уряді пояснюють, що з 2018 р. оцінка землі могла змінитися і новий порядок дає можливість її осучаснити. Це дійсно так. Тим не менше новий порядок дозволяє занижувати вартість земельних ділянок. Що дає змогу знизити вартість продажу землі, орендну плату та розмір податків.

Зараз при продажу квартир використовують занижену оцінку з тим, щоб знизити вартість угоди та зменшити розмір податків. Очевидно, що щось подібне буде відбуватися й при запуску ринку землі», – припускає Олександр Хмелевський. «Ціль може бути лише одна – збільшення доходів в бюджет і збідніння дрібних виробників. Вони не можуть захистити свої інтереси. В принципі логічно, як по газу. В Києві 0,40 коп (бідняки) в Закарпатті 2,22 (заробітки). Це вже норма», – такої думки Олександр Омельченко, директор Дорадчого центру “Терра Деї”.

Водночас Денис Марчук, заступник Голови Всеукраїнської Аграрної Ради, нагадує, що затвердження нової методики рішенням Уряду не призводить до «автоматичної» зміни землеоціночних показників. А збільшиться чи зменшиться НГО (Нормативна грошова оцінка земель) буде залежати від того, де ділянка знаходиться.

«Відповідно до нової методики НГО розмір грошової оцінки сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сінокоси, пасовища) у розрізі природно-сільськогосподарських районів залишиться без змін, тобто на тому ж рівні, що й станом на 1.01.2020 року.

Зміни відбудуться по землях в межах населених пунктів та за їх межами й стосуватимуться земель під господарськими об’єктами, переробними цехами, складами, сховищами, промисловими об’єктами (сироварні, м’ясоцехи, сушарні, тощо), якщо вони не віднесені до категорії «землі с/г призначення».

Затвердження нової методики рішенням Уряду не призводить до «автоматичної» зміни землеоціночних показників», – зазначає фахівець.«Показники оцінки, що передбачені новою методикою, юридично можна буде застосовувати лише після того, як буде складена і затверджена рішенням органу місцевого самоврядування нова технічна документації із нормативної грошової оцінки земель громади або окремої земельної ділянки. До затвердження нової технічної документації буде залишатися чинною попередня нормативна грошова оцінка.

Наприклад щодо сільськогосподарських угідь зараз нормативна оцінка визначена на підставі технічної документації із загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, що затверджена наказом Мінагрополітики України від 16.11.2018 № 552 (цей наказ набрав чинності 01 січня 2019 року)», – додає Денис Марчук.

«Тому вона буде чинною, допоки не вступить в силу рішення громади про затвердження нової технічної документації, що розроблена у відповідності до нової методики.

Автоматично нічого не змінюється. Якщо власники або орендарі захочуть замовити нову НГО, то вона буде розроблятися вже за новою методикою.

А збільшиться чи зменшиться НГО буде залежати від того, де ділянка знаходиться. Тобто дуже індивідуально», – вважає експерт.

 

SEEDS.org.ua

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!
2 Comments
 1. Александр пише

  так через пів року взагалі селяне ще баригам платитимуть, що на їх землі ті щось сіятимуть! Усьо к тому ідьот

 2. Їздовий Хфедір пише

  Шановні селяни, нова метода оцінки землі, про яку пише цей “незалежний” кандидат чиїхось якихось наук (олігархівських) – це мабуть вже останній акорд таких найманих “незалежних експертів” в питанні допомоги земельним олігархам, перекупникам різним, за копійки видуритти у селян їх пайову землю.
  Майте на увазі, що менш наймані сільгоспекономісти, десь рік – два тому в пресі, Інтернеті повідомляли свої розрахунки щодо вартості землі.
  Так от вони писали, що 1 гектар землі звичайної сільськогосподарської в черноземних регіонах України (Вінницька, Черкаська, Полтавська, Ми колаївська,Кіровоградська , тобто де родючість нормальна, має коштувати 4000-4500 доларів за 1 га.
  Земля в меш родючих регіонах 2000-2500 доларів за 1 га.
  А сьогодняшні незалежні вже пишуть що взагалі 1 га. землі ждесь 500 доларів за 1 га.
  В Європі – від 20 до 60 тис.доларів за 1 га.

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!