Новий закон про землю може спричинити зубожіння селян та поглибити соціальну кризу

4 1 855

Хоч Верховна Рада і підтримала законопроект про відкриття Ринку землі, на підпис до президента цей документ може потрапити не скоро – відкриття блокують нардепи. Загалом скасування земельного законопроекту вимагають вже п’ять проектів постанов зареєстрованих у парламенті.

Не стихають суперечки і серед експертів. Наразі більше половини українців ще не скористалися своїм законним правом на землю, відтак повинен бути перехідний період, розповіла в ексклюзивному коментарі для SEEDS фундатор фінансово-аналітичного центру “Трансформація“, член Ради Асоціації українських банків, банкір, фінансовий експерт Галина Хейло.

“Дійсно, закон про землю схвилював суспільство, оскільки мораторій в Україні діяв майже 20 років. Однак, така практика залишається тільки у Венесуелі, Кубі, Північній Кореї та ще кількох державах. Водночас у розвинених країнах власники можуть вільно використовувати свою землю, насамперед, для залучення коштів та розвитку власної справи. Це особливо важливо для малого та середнього бізнесу.

Але дійсно потрібно приділити значну увагу проблемним моментам. Приміром механізму реалізації даного закону на окупованих територіях. Важливо визначити, куди мають звертатися переселенці. І загалом більше половини українців ще не скористалися своїм законним правом на землю, тому вважаю, що однозначно повинен бути перехідний період”, – переконана Галина Хейло.

В свою чергу кандидат економічних наук, незалежний експерт Олександр Хмелевський вважає, що Закон про продаж землі має бути скасований, адже нова редакція закону нічого не змінює по-суті.

“Нова редакція закону нічого не змінює по-суті. Просто термін запровадження ринку землі відкладається. Зменшення розміру концентрації землі на першому етапі реформи до 100 гектарів та дозвіл на купівлю лише фізичним особам, не завадять скупці землі агрохолдингам та фінансовим спекулянтам. Просто вони будуть оформляти угоди на підставних осіб.

Прийнятий законопроект ставить хрест на розвитку фермерства та сільського господарства взагалі. Аграрії не мають вільних коштів на купівлю землі. Щоб купити землю їм доведеться виймати гроші з обороту. Таким чином, капіталовкладення в сільськогосподарське виробництво значно скоротяться. А це призведе й до скорочення виробництва в аграрному секторі”, – зазначає фахівець.

 

“Кошти для купівлі землі мають фінансові спекулянти, які не займаються сільським господарством, а отримують прибуток від перепродажу активів чи оренди. Саме вони скуплять більшість земель в Україні, а далі будуть їх перепродавати та здавати в оренду. Саме заради них і запроваджують ринок землі.

Натомість аграрії змушені будуть, або викупити землю, або сплачувати значно вищу орендну плату. В будь якому разі запровадження ринку землі призведе до зростання цін на продукти харчування. Адже всі свої витрати на купівлю землі чи на підвищену оренду аграрії закладуть в ціни на свою продукцію”, – додає економіст.

“Оскільки в Україні права власності не захищені, земельні кадастри не співпадають з реєстром власників, постійно відбуваються рейдерські захоплення, то запровадження ринку призведе до втрати селянами землі. А це означає подальше зубожіння селянства та поглиблення соціальної кризи.

Закон про продаж землі має бути скасований. Побудова аграрного бізнесу на основі оренди землі має свої суттєві переваги і для селян, і для аграрних підприємств, і для споживачів”, – наполягає Олександр Хмелевський.

 

SEEDS.org.ua   

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!
4 Comments
 1. Правла пише

  Автор статьи тормоз, много заплатили за эту чуш.

 2. Ірина пише

  Читайте уважніше ЗАКОН і не розповсюджуйте фейків, бо за це є кримінальна відповідальність ! Ніхто ні в кого землю не буде відбирати ! Хто з селян має землю і на ній не працює, буде мати змогу її продати. А той, що працює, той і далі буде собі працювати.

 3. Толик пише

  А сейчас селяне как сыр в масле катаются. Хоть бы не смешили людей. Выкрути сегодня в селе лампочку ильича и не поймешь в каком ты веке. Канализации нет, водопровода нет.

 4. ии пише

  на селе уже давно поставили крест – там реально средневековье . мелкому фермеру остается обрабатывать землю еще совдеповской техникой на новую цены космические

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!