Оксана Просоленко: Для мене агро – це філософія всього життя

0 357

Отримати практичний досвід побудови агробізнесу, надихнутися на нові проекти в агробізнесі та почути історії жінок, які знайшли себе в цій сфері, до Вінницького IHUB прийшли кілька десятків дівчат – студенток агровишів, підприємниць, і тих, хто зацікавлений в своєму розвитку в галузі агріфуд.

Оксана Просоленко – регіональний директор Асоціації «Дунайська соя», Інна Мєтєлєва – директор інвестиційної групи CharterHouse Corporate Partners (Великобританія) в Україні Марія Махновець – експерт з торгівлі органічної агропродукції і Катерина Звєрєва – засновниця медіа-агенції для агробізнесу SAPIENZA, консультант ФАО, поділилися своїми історіями розвитку в професії і житті зі слухачками під час конференції «Жінки в агробізнесі». Захід був організований IHUB Vinnytsia за підтримки ESTONIAN DEVELOPMENT COOPERATION і Посольства Естонії в Україні і в рамках Програми підтримки жінок в бізнесі і технологіях. Ми поділимося з читачами тими історіями професійного зростання, якими поділилися спікери конференції.

І перша особиста історія успіху агроледі Оксани Просоленко – регіонального директора Асоціації «Дунайська соя» ексклюзивно на SEEDS.org.ua в нашому проекті «Жінка – Берегиня українського агробізнесу».

Чому агріфуд?

Чому я вибрала агро? Важливо розуміти, що це не тільки поля, трактор чи гній на полі. Якщо подумати глибше про роль жінки в агро, то я вважаю, що чоловікам там робити нічого в принципі. Тому що агро починається з землі. Земля з’єднується з повітрям, водою і енергією тепла. Це об’єднання 4 стихій і без цього, по суті, нічого не починається. Ці стихії породжують життя. А що таке жінка? Хто краще зрозуміє корову, яка 9 місяців виношує теля? Або заходячи на птахофабрику тепле яйце, яке ти береш в руки – просто продукт, який ти потім покладеш на тарілку або щось більше? Відповідь на ці питання очевидна. Агро для мене – моя філософія життя. Вона відчувається в усьому: як я живу в моєму повсякденному житті, як приймаю рішення і як я планую майбутнє.

Якщо подумати глибше про роль жінки в агро, то можна зрозуміти, що чоловікам там робити нічого в принципі

Мені 37 років. Свою першу вищу освіту юридичного профілю я отримала на заочній формі навчання, так як я не киянка, а родом з Черкаської області. Коли я приїхала до Києва, то у мене стався переворот свідомості. Я не розуміла, як можна так жити, як можна заробляти такі великі гроші – розуміння цього до мене вже прийшло в «шляху» моєї кар’єри.

З першого курсу я почала працювати. Потім я вийшла заміж, у мене народилася дитина. Моя особиста історія в агро почалася, коли я вийшла з декретної відпустки. Я прийшла працювати в Асоціацію «Союз птахівників України» і пропрацювала там близько півтора роки керівником департаменту аналітики і маркетингу. Складно сказати, що це була велика посада, адже на той момент в асоціації було близько 6 чоловік.

В один момент я зрозуміла, що мені потрібні глибші знання про те, як саме працює галузь птахівництва і я пішла працювати на птахофабрику. Потім я працювала в тоді ще тільки починаючій свій розвиток компанії «Авангард». До слова, сьогодні дана компанія є найбільшим оператором на ринку яйця в Україні. Це був один з найцікавіших періодів мого життя. Моя робота там почалася з посади маркетинг-менеджера, а потім я стала комерційним директором, після чого очолила службу аналітики, маркетингу, піару та оцінки інвестиційних проектів.

Саме тоді ми вивели компанію на IPO (Initial Public Offering – IPO) – міжнародні торговельні майданчики, де компанії можуть продати свої акції і залучити ці гроші під інвестиційні проекти. Власне, це ми і зробили – залучили $ 250 млн під інвестиційний проект. Тоді ж ми стали відкривати нові ринки, я стала директором з розвитку бізнесу компанії. Тоді ми працювали з багатьма регіонами світу: Близьким Сходом, Китаєм, Європою. До слова, основна проблема того, що український бізнес не зовсім успішний в експорті готової продукції полягає в тому, що ми не розуміємо кросскультурних особливостей. Або не хочемо їх розуміти.

Агро – найбільш цікава галузь в Україні на сьогоднішній день

Агро – це величезний сектор нашої економіки, який в собі поєднує кілька галузей. Досить сказати, що 40% експортної виручки формується за рахунок агропоставок. Всі компанії, які обслуговують ці поставки, працюючи в сегментах виробництва сировини, переробки, логістики, брендингу, PR і т.ін. це система, що працює для того, щоб вийшов фінальний продукт.

Я скажу навіть більше, якщо Ви ще не вирішили підете Ви в агро чи ні, то з упевненістю на 70% можна стверджувати, що Ви все одно потрапите в агро. Адже дана сфера на сьогодні – основний роботодавець в Україні.

Хотілося б також відзначити, що агро – це найбільш цікава галузь в Україні на сьогоднішній день. Вона розвивається максимально швидкими темпами. Крім того, агро це та галузь, в якій є гроші і вона намагається по максимуму «втягнути» в себе інноваційні технології. Досить сказати, що більшість IT-рішень, які сьогодні розробляються з управління підприємствами та процесами стосуються в основному агросфери.

Якщо сьогодні подивитися на наші тваринницькі комплекси, логістичні хаби, елеватори, то я захоплююся їх неймовірними обсягами. Якщо подивитися на 250-тисячний елеватор з боку, то ми побачимо величезний посудину і коли в небо з нього злітають птиці – це незвичайна романтика.

У мене в машині є жовті кроси. Я їх одягаю коли виїжджаю в поле. Одягаючи їх і виходячи на свіжу росу, я відчуваю життя. Це не можна порівняти з кабінетом в офісі, де ми зводимо дебет з кредитом. Це те, що дає драйв нашому життю, пробуджує в нас бажання повернутися сюди знову і знову.

В агро потрібно вміти мріяти і йти до здійснення мрії, а не читати «розумні» книги з менеджменту

Що було найскладнішим в реалізації моїх проектів? Якщо відповідати на це питання відверто, то немає нічого складнішого, вибачте, людської дурості. Це той людський фактор, в який ти впираєшся і потім взагалі не розумієш, що з цим робити.

Головне в агро, щоб була ідея і мрія. Не бійтеся мріяти. І ніколи не думайте, що ви жінка і у Вас щось не вийде. Просто йдіть за своєю мрією. Розкладіть її на дрібні складові, щоб вона не виглядала так страшно. Коли ж Ви йдете по дорозі до здійснення мрії, то Ви вже помічаєте, що це не тільки не страшно, а й завзято. І коли ця мрія трансформується в реальні результати, у людини починається драйв.

 

І не читайте «розумних» книг з менеджменту, де розповідається про чіткий таймінг дня в ході якого, якщо людина щось не встигне, то вона лузер. Більшість цих книг написано чоловіками, у яких інша логіка

Розвивайте свої таланти, майте своє особисте хобі – все те, що вас буде наповнювати крім роботи. І не читайте «розумних» книг з менеджменту, де розповідається про чіткий таймінг дня в ході якого, якщо людина щось не встигла, то вона лузер. Більшість цих книг написано чоловіками, у яких інша логіка – того як вони проживають життя, як вони приймають рішення, того як вони формують базові життєві принципи. У жінок трохи все по-іншому.

Людину має драйвити від роботи – тільки в цьому випадку вона досягне результату і буде успішною.

На українському ринку існує ілюзія, що немає роботи. Не знаю ким вона створена – насправді роботи повно. Проектів у нас вистачить на три життя вперед, в тому числі, і для вузьких фахівців. Сьогодні більшість агрокомпаній страждають від кадрового голоду. Всі шукають молодь, яка додасть компанії нове дихання і буде працювати на благо її розвитку. І тому всі без винятку компанії є дуже «голодними» на молодих фахівців. Однак тут є кілька правил успіху. Неважливо яку спеціалізацію ви виберете – бухгалтерію, агрономію, будівництво або психологію. Важливі кілька речей. По-перше, Вас повинно драйвити від цього – тільки в цьому випадку Ви досягнете результату. По-друге, Ви повинні бути професіоналами в тому, чим Ви займаєтеся.

Не можуть знайти роботу як раз ті люди, хто працює в «півруки». Якщо ж ви віддаєтеся справі повністю, то це дає Вам можливість розвинутися як професіоналу. Якщо ви придбаєте ці критерії Вам не відмовить жоден роботодавець. І тоді не Вас будуть вибирати, а Ви.

Пам’ятайте, що найкрутішим інструментом для підвищення IQ є мова. У людей, які знають кілька мов вищий рівень IQ. Це розвиток пам’яті, мислення і відкриття кордонів для власного розвитку і зростання. І дуже важливо для себе поміняти ставлення до мов. Не варто думати, що ви будете унікальним просто оволодівши англійською мовою. Ні! Ви думайте просто про те, що ви будете мати можливість досягти свою мрію.

Катерина Звєрєва, SEEDS.org.ua

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!