Органічні виробники отримають прямий доступ до європейських покупців

0 170

20 грудня в Міністерстві аграрної політики та продовольства України відбулося чергове засідання Робочої групи з розвитку органічного виробництва. Серед вже традиційних тем, що до вдосконалення законодавчої бази в сфері органічного виробництва особлива увага приділялася інструментам зі стимулювання збуту, розширення можливостей для українських компанійійзЛюдвігшостеї кількості вироби та міжнародній промоції продукції українського виробництва.

Менш ніж за 2 місяці відбудеться головна органічна подія світу – BioFach 2018, де Національний павільйон України буде представлено вже вп’яте. За останні чотири роки площа павільйону зросла майже вдвічі з 70 кв.м до 130 кв.м у 2018 році, компаній-експонентів — з 8 до 18 відповідно.

Подібні темпи зростання присутності обумовлені реальними можливостями, що надають міжнародні заходи для вітчизняних виробників. Так, наприклад, за даними профільного міністерства, за 4 дні виставки 2016-го року 14 українських експонентів змогли провести понад 500 ділових зустрічей з потенційними покупцями. В результаті було підписано контрактів на загальну суму 3,5 млн євро. Слід зазначити, що це менш ніж 5% від загальної кількості виробників, що дійсно використовую всі можливості маркетингу.

Відповідно до даних Міністерства аграрної політики та продовольства наразі в Україні під органічним сільським господарством зайнято 362’281 Га землі, а кількість сертифікованих виробників складає – 305. У порівнянні з 2011 роком ці показники зросли на 34% та 96% відповідно.  Але чи зростає при таких темпах виробництва збут на зовнішні ринки?

«Звичайно, динаміка експорту «органіки» з України показує зростання, але імпортери все частіше наголошують, що експортують ті ж самі компанії, що були на ринку 2 роки тому, новачки ж поки що «пасуть задніх»… І мова тут стосується невеликих органічних виробників, для яких питання збуту сьогодні є найболючішим. Так як на внутрішньому ринку попит на їх сертифіковану продукцію ще не достатньо сформований, збут продукції за кордон все ж залишається в пріоритеті.» – відзначила Марія Махновець, експерт з органічного експорту та налагодження торговельних зв’язків та співзасновник проекту Agroportex

На думку експерта труднощі виходу органічних виробників на зовнішні ринки зумовлені рядом факторів. Експорт органічної продукції передбачає перевірку якості відвантаження на наявність шкідливих речовин, що веде за собою додаткові витрати, які не кожен експортер може собі дозволити. Крім того, нещодавні нововведення щодо додаткового контролю імпорту органічної продукції походженням з України зробили сам процес експорту дорогим та набагато ризикованішим.

Погані знання іноземних мов, а іноді їх відсутність, також даються фермеру взнаки. Проблема комунікації та відносин між покупцем та продавцем бодай не найрозповсюдженіша. Перше знайомство та переговори можуть помилково сформувати негативне враження в покупця. Працюючи з українським ринком, покупцеві не вистачає інформації щодо надійності потенційних постачальників та немає індикаторів для оцінки можливих ризиків або їх відсутності.

Продовженням теми нових можливостей для українських виробників стала презентація нового проекту по підтримці збуту – B2B Маркетплейс «Первинного ринку органічної продукції України». За словами ініціаторів проекту AgroportEx і покупці, і продавці потребують гарантій, і саме первинний ринок спроможній гарантувати покупцям ціни від виробників, відсутність посередників та надає можливість оцінювати ризики потенційних партнерів та впливати на їхню репутаційну історію.

AgroportEx є альтернативою традиційним українським дошкам об’яв та закордонним спеціалізованим майданчикам. Тому що перші не гарантують покупцям простежуванність виробничо-збутових ланцюгів органічної продукції і надійність продавців, а другі – не пристосовані до ментальних та інфраструктурних реалій українського ринку (комісійні с кожної гривні мотивують будувати подальші відносини в обхід майданчиків, а відсутність навіть мобільної версії сайту та сповіщення лише електронною поштою робить їх не зручними для постійного використання).

«Треба формувати не ринок чуток, а відкритий ринок з репутаційною історією всіх учасників. Чого потребують покупці? Певного об’єму за найнижчою ціною та з перевіреного джерела. Чи треба виробникам знижувати вартість для цього? Звичайно – ні. Треба сформувати «Первинний ринок» та надати прямий доступ до виробників без посередників та за прозорими правилами.

Agroportex – це той самий Uber, але для агровиробників. Так як для водія необхідні машина та права, так і для «органічного» фермера – сертифікат з зазначеною органічною продукцією, згідно з яким він може її вирощувати та відповідно – реалізовувати. А прозора система формування індексу бізнес-репутації та прослідкованість виробничо-збутових ланцюгів дозволяють на рівних приєднуватися до ринку новим гравцям. Ринок потребує прозорих правил та вже готовий до інноваційних рішень.» – відзначив Дмитро Титаренко, керівник проекту та генеральний менеджер AGROPORT Ukraine.

Діяльність українського агровиробника зосереджена за межами міст (ред. без швидкісного інтернету). Більшість часу вони проводять не за комп’ютерами, не в електронній пошті і навіть не завжди є активними користувачами соцмереж. Однак, основний інструмент зв’язку, що завжди з ними – лишається телефон. Саме телефон є джерелом найбільш ліквідної інформації про товари, ціни та залишки. І саме тому рішення побудовано виключно для мобільних пристроїв та у першому кварталі 2018 року буде доступне у вигляді мобільного додатку для Android та iOS. Навчальні майстер-класи та презентації проекту вже заплановані на всіх заходах AGROPORT Ukraine 2018.

Завершуючи 5-річну стратегію розвитку «Локалізація агробізнесу – фокус в регіони», з 2018 року АГРОПОРТ буде постійно проходити в трьох містах і охоплювати інтереси індивідуально західних, південних і східних агровиробників та представників харчової промисловості. За словами організаторів новим регіоном, що об’єднає інтереси Півдня, Херсон став не випадково. Окрім інтересів безпосередньо учасників і партнерів заходу це обумовлено й новими можливостями для органічних виробників. Адже саме Херсонщина є одним із лідерів у виробничо-збутових ланцюгах України. Також в рамках ділової програми всіх наступних форумів органіка як трендовий напрямок Climate-Frendly Farming стане логічним продовженням теми адаптації сільського господарства до змін клімату.

 

Довідкова інформація:

АГРОПОРТ (www.agroport.ua) – щорічний масштабний захід з підтримки фермерства та сільгоспвиробників України і Східної Європи. Проходить з 2015 року за підтримки ФАО і входить в календар ООН. Традиційно тематика заходу корелюється з генеральною лінією ФАО і підтримує тематику Міжнародних років, які приймає Генеральна асамблея ООН. З 2016 АГРОПОРТ об’єднав фермерів всієї України і проводиться в форматі Захід-Схід. Форум є комплексним і складається з виставки техніки і технологій для фермерства, інвестиційної конференції та серії семінарів, круглих столів та зустрічей бізнесу. З моменту заснування проходить на майданчиках Міжнародних аеропортів. З 2018 року АГРОПОРТ проходить в трьох містах та охоплює інтереси індивідуально західних, південних та східних агровиробників.

AgroportEx – адаптований до аграрного ринку Маркетплейс, що гарантує доступ для покупців з усього світу до первинного ринку органічної продукції України (400+ виробників, 1000+ найменувань товарів,  2000+ потенційних пропозицій з цінами від виробників). Перший реліз мобільного додатку заплановано на I квартал 2018 року та буде доступне для користувачів платформ Android та iOS. Загальний об’єм інвестицій у стартап складає близько $ 300000, з яких $ 130’000 команда планує залучити від зовнішніх інвесторів. Телеграм-канал проекту з новинами органічного ринку: https://t.me/agroport_ex

Biofach (www.biofach.de) – провідна виставка яка останні 29 років поспіль збирає органічних виробників з усього світу. Перший захід розпочався з 197 учасників та 2500 відвідувачів у Людвігсхафені у 1990 році. Починаючи з 1990 року Biofach проходить у  Нюрнберзі, де у перший свій рік зібрала 1276 експонентів та більш ніж 21000 відвідувачів. Biofach 2018 році  відбудеться з 14 по 17 лютого (Нюрнберг, Німеччина).

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!