Під час COVID-19 пожежі на стихійних смітниках – смертельна загроза

0 159

В Україні почастішали випадки пожеж. За дев’ять місяців 2020 року відбулися понад 20 тисяч загорянь в різних куточках країни. У більшості випадків вони характеризуються Державною службою з надзвичайних ситуацій, як умисні підпали.

Нещодавно столичні Позняки і Дарницю затягнуло димом через пожежу на несанкціонованому звалищі. Вогонь поширився на торфовища. Ризикуючи життям рятувальники локалізують вогнища загоряння, щоб не допустити вогонь до лісосмуг і житлових будинків. Але не завжди це вдається, нагадують в прес-службі Національної екологічної ради України.

“В епіцентрі горіння сухої трави температура полум’я досягає майже півтисячі градусів. Живого не залишається. Під час пожежі гинуть тварини, рідкісні рослини, випалюєтьсяверхній родючий шар ґрунту, а дим отруює атмосферу”,  – говорить глава Державної екологічної інспекції України Андрій Мальований.

Законодавчо підпали заборонені, зокрема 77-1 статтею Адміністративного Кодексу, яка передбачає для порушників штраф від 170 до 340 гривень. Мізерність штрафу для паліїв привела до їх повної безкарності і масовості пожеж.

Київ в цьому році неодноразово укутує димом. Через підвищений вміст формальдегіду, фенолу, фтористого водню, аміаку, діоксиду азоту, оксиду вуглецю наше повітря стає отруйним смогом. Що викликають запальні процеси, формування тромбів, запалення стінок судин. МОЗ каже, що 78% передчасних смертей від інфаркту та інсульту спровоковані забрудненням повітря.

Київ зовсім недавно вважався найзеленішою європейською столицею … Сьогодні до Києва прийшов смог, який раніше кияни бачили тільки по телевізору. Загазованість повітря досягла критичних відміток.Глобальний Альянс з питань здоров’я та забруднення (GAHP) поставив Україну на четверту позицію серед європейських країн за кількістю смертей, обумовлених забрудненням навколишнього середовища. З цієї причини у нас в країні щорічно вмирає близько 60 тисяч людей.

“Горіння звалищ порівняно з потужними промисловими викидами. Адже при цьому виділяється чадний газ і оксид азоту, які блокують надходження кисню до тканин організму. Молекули цього газу легко проникають всередину навіть через шкіру. Також виділяється бензопірен, який може викликати у людини рак. З димом в повітря надходять смертельно отруйні для людини діоксини “, – говорить голова Національної екологічної ради України Олександр Чистяков.

Це особливо небезпечно для дітей і людей старшого покоління, а так само з захворюваннями дихальної системи. Дим впливає на імунну систему, яка нам всім сьогодні надзвичайна потрібна при боротьбі з коронавірусом”.

При спалюванні однієї тонни сміття в повітря потрапляє понад 30 кілограм шкідливих речовин. Такий дим має в 350 разів більше шкідливих речовин, ніж дим від куріння. Це може викликати бронхоспазм, алергію, кашель, задуха. Спалювання призводить до забруднення атмосфери, води і ґрунту. Небезпека полягає і в тому, що воно може перерости в неконтрольоване горіння.

З початку року пожежі знищили більше 40 тисяч гектар екосистеми.

Україна потопає в смітті. У нашій країні переробляється близько 4% сміття, а в Європі – до 70%. У Швеції – 96%, через що шведи вже 10 років закуповують за кордоном відходи, щоб не простоювали їх сміттєпереробні заводи.

За даними Держслужби статистики, в 2019 році країна накопичила понад 474 млн. тонн відходів, це більш ніж на 50 млн тонн більше, ніж у 2018 році.

“Розрахунки показують, що за рік додалося по 8,5 тонн відходів на кожного жителя України. На щастя, 92% їх – малонебезпечні, це в основному відвали пустої породи при видобутку вугілля, руд, а також витягнутий з дна морів і річок грунт при днопоглиблювальних роботах.

Домогосподарства дають в рік приблизно 6,5 млн тонн відходів, або по 271 кг на рік на людину. А всього, за статистикою, на всіх сміттєвих полігонах і відвалах України міститься 12,3 млрд тонн відходів. Якщо перерахувати в кубометри, вийде гора діаметром близько 20 км в основі і заввишки в 10 км – це вище Евересту”,  – кажуть в Держекоінспекції.

Екологи стверджують, що насправді відходів більше в рази. Крім шести тисяч законних звалищ, в Україні налічується понад 35 тисяч нелегальних, загальна площа яких – 14 тис. кв. км, що дорівнює за площею Закарпатську область, стверджують в Національної екологічної раді України.

Боротьба з незаконними звалищами і пожежами на них багатовекторна, в ній багато складових. Але діяти треба терміново, якщо ми не хочемо засипати все навколо себе сміттям.

 

 SEEDS.org.ua 

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!