Підготовка до зими: як утеплити вулики?

0 380

Напередодні зимового періоду пасічники починають активно працювати у напрямку утеплення, яке допомагає не лише вберегти бджолосім’ї від морозів, а й убезпечує вулики від надмірної вологості, що, у свою чергу зменшує ймовірність виникнення хвороб. Про правильне виконання робіт у цьому напрямку розповів бджоляр з Полтавщини Анатолій Треус, пише SEEDS.

За його словами, утеплення вуликів здійснюється при використанні різних матеріалів. Це можуть бути спеціальні ватяні матраци, пінопласт та ін., але найбільш ефективним і найекономнішим є використання рогозу.

«Раніше продавались спеціальні ватяні матрацики для утеплення. Але вони вбирають вологу і погіршують вентиляцію у вуликах. Пінопласт бджоли зазвичай розгризають, тому ефективним таке утеплення назвати важко. Рогіз же – безкоштовний матеріал – росте поблизу річок, ставків та боліт. Він є натуральним і чудово забезпечує вентиляцію вуликів. Прослужать такі мати з рогозу 30 – 40 років», – говорить Анатолій Треус.

Читайте також: Весняні роботи на пасіці: чому бджіл варто підгодовувати, навіть якщо у вуликах є мед?

Збір рогозу проводиться наприкінці літа – на початку осені.

«Треба зробити це до початку морозів, щоб рослина не встигла примерзнути, бо вона втратить свої властивості, еластичність, буде ламатися», – зазначає бджоляр.

Далі відбувається перехід до етапу висушування листя. Здійснювати його краще у сухому вентильованому місці протягом місяця. Із сухої рослини плетуть мати. Для цього листя потрібно розділити на 2-3 смужки. Так його буде легше в’язати – рогіз стане м’якшим, говорить бджоляр. Анатолій Треус говорить, що в’яже рогіз на саморобному станку, який складається з дерев’яних дощечок, встановлених у два ряди (на фото). До верхньої основи прироблені залізні винти, які допоможуть затягнути нитку. У цей станок треба добре натрамбувати рогозу, зафіксувати і почати в’язати.

«Для в’язання беру таку нитку, як використовують для в’язання сіна в тюки. Укладаємо рогіз у різні боки, трамбуємо, зшиваємо саморобною масивною голкою і добре стягуємо нитку. Потім зайве обрізаємо і можемо відразу встановлювати мати у вулики. Для в’язання матів, що кладуть угорі на рамки треба використовувати найкращий рогіз – той, що біля основи, а решту, верхівку листя, можна використати для в’язання бокових матів», – акцентує увагу бджоляр, повідомляє stilnyk.com.ua.

Верхній мат знаходиться у вулику протягом усього року. Бокові ж встановлюють восени за такою схемою – мат з рогозу біля стінки вулика, заставна дощечка з фанери чи тонкого дерева, рамки, заставна дощечка та мат з іншого боку.

«Заставні дощечки потрібні, щоб бджоли не розгризали рогіз. Особливо це актуально для сильних сімей. Додам, що варто не лише утеплити вулик, а й прочистити вентиляційні отвори від прополісу. Це теж вбереже вулики від зайвої вологи», – радить Анатолій Треус.

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!