Президентські 100 гектарів – якими будуть наслідки відкриття ринку землі

0 3 333

В ніч з 30 на 31 березня Верховна рада підтримала законопроект про відкриття ринку землі. Серед основних положень нового закону обмеження концентрації землі в одні руки в перші два роки після запуску земельної реформи площею 100 га.

Закон про землю викликав нечувані суперечки. Дехто з експертів вважає, що до 2023 року майже нічого не зміниться, а з усіх можливих моделей проведення земельної реформи в останній момент обрали найменш ефективну. Інші переконані, що загалом закон не зазнав змін по-суті.

Журналістам SEEDS вдалось зібрати різноманітні думки фахівців стосовно президентських 100 гектарів.


“Загалом закон не зазнав змін по-суті. Просто запровадження окремих моментів реформи відкладається. Так запуск ринку землі переноситься з 1 жовтня 2020 р. на 1 липня 2021 року.

Щодо скорочення граничного розміру володіння землею до 100 га для фізичних осіб та відкладання володіння землі юридичними особами до 2024 р., то агропідприємства будуть скупати землю через підставних фізичних осіб, а в 2024 р. легалізують свої придбання”, – вважає кандидат економічних наук, незалежний експерт Олександр Хмелевський.

Водночас Віталій Панчик, юрист практики земельного та аграрного права Юридичної групи EUCON, вважає, що прийнятим законом досягнуто мету прибічників мораторію максимально відтермінувати старт ринку земель сільськогосподарського призначення.

“На мій погляд, прийнятим законом досягнуто мету прибічників мораторію максимально відтермінувати старт ринку земель сільськогосподарського призначення. Так, незважаючи на те, що прийнятий закон набирає чинності вже у червні 2021 року, втім, перші 2-3 роки чинності закону назвати ринком землі буде складно.

Наслідками обмеження кола покупців земельних ділянок с\г призначення лише фізичними особами (до 2023 року) будуть:

  • відсутність справедливої ринкової ціни на землю с\г призначення;
  • відсутність не тільки іноземних, але тепер вже й національних інвестицій в агросектор;
  • відсутність доступу малого і середнього бізнесу до дешевого кредитування з огляду на те, що земельні ділянки все ще не зможуть вноситись в заставу;
  • непрозорі схеми оформлення бізнесом прав на земельні ділянки, зокрема, на підставних фізичних осіб;
  • орендна плата на земельні ділянки с\г призначення залишиться мізерною.

Загалом, можна сказати, що до 2023 року майже нічого не зміниться. На жаль, з усіх можливих моделей проведення земельної реформи в останній момент обрали найменш ефективну”, – вважає Віталій Панчик.

Натомість політичний аналітик Дмитро Франчук вважає, що багато незручних зобов’язань та поправок до закону про землю в Парламенті з’явилось через те, що керівництво країни звернулось до МВФ за допомогою.

“В перші роки дії цих змін , мають діяти обмеження на купівлю землі не більше 100 га в одні руки. Починаючи з 2023 р обмеження збільшується до 10 тис. га. В період з 2021 по 2023 рр. Здійснювати операції по купівлі можуть тільки фіз. Особи.

Також має діяти обмеження з продажу державної землі в цей період. Вбачаються обмеження з продажу земельних ділянок для іноземців.

Але слід не забувати складну економічну ситуацію нашої країни, яке зумовило керівництво країни звернутись до МВФ за допомогою. Звідси випливають багато не зручних зобов’язань та поправок до цього закону”, – зазначив аналітик Дмитро Франчук.

 

SEEDS.org.ua   

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!