Прибутковість виробництва молока в Україні почала поволі підніматися

0 343

УМІ (показник умовної прибутковості виробництва молока в комерційних господарствах Україні) падав протягом багатьох місяців. Однак в квітні 2021 року цей показник виріс аж на 0,8%, пише SEEDS.

Про це повідомив економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак.

«Ми останнім часом багато бідкалися щодо низького рівня прибутковості виробництва молока, адже наш УМІ падав протягом багатьох місяців.

Але, з іншого боку, коли ще ціна на молоко в березні була вищою ніж в січні? Та ніколи! Адже ціни на молоко, як правило, з лютого-березня починають стрімке піке вниз. А в цьому році ціни на молоко не непохитно стабільні. Більше того – вперше в березні ціни не знизилися взагалі.

Отже, ніби позитив, але… УМІ в квітні 2021 виріс аж на 0,8%, іншими словами, майже не змінився. Зростання, до речі, сталося внаслідок незначного зменшення ціни кормового раціону, в той час як ціни на молоко гатунку екстра лишилися стабільними», – пише Андрій Ярмак на своїй сторінці у Facebook.

«УМІ березня 2021 вже не був найнижчим історично для цього місяця (ми маємо підрахунки за 10 років!) але був найнижчим з 2016 року, коли він знаходився на подібну рівні. А от перші чотири місяці року були другими найменш прибутковими в історії підрахунку УМІ сезонів – гірше було лише в мегакризовому 2015 році.

Минулого року, наприклад, за цей самий період прибуток наших професійних виробників молока був на 55% вищим!

Перші чотири місяці 2021 року принесли нашим виробникам на 25% менше прибутків порівняно до середнього показника за цей самий період попередніх 5 років! І про позитивне – досвід показує, що двох поспіль важких сезонів не буває. Але, в той же час, це не значить, що їх ніколи не буде», – додає експерт. 

«Чого чекати далі? В травні, як правило, УМІ знижуються, бо ціни на молоко сезонно знижуються. Середнє падіння індексу УМІ за останні роки було близько 6%. Але найцікавіше питання – чи втримаються ціни на молоко на високому рівні цього разу? Світовий ринок на нас починає впливати, а там тенденції різнонаправлені – дешевші жири і дорожчі або стабільні білки», – пише Андрій Ярмак.


УМІ – це відношення ціни на сире молоко ґатунку екстра до вартості концентрованого кормового раціону в комерційних господарствах. Абсолютне значення УМІ аналізувати немає сенсу – воно ні про що не говорить, а ось динаміка УМІ дуже чітко показує зміни в прибутковості виробництва молока безвідносно інфляції та девальвації, адже ці два важливих фактори враховані в рівнянні через зміну цін кормів та молока. При цьому, в залежності від змін в рівнях ефективності, в окремих господарствах УМІ може зростати швидше або повільніше.

 

SEEDS.org.ua

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!