Продовольча безпека громад. Від гуманітарної допомоги до продовольчої стійкості: роль жінок та жіночих організацій
Продовольча безпека формується на багатьох рівнях: глобальному, національному, місцевому. Проте, найшвидше її прояв, або порушення можна побачити на рівні домогосподарств, і, як це не парадоксально, сільських домогосподарств, пише SEEDS.
Існує думка, що в селі голодним не залишишся, завжди є город і можна завести господарство, проте, війна показала, що це – міф. Реальність набагато жорсткіша. Десятки маленьких сіл опинялися в окупації, на лінії бойових зіткнень, в облозі в перші місяці повномасштабної війни і питання виживання в тих умовах, звичайного побутового виживання, ставало дуже гостро.
Багато населених пунктів в сільській місцевості в перші тижні і місяці війни отримали виклик як нагодувати сотні, а часом тисячі українців, які вимушено покинули свої домівки і тікали від війни.
Звичайно, міжнародні організації надавали і продовжують надавати гуманітарну допомогу в кризових ситуаціях, проте, для українців питання продовольчої безпеки – це передусім питання гідності. Воно починається на рівні домогосподарств і сьогодні знаходиться переважно у відповідальності жінок.
Впоратися з викликами нової реальності жінкам українських сіл допомагають міжнародні та локальні громадські організації.
В сільських громадах, де є хоча б мінімальний рівень безпеки, люди хочуть вирощувати і споживати власну їжу, годувати сім’ю та продавати власно вирощену продукцію. В цьому переконана Софія Буртак, голова правління Громадської спілки «Бізнес Мережа Сільських Жінок».
SEEDS: Яку роль відіграє ваша організація у забезпеченні продовольчої безпеки для сільських громад?
Софія Буртак: Наша організація зосереджена на підтримці малих підприємиць, які прагнуть розширити обсяги свого виробництва чи підвищити його ефективність. З початку повномасштабного вторгнення і до середини літа 2022 року ми активно займалися гуманітарною діяльністю, постачаючи засоби для існування – їжу та предмети особистої гігієни. Робили це, як і багато хто в той час, на волонтерських засадах.
Однак з середини 2022 року, завдяки підтримці наших партнерів з Oxfam GB, ми змогли знову зосередитися на нашій основній місії – підтримці підприємництва і виробництва їжі, а не лише на розподілі гуманітарної допомоги.
Читайте також: Жіноче лідерство в сільських громадах зміцнює продовольчу безпеку України під час війни
Розпочавши восени 2022 року проєкт з розвитку кооперативного бізнесу в умовах війни, ми зрозуміли, наскільки важливо надавати людям можливість вирощувати і споживати власну їжу. У громадах з мінімальним рівнем безпеки люди прагнули не лише забезпечити свої родини, але й продавати продукцію для отримання доходів, які можна використати на необхідні закупівлі.
Завдяки Oxfam GB ми надали понад тисячу комплектів для вирощування овочів в Доманівській громаді Миколаївської області, а Мостівська громада отримала 45 доїльних апаратів. Наша підтримка сприяла пожвавленню місцевого виробництва овочів і молочних продуктів і зміцненню спроможності громад, які приймали переселенців.
Під час реалізації проєкту ми спостерігали, як відбувалося впровадження нового досвіду в овочівництві, адже у Миколаївській області, де не було традиційного вирощування овочів, досвід Херсонщини став основою для розвитку нових практик. Цей взаємообмін сприяє сталому розвитку регіону і сусідніх областей.
SEEDS: Чи можете ви навести конкретні приклади технологічної, освітньої, гуманітарної допомоги, наданої через проєкт у співпраці з Oxfam GB?
Софія Буртак: Наш партнер спочатку планував гуманітарні проєкти в Україні. Проте ми вдячні їм за гнучкість, з якою вони переорієнтувалися на економічну та техніко-економічну підтримку в умовах війни. Мета нашого спільного проєкту – забезпечити відповідь на наслідки повномасштабного вторгнення росії в Україну шляхом підтримки стійкої продовольчої та енергетичної безпеки в сільськогосподарських територіальних громадах на Півдні, особливо для сільських жінок. В назві проєкту ключовими є три слова жінки, громади і безпека. Це те, на чому ми будували далі нашу стратегію.
Коротка назва проєкту CASE – це абревіатура: Cooperation, Autonomy, Safety and Security, Equality. Проте, з англійської вона перекладається як випадок, приклад, ситуація. Ми готові поділитися результатами нашого проєкту з іншими громадами України, щоб поширити наш досвід та напрацьовані інструменти зміцнення продовольчої безпеки на рівні сільських громад.
Ірина Воловик – менеджерка проєкту CASE вважає, що в умовах війни формування продовольчої безпеки громад має певні виклики. Зокрема, зниження платоспроможності населення призводить до погіршення показників діяльності агровиробників, що в свою чергу впливає на кількість і якість виробленої продукції. Проте, на її думку, навіть в умовах кризи, варто спонукати людей навчатися новому і дивитися на сучасний агробізнес через призму новітніх технологій.
SEEDS: Як ви вирішили, що жителям конкретної громади потрібні саме засоби для виробництва овочів? І які результати ви отримали від реалізації проєкту CASE?
Ірина Воловик: Плануючи проєкти ГС «Бізнес Мережа Сільських Жінок» ми завжди намагаємося отримати зворотний зв’язок від наших бенефіціарів, щоб правильно відповісти на їх потреби. Восени 2022 року ми провели опитування серед мешканців Доманівської громади, зробивши акцент саме на жінках, про те, чого їм не вистачає для ефективного агровиробництва в домогосподарствах. Участь в опитуванні прийняло біля 2000 осіб і ми змогли визначити, що найчастіше респондентки згадували про засоби малої механізації та виробництво овочів. Ця потреба була дійсно «жіноча», адже на городі частіше всього працюють жінки і працюють «голими руками». Ми поставили собі на меті полегшити їх працю і зробити більш продуктивною.
Були сформовані набори для вирощування овочів – комплекти насіння, парничок, оприскувач з акумулятором, міні сівалка та бокси для розсади. З січня 2023 року по травень 2023 року ми провели видачі цих наборів в Доманівській громаді і охопили 1100 осіб.
Ми оцінювали задоволеність отримувачів від наданих ресурсів і я хочу сказати, що більшість бенефіціарів зазначили велику корисність засобів для вирощування овочів. Фактично, опосередковано цей проєкт допоміг 4500 мешканцям Доманівської громади і його результати спостерігались і в сезоні 2024 року, адже жінки продовжили вирощувати овочі з використанням тепличних технологій. В наш набір входили 11 сортів 7 овочевих культур і така різноманітність дозволила забезпечити певні запаси овочів на зиму.
Крім того, у нас була можливість допомогти жінкам з Мостівської громади, які є членкинями кооперативу «Мрія-С» та надати їм доїльні апарати (всього 45).
SEEDS: Як допомога, надана через ваші проєкти, вплинула на домогосподарства в сільських громадах?
Ірина Воловик: Люди високо оцінили, що разом із засобами виробництва та насінням ми надавали рекомендації по їх використанню. Агрономи-консультанти створили простий посібник, що допомагає зрозуміти, як користуватися новими інструментами і вирощувати продукцію. Часто вважається, що люди в селі автоматично знають, як вирощувати культури – це міф. Багато хто дотримується традиційних методів, які можуть обмежувати продуктивність. Однак, коли люди отримують можливість спробувати сучасні підходи, використати нові інструменти, засоби, технології та орієнтуватися на рекомендації агрономів чи молочних техніків – вони з подивом для себе відзначають, що, дійсно, це в багатьох випадках працює краще.
Наша місія полягає ще й в тому, щоб, зберігаючи раціональні традиції, спонукати людей навчатися новому і дивитися на сучасний агробізнес через призму сучасних технологій.
Хочу зазначити, що враховуючи зміни клімату, старі методи вже не є актуальними. Ми включили в набори допомоги не тільки насіння, але й теплиці та касети для розсади з рекомендаціями по технологіях закритого ґрунту. Це дозволяє сільським жителям переосмислити підходи і, можливо, зосередитися на овочівництві в контрольованих умовах клімату.
SEEDS: Як кооперативи впливають на продовольчу безпеку в громадах?
Ірина Воловик: В рамках нашого проєкту ми можемо говорити про два кооперативи – СК «Оберіг-Агро» (Доманівка) та СОК «Мрія-С» (Мостове).
І для однієї і для іншої громади кооперативи є важливими учасниками місцевого ринку продовольства. В умовах війни і ускладненої логістики, в багатьох українських громадах кооперативи показали себе надійними партнерами та постачальниками продуктів харчування.
Наприклад, СК «Оберіг-Агро» є сертифікованим виробником органічних овочів в закритому ґрунті. Наявність свіжих овочів протягом майже всього року на місцевому ринку свідчить про доступність якісної продукції, вирощеної за органічними технологіями. Один з яскравих прикладів – місцева школа, яка закупила органічну продукцію в кооперативі для харчування учнів.
Проте, економічна безпека кооперативу стикається з викликами: ціна на органічну продукцію на локальних ринках є недостатньою для розширення виробництва. Тому кооператив планує вихід на нові ринки, розширення збуту і співпрацю з переробниками для створення доданої вартості.
СоК «Мрія-С» – молочний кооператив, до війни продавав свою продукцію переробникам за межами громади, під час війни це стало не можливим. Бізнес Мережа Сільських Жінок та Oxfam GB підтримали кооператив та його членів. Сімейні ферми отримали доїльні апарати, а сам кооператив обладнання для міні-переробки молока. Місцевий ринок отримав більше молочної продукції, а жінки – членкині кооперативу, завдяки використанню доїльних апаратів, вивільнили трохи часу на себе та свої родини.
SEEDS: Які фактори впливають на продовольчу безпеку в громадах?
Можемо відзначити, що зміна клімату має серйозний вплив на продовольчу безпеку нашої країни. В умовах аномально високих температур і відсутності можливостей для масштабного поливу на відкритому ґрунті, кооперативні тепличні технології демонструють чимало переваг. Вони використовують крапельний полив, органічні методи вирощування та можливість затінення. Це дозволяє контролювати терміни посіву і урожайність, що дуже важливо в умовах зміни клімату. Ці елементи більш контрольовані саме в тепличному господарстві і в масштабах громади це чітко видно.
Водночас, економічні фактори, зокрема платоспроможність населення, також суттєво впливають на продовольчу безпеку. В умовах війни платоспроможність населення знизилась, особливо на локальних ринках, що створює виклики для органічного виробництва.
На прикладі Доманівської громади, можна зазначити, що обсяг внутрішнього ринку та його платоспроможність суттєво залежать від кількості внутрішньо переміщених осіб. У порівнянні з 2022-2023 роками, цього річ в громаді зменшилася кількість споживачів овочів і знизилась купівельна спроможність тих, хто залишився. Це серйозний виклик для органічного виробника.
SEEDS: Поділіться вашим досвідом роботи з міжнародними організаціями, котрі підтримують такі проєкти, як CASE.
Ірина Воловик: Роль міжнародних організацій у підтримці України важко переоцінити. В Україні є безліч таких організацій, кожна з яких має свої пріоритети і стратегії. Я поділюсь досвідом співпраці ГС «Бізнес Мережа Сільських Жінок» з міжнародною організацією Oxfam GB.
Oxfam – це визнана міжнародна організація, заснована в 40-х роках минулого століття для підтримки постраждалих від Другої світової війни. В Україні вона почала свою діяльність лише з початком повномасштабного вторгнення в 2022 році. Для нас це велика відповідальність – розпочати співпрацю в нових умовах. Oxfam дуже уважно прислухалася до нас, враховуючи наші потреби та проблеми місцевих громад.
Хоча Oxfam традиційно асоціюється з гуманітарною допомогою, наше співробітництво продемонструвало, як поєднання гуманітарних і економічних програм може приносити суттєві результати.
Метою проєкту було не лише досягнення певних кількісних показників щодо забезпечення сільських жінок певними благами і необхідними ресурсами, програма була спрямована на створення середовища, сприятливого для того, щоб підтримувати кооперацію, рух до енергоефективності та енергонезалежності.
Завдяки ресурсній підтримці програми Oxfam GB в Україні було розроблено та затверджено на рівні місцевої Доманівської громади програму підтримки розвитку кооперації. Це доволі важливо, адже місцеві бюджети можуть працювати, надавати ресурс і допомогу лише тоді, коли є програми розвитку певних напрямків. Кооперація стала одним із тих напрямків, який офіційно затвердили як стратегічний в Доманівській громаді.
Важливо, що наші партнери погодились з концепцією проєкту – допомогти жінкам громади самостійно виростити необхідні овочі, зацікавити їх овочівництвом та надати більше підтримки через кооперацію. Все це в комплексі призвело до стабілізації продовольчої системи в цілому.
Коли люди отримували в селах допомогу, вони дякували, що це – засоби виробництва Всі говорили, що ми, українці, не звикли отримувати допомогу харчами. Це для нас соромно, не змогли прогодувати власні родини. В нас є земля і ми хочемо мати можливість самим вирощувати ті продукти, які нам потрібні. І не просто вирощувати, а й ділитися з тими, кому це потрібно. Результати першого сезону в 2023 році показали високу задоволеність – багато людей вперше змогли виростити овочі на своїх ділянках.
Серед отримувачів допомоги 90% становили жінки, близько 9% – внутрішньо переміщені особи та їх родини, ще 9% – особи з інвалідністю або члени їх сімей. Інші 35% – це люди старшого віку, які активно працюють на своїх ділянках до похилого віку. Для багатьох старших людей така увага від організацій була вкрай важливою.
З цією допомогою ми відвідали 41 населений пункт в Доманівській та Мостівській громадах. Це не тільки великі селища, а й дуже маленькі села, де проживають близько 100 людей. Ці люди говорили, що до них мало хто заїжджав і мало хто довозив якусь допомогу, тим паче, такого економічного характеру.
Цей досвід масового залучення допомоги став новим для нашої організації, але дуже позитивним. Завдяки партнерству з Oxfam ми отримали не лише ресурсну підтримку, але й важливу консультаційну допомогу. Ми навчились, як правильно проводити видачі, впроваджувати добросовісні та безпекові політики, а також комунікувати з бенефіціарами. Така підтримка стала вчасною і корисною, особливо в стратегічній перспективі.
Людмила Гуровська, керівниця департаменту соціального захисту Доманівської громади, вважає, що самодопомога та самозабезпечення є надійною гарантією продовольчої безпеки в регіонах України:
“Ми вдячні проєкту CASE за допомогу з сівалками, теплицями, обприскувачами та насінням. Наш регіон, прифронтовий, прийняв багато внутрішньо переміщених осіб, які потребували підтримки. Завдяки цій допомозі родини змогли забезпечити себе продуктами, що вирощені власноруч. Це дало можливість дітям спокійно спати, знаючи, що є що їсти.
Крім цього у нас в Доманівці створено дитячий будинок сімейного типу, де проживає 8 діток. Батьки-вихователі теж із числа внутрішньо переміщених осіб. В цьому році в них вродив просто неймовірний врожай – кукурудзою пригощали всіх бажаючих. Вони отримали відмінний урожай і тепер мають запаси на зиму”.
Вимушено переміщена, мешканка Доманівки Ольга:
“Ми займалися полем 12 років. Садили все: і помідори, і огірки, і кабачки, і «сині», і капусту, і цибулю. Клята війна нас заставила виїхати з села, зараз ми знаходимося в Доманівці. Все-одно ми хочемо повернутися додому і будемо далі займатися полем і все буде добре, все буде Україна!
Цей комплект нам допоможе, можна висадити в тепличку маленьку і воно нам поможе. Дай бог, щоб вони (захисники – ред.) вистояли нашу Україну і ми вернулися всі додому і до своїх хат».
Громадська спілка «Бізнес Мережа Сільських Жінок» продовжує підтримувати сільських жінок, надаючи їм необхідні інструменти для розвитку бізнесу та лідерства, незважаючи на виклики, що стоять перед Україною. Ці жінки є справжніми прикладами сили, мужності та незламності, які щодня змінюють обличчя українського села.
Приєднуйтеся, якщо хочете підтримати цю важливу ініціативу!
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!