Рівень води в річках України найнижчий за останні 100 років

0 1 059

Вчені заявляють про критичну ситуацію у водному басейні України. Єдині річки, в яких навесні прибула вода, протікають в Карпатах. У той же час, рівнинні річки, через відсутність дощів і снігу не наповнилися водою. Крім того, річки не встигли очиститися, тому що не промерзли через аномально теплу зиму.  

“Відсутність весняної повені, під час якої річки промиваються талою водою, може привести до загального зменшення поверхневих вод, погіршення екологічної ситуації і погіршення якості води в річках. Що, в свою чергу, матиме негативні наслідки для різних секторів економіки.

Для сільського господарства можуть обмежуватися обсяги води, можуть вводитися ліміти або обмеження на водопостачання. Треба розуміти, що тенденції, які зараз відзначаються, є довготривалими”, – попереджає начальник відділу гідрологічних прогнозів Українського гідрометеорологічного центру Державної служби з надзвичайних ситуацій України Вікторія Бойко.

В якості підтвердження своїх висновків, вчені звертають увагу на пилову бурю, що пронеслася територією України в квітні.  На думку експертів, явище є свідченням висихання грунтів.

Складна ситуація склалася в басейні річки Дніпро.

“Максимум добового припливу води до Київського водосховища сформувався на 30-31 березня величиною в 950 м3 / с (норма 4200 м3 / с) – це один з найнижчих максимумів за останні 100 років. Меншим був тільки добовий приплив до водосховищ в екстремально маловодному 1925 році – 892 м3/с “, – зазначають гідрологи.

Критична ситуація склалася і в басейні Десни. Максимальний рівень річки цієї весни на 74 сантиметри нижче найнижчого значення, яке фіксувалося в 2015 році за весь період спостереження. В результаті приплив води до Канівського водосховища може скласти 15% норми стоку за квітень.

Однак найважчу ситуацію вчені фіксують з малими річками, озерами і струмками.

“При таких кліматичних умовах найбільше постраждають малі річки, які мають невелику площу водозаборів. Якщо дощів не буде, то вони можуть критично обміліти, а то і висохнути. Порушиться баланс ґрунтових вод, перш за все це призведе до суттєвого зменшення води в колодязях”, – зауважив Віталій Жук, завідувач сектором Державного агентства водних ресурсів України.

У ситуації, що склалася, експерти закликають раціонально використовувати воду. І це стосується як населення, так і промисловості та сільського господарства.

Водночас, вони зазначають, що потреба в воді з малих водойм, розташованих усередині екозон, значно зросла в зв’язку з пожежами, що палають на відкритих просторах практично всіх областей України.

 

SEEDS.org.ua  за інформацією   Радіо Свобода

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!