Серед українських виробників овочів “борщового набору” зароблять тільки картоплярі

0 524

Українські виробники овочів так званого “борщового набору” вважають сезон 2019/20 років переважно невдалим для себе. Про це повідомляють фахівці Української плодоовочевої асоціації.

“На сьогоднішній день про зростання доходів можуть говорити лише ті виробники картоплі, які не вирощують інших видів традиційних овочів, за умови, що вони отримали непоганий урожай картоплі, звичайно”, – коментує ситуацію представник Української плодоовочевої асоціації (УПОА) Семен Крамаренко.

“Однак багато картоплярів займаються також вирощуванням і овочів, таких як морква, буряк, капуста та цибуля. Але ціни на ці товарні позиції дуже сильно впали в порівнянні з минулим роком. Тому втрати на овочах, як правило, перевищували додаткову виручку від реалізації картоплі”, – зазначає експерт.

За даними аналітиків EastFruit, оптові відпускні ціни на капусту в Україні на сьогоднішній день вже в середньому в три рази нижче, ніж в цей же період роком раніше. Продати морква теж дуже складно, і ціни на неї за рік впали в середньому в два з половиною рази.

Аналогічна ситуація по столовому буряку – овочівники скаржаться, що попит на нього невисокий, а ціни також знизилися в два-три рази в середньому в порівнянні з минулим роком. При цьому певна активізація попиту на ці товари починає спостерігатися.

Не на багато краще ситуація і по цибулі. Хоча попит на цю овочеву культуру кращій, ніж на моркву, буряк і капусту, але ціни наразі набагато нижчі, ніж роком раніше. У минулому році овочівники Херсонщини продавали цибулю в середньому по 13 грн/кг в цей час і ціни швидко росли, а зараз ціна стабільно знаходиться на рівні близько 5 грн/кг (21 цент США).

Тобто, виручка від реалізації цибулі зараз в середньому в 2,7 рази нижче, ніж в аналогічний період 2019 року. Позитивною новиною є початок експортних відвантажень цибулі в останні дні, що дає надію на підвищення цін на цибулю навесні.

“Ціни на цибулю в сезоні 2018/19 років були аномально високими, такого ніколи раніше не траплялося, щоб кризові кліматичні умови зачепили майже всі основні країни, які масово вирощують цибулю, включаючи Нідерланди, Польщу, Німеччину та Україну. Відповідно, ймовірність, що такий же рівень цін на цибулю буде досягнуто знову в найближчі роки, залишається вкрай низькою.

Звичайно, українські фермери хотіли б, щоб ціна на цибулю була такою ж, як в минулому році, однак, з огляду на те, як багато постачальники продали насіння цибулі перед посівом нового врожаю в 2019 році, сьогодні рівень цін на цибулю в Україні можна вважати дуже навіть непоганим”, – зазначає економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак.

А ось ціни на картоплю в Україні наразі залишаються стабільними, після істотного зниження в кінці грудня. Як правило, реальні відвантаження з господарств ведуться по 7 грн/кг (29 центів США), хоча в південних та східних регіонах оптова ціна на картоплю на 1 грн/кг (4 центи США) вище.

Таким чином, ціни на картоплю на сьогоднішній день лише на 15% вище, ніж роком раніше. А ось у вересні-жовтні 2019 роки продати картоплю можна було в півтора рази дорожче, ніж зараз і тоді різниця в цінах по відношенню до попереднього року становила 400%.

Тому, поки що, слід погодитися з тим, що овочівники та картопляри України навряд чи можуть записати собі в актив цей сезон.


Отримати фахову консультацію від експертів УПОА щодо аналізу ринків плодоовочевої продукції та з інших питань, можно звернувшись за:

тел. +380 (95) 690 79 36

ел. пошта: semenkramarenko@fruit-ukraine.org

Семен Крамаренко

тел. +380 (99) 737 17 92

ел. пошта: zvereva.pr@gmail.com

Катерина Звєрєва

 

SEEDS.org.ua  за інформацією EastFruit

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!