Сонячна електростанція для аграріїв – не розкіш, а мудра інвестиція

0 1 782

У зв’язку з ситуацією, що склалася на вітчизняному ринку енергетики, ні в кого нема сумнівів про значне подорожчання електроенергії у найближчому майбутньому, а також існуючу вірогідність нестабільного електропостачання.

Збільшення собівартості продукції є обтяжуючим фактором у розвитку підприємств агропромислового комплексу. Стратегічно, за класикою – можна зменшити обсяги споживання електроенергії шляхом модернізації виробничого обладнання, інвестувати в новітні технології та удосконалювати процеси виробництва, і нема меж такій модернізації, щороку з’являються нові пропозиції в даному напрямку.

Але що робити тим, у кого обладнання досить сучасне, або тим, у кого нема фінансових можливостей постійно триматися на рівні передових технологій? Як знизити собівартість виробництва і як забезпечити незалежність в надто турбулентних умовах зовнішнього середовища?

Відповідь на це питання мають ті підприємства, які повірили в сонячну енергетику та встановили власні мережеві фотовольтаїчні електростанції (ФЕС) для власного споживання електроенергії, адже фінансова модель такого проекту абсолютно задовольняє потреби підприємств та амбіції їх власників у досягненні цілей збільшення рентабельності бізнесу.



Строк окупності проекту менший в порівнянні з проектами, які потребують оновлення матеріально-технічної бази. Хто поважає мову цифр і розуміє обґрунтований економічний розрахунок – будівництво сонячної електростанції є виправданим і привабливим проектом.

Осмислене економічне зростання означає зростання в союзі з природою. У виробництві продукції визначальним чинником є їх енергоефективність. То ж якщо підприємство споживає електроенергію у світлий час доби, чому б не виробляти її самостійно?

Екологізація виробництва – іміджевий тренд сучасного підприємства, бо переконує суспільство (business, social, political) у тому, що агропромислове підприємство є соціально відповідальним. А корпоративна соціальна відповідальність підтверджує дотримання високих стандартів операційної та виробничої діяльності, соціальних стандартів, мінімізацію шкідливого впливу на довкілля, досягнення ділової досконалості та якості в організації виробництва. Ці аспекти діяльності підприємства регулюються міжнародними стандартами серії ISO 9000.

Електроенергія, що виробляється сонячними фотомодулями, абсолютно не шкодить навколишньому середовищу. Викиди у процесі виробництва і транспортування сонячних модулів мізерно малі в порівнянні з тим, якої шкоди екології завдає видобуток традиційного викопного палива. З огляду на кліматичні зміни, екологи вже не рекомендують, а наполягають на потребі відходити від традиційної енергетики до відновлювальної. Це шлях, яким крокує цивілізований світ.



Підтвердження збільшення запитів на будівництво фотовольтаїки під власне споживання підтримав Сервер  Аблякімов, комерційний директор компанії “Атмосфера“, лідера дистриб’юції технологій та обладнання для відновлюваної енергетики, будівництва сонячних електростанцій в Україні.


– Який наразі попит на сонячні електростанції під власне споживання серед підприємств АПК?

– Останнім часом виник тренд будівництва ФЕС серед тих підприємств, у яких виробничий цикл співпадає з сонячною активністю, тобто піки споживання співпадають з піками генерації. Купуючи для власного споживання, усім подобається факт фіксації тарифу на рівні 0,65 грн за кВт*год на 25 років, тобто на гарантований термін служби сонячної станції. Економія витрат відчутна з першого місяця експлуатації станції. Сонце ж ніколи не підвищить свої тарифи.

– Власники підприємств хвилюються за втручання в існуючу електромережу підприємства.

– Це міф, адже електромережа підприємств не змінюється, втручання в існуючу електромережу мінімальні. Також сонячна станція дає можливість підключати більше навантаження, ніж заведено на підприємство, і завдяки станції стабілізується напруга мережі.

– Багато хто вважає, що сонячна станція є невиправдано дорогим проектом.

– Енергія сонця з кожним роком стає доступнішою. Так, за три роки ціна сонячної електростанції знизилась приблизно вдвічі: якщо три роки тому ФЕС потужністю 100 кВт коштувала умовно 200 тисяч доларів, то цього року таку ж можна придбати приблизно за 70 тисяч доларів. Ціна електроенергії безупинно зростає, а ціна на обладнання для ФЕС – знижується.

Серійне і масове виробництво компонентів сонячних електростанцій істотно знизили виробничі витрати. Україна прямує у напрямку зрівнювання собівартості різних джерел енергії – відновлювальної та традиційної. Саме з цих міркувань сонячна енергетика є цікавішою для агропромислових підприємств, які витрачають велику кількість електроенергії.



Отже, робимо висновок: сонячна електростанція для власного споживання електроенергії забезпечує енергонезалежність, енергоефективність, енергобезпеку, є конкурентною перевагою підприємства, адже дозволяє знизити виробничі витрати, що, у свою чергу, призводить до:

  •  зниження собівартості продукції;
  •  підвищення рентабельності бізнесу;
  •  посилення конкурентоспроможності підприємства;
  •  підвищення іміджу підприємства;
  •  росту інвестиційної привабливості.

У зв’язку з необхідністю реалізації Стратегії розвитку відновлювальних джерел енергії до 2035 року  міжнародні організації, іноземні та внутрішні банківські установи створили ряд програм фінансування для бажаючих встановити ФЕС. Розгалужену систему фінансування доповнюють і державні програми підтримки для підприємців, й окремо – для аграріїв.

 

Спеціально для SEEDS.org.ua Мар’яна Лелюх, к.е.н., сільськогосподарський дорадник з питань фандрайзингу, експерт-дорадник з питань сонячної енергетики, впровадження фотоелектричних модульних станцій в АПВ

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!