Сюрпризи весни або на що йдуть садівники, захищаючи свій урожай від заморозків

0 316

Весна в Україні розпочалась рано, проте теплий березень змінився холодним та морозним квітнем. Це може зашкодити плодовим насадженням, які саме зараз починають цвісти. Перші нічні заморозки пройшли в Україні в ніч на 16 квітня і за прогнозам продовжаться ще мінімум два дні. Згідно даних Укргідрометцентру, в Україні 18-19 квітня у центральних (крім Вінницької), Київській, Житомирській, Рівненській, Волинській областях, а 19 квітня і у Львівській, очікуються заморозки на поверхні ґрунту 0-5 °С. У східних, Чернігівській та Сумській областях сильні заморозки у повітрі 0-3 °С.

Цієї температури може бути цілком достатньо, аби завдати шкоди квітучим рослинам, говорить Володимир Сіленко, агроконсультант компанії БТУ-Центр. Із ним погоджується Ольга Капітанська, науковий консультант НВП “Квадрат”: “В середньому квітки у фазі бутона пошкоджуються при температурі -3-4 °С, квітки, що розпустилися, при температурі -2-3 °С, зав’язі плодів ушкоджуються при температурі -1-2 °С”. За її словами, найбільш чутливим до весняних заморозків є рильце маточки, яке може загинути всередині бруньки або після розпускання квітки. Життєздатність маточки визначається за її кольором: світло-зелений колір маточки вказує на те, що вона не пошкоджена, коричневий колір означає, що маточка втратила свою життєздатність і запилення не відбудеться.

Аби мінімізувати вплив непогоди на насадження власники господарств ідуть на різні кроки, від задимлення до поливу. “Зігрівали дерева як могли. Сливу – вогнем, черешні і абрикос – водою. Тепер залишається тримати кулаки і надіятися, що пошкодження будуть не критичні”, – написано на фейсбук-сторінці господарства закарпатського господарства “Коник”.  Проте, за словами Володимира Сіленко, задимлення – це не зовсім ефективний метод протидії морозам: “Воно має такий самий ефект, як і паління цигарок, тобто заспокоює нерви і тільки”. Тому він радить використовувати антистресанти. А на думку Ольги Капітанської, варто використовувати ще й спеціальні кріопротектори, які містять в своєму складі різні біологічно-активні або поверхнево-активні речовини. Вони підвищують міцність клітинних стінок або сприяють зниженню температури замерзання клітинного соку. “Застосовувати такі продукти необхідно за 1-2 доби до настання прогнозованого зниження температури повітря під час цвітіння, повторно – через 3-4 доби після заморозків”, – наголошує Ольга Капітанська.

Але, за словами Олександра Матвійця, заступника голови асоціації “Укрсадпром”, застосовувати такі препарати досить дорого. Тому садоводи обходяться здебільшого задимленням. “У мене сусід має 100 абрикосових дерев і вчора вночі він димив так, що я вимушений був закрити усі щілини у домі, аби туди не заходив дим. І тут ще один парадокс, листя палити не можна, але як бути, коли необхідно рятувати насадження від морозу? У законодавстві це не врегульовано”, – стверджує Олександр Матвієць.

Проте постраждали далеко не усі сади, пощастило тим господарствам, чиї дерева ще не встигли розквітнути. Саме до таких власників плодових насаджень належить Валентина Лановенко, чиї дерева не постраждали від морозу. Така сама ситуація і з лохиною, що вирощується у Івано-Франківській області. “Середні температури були недостатніми для початку вегетації, тому лохина не постраждала від цих морозів, та і як показує наш досвід, ця культура досить морозостійка”, – запевняє Віктор Дитинко, керівник господарства “Долина-Агро”. А от насадженням Ужгородського району Закарпатської області пощастило значно менше. Там у деяких господарств загинуло 99% зав’язі кісточкових та пошкоджено 95% квіткових бруньок яблуні та груші.

Ще проблемою є страхування від погодних умов, і якщо із пошкодженням градом ситуація дещо здвинулась і минулого року товариство «Дельтафрут» змогло отримати страхову виплату, то от із морозами усе набагато гірше. За словами Олександра Матвійця, цей досвід не поширився на страхування від заморозків. Проте, послуга страхування плодових насаджень від морозів на ринку існує, але період страхування плодових та ягідних насаджень починається лише з травня. Така ж сама ситуація і з відшкодуванням державою. Як стверджують у компанії “Коник”, жодних компенсацій за їх даними не передбачено.

SEEDS.org.ua за матеріалами Агравері

 

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!