Українські агрокомпанії дедалі активніше цікавляться вирощуванням лікарських культур

0 1 133

В Україні лікарські рослини – це дармові гроші під ногами. На жаль, експерти кажуть, що дикоросів надалі збиратимуть менше – землю розорюють. Водночас українські агрокомпанії починають придивлятись до бізнесу на лікарській сировині. А справа ця вельми прибуткова, пише SEEDS.

Про це розповідав Михайло Федорчук, професор кафедри рослинництва та садово-паркового господарства Миколаївського національного аграрного університету під час вебінару «ТРАВ’ЯНИЙ БІЗНЕС 2021», організованого фондом «ЛАСКА» та Українським проєктом бізнес-розвитку плодоовочівництва.

«У світі найбільшими виробниками лікарської сировини є США, Китай, Єгипет та Індія. В Україні з кожними роком кількість і об’єми ринку лікарської рослинної сировини збільшуються. На жаль, збільшуються за рахунок дикоросів. Майже 90% експорту складають саме дикороси.

Та й в Україні майже немає експорту продукції органічного виробництва», – розповідає Михайло Федорчук.

Якщо раніше, за Радянського Союзу, в Україні нараховувалося 15-17 господарств, які займалися вирощуванням лікарської сировини, то на сьогоднішній день системно, в промислових масштабах, лікарські рослини вирощують тільки 10 компаній на площі до двох тисяч гектарів, додає фахівець.



«Які прогнози ринку лікарської сировини в Україні? Зменшується кількість заготівельників дикоросів. Великі площі у нас розорюються. Це призведе до негативних явищ, які будуть пов’язані з ерозією грунтів, над яким потрібно дуже ретельно працювати.

Водночас збільшується кількість компаній експортерів. Збільшується закупка лікарської сировини з України в Польщу, Болгарію, Албанію, Сербію… До тих країн, які раніше були нетто-експортерами.

До нас на семінари приїжджали представники з Болгарії, Польщі, які готові приймати активну участь у розробках та інвестувати у розвиток наших плантацій під лікарською сировиною. Є перспектива», – переконаний Михайло Федорчук.

«Сьогодні агрокомпанії починають включатися в те, що необхідно вирощувати лікарські культури. В середньому за рік іде 12-13% кількісного зростання компаній, які хочуть чи можуть вирощувати ту чи іншу лікарську сировину.

Таким чином до 2023 року кількість зібраної лікарської сировини може сягнути до 8200 тонн. Ринок експорту лікарської сировини на 2023 рік планується рік в межах 25-30 мільйонів доларів», – додає науковець.



Для всіх хто планує займатися лікарськими культурами експерт радить не зосереджуватись на вирощуванні однієї культури, як сировини – це дуже і дуже ризиковано.

«Одна з перспективних і популярних сьогодні для вирощування в Україні культур – ехінацея лікарська. З’явилась вона в Україні не так давно– тільки на початку 50-х років минулого сторіччя. Всього відомо 9 видів цього роду. В умовах України більше всього розвинені тільки 3 види ехінацеї.

Ця культура може бути доволі рентабельною. На сьогоднішній день у зв’язку з пандемією ціна на фітосировину, особливо на ехінацею, зросла в рази. Якщо раніше вона коштувала 20-25 гривень за кілограм сухої маси, то на сьогоднішній день це вже 150 гривень», – наголошує Михайло Федорчук.

 

SEEDS.org.ua

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!