Вирощування батату набуває популярності серед українських фермерів

0 699

В Україні площі під бататом постійно розширюються, хоча наразі складають всього близько 100 гектарів. Щоб розповісти читачам про перспективи розвитку промислового виробництва батата в Україні EastFruit поспілкувався з Тетяною Івченко, науковим співробітником Інституту овочівництва і баштанництва Української академії аграрних наук (м Мерефа, Харківська область), повідомляє SEEDS.

В Інституті овочівництва і баштанництва Української академії аграрних наук на дослідних ділянках створюють нові сорти батату, які будуть адаптовані до умов України, вивчають ефективні способи розмноження посадкового матеріалу (клонова селекція), режими мінерального живлення і місце культури в сівозміні, а також досліджують, як змінюється вага батату під час зберігання.

«В Україні традиційно вирощують картоплю. Ідея замінювати його бататом з’явилася, оскільки змінюється спосіб життя людей – вони менше рухаються, менше працюють фізично, стають популярним спорт і здорове харчування. Саме зацікавленість в здоровій їжі викликає інтерес до батату. Попит на культуру зростає не тільки в Україні, а й у всій Європі, в Китаї. Крім того кліматичні зміни останнього десятиліття і селекційні розробки в різних країнах щодо створення скоростиглих форм дозволили розширити ареал вирощування цієї культури, яка раніше традиційно вирощувалася виключно в тропічному кліматі. Тому існує група сортів батату, які можна вирощувати в Україні. Це середньостиглі або ранні сорти», – каже Тетяна Івченко.

Батат – теплолюбна культура

Наскільки клімат України підходить для вирощування такої культури? За словами Тетяни Івченко, в будь-якому регіоні України можна вирощувати батат. Ця культура стає дуже популярною для вирощування в приватному секторі. Але дачники в основному вирощують старі сорти кормового призначення, з червоною шкіркою, білі або кремові всередині, добре адаптовані до наших ґрунтово-кліматичних умов України. І хоч ці сорти забезпечують хороший урожай, вони не цікавлять ринок: ні ресторани, ні супермаркети не зацікавлені в такому продукті. Проте, такі сорти популярнісеред городників, оскільки їх легко вирощувати і вони, як і будь-який вид батату, корисні і підходять як дієтичний продукт для людей з діабетом та іншими захворюваннями. Оскільки не кожен може дозволити собі регулярно купувати продукт за ціною 90 – 100 гривень за кілограм, люди вирощують батат для власного споживання.

Які перспективи промислового виробництва батата в Україні?

«Якщо говорити про промислове виробництво, то на ринку є попит на жовтий і фіолетовий батат. Сорти фіолетового кольору можна ефективно вирощувати тільки на півдні України, оскільки вони більш теплолюбні. Батат взагалі не витримує низьких температур. Ми висаджуємо культуру після останніх заморозків навесні і збираємо врожай у вересні, до настання осінніх заморозків. Таким чином, вегетаційний період на північному сході, в Харківській області, становить 4 місяці. На півдні ж, у Херсонській області, наприклад, він триває 5 місяців. У тропічному кліматі культура може рости і протягом шести місяців, але ми обмежені безморозним періодом. Комерційно привабливі сорти батату варто вирощувати в південних областях України. Тому зараз ця культура популярна в Миколаївській, Одеській, Херсонській областях України. У цих регіонах якраз є промислові плантації (по кілька десятків гектарів) », – зазначає Тетяна Івченко.

Яка середня врожайність батату в Україні?

«Врожайність батата помітно варіюється – від 40 до 100 тонн з гектара. Більш високий урожай можна отримати в південних регіонах країни. Але навіть ці 40 або 100 тонн – це загальний урожай, товарного батату там тільки певна частина. Варто відзначити, що існують складнощі при збиранні батату, оскільки його фізіологічно молоді кореневі бульби часто пошкоджуються на цьому етапі. Це пов’язано з тим, що ґрунти в Україні важчі, ніж в тропічних регіонах, де традиційно вирощують батат», – каже Тетяна Івченко. Через це в Україні стають популярними сорти, в яких кореневі бульби ростуть ближче одне до одного, що дозволяє проводити механічний збір культури.

Тільки з наступного року до Реєстру сортів рослин України буде введено два сорти батату, створені в Інституті овочівництва і баштанництва УААН. До цього часу батат фактично був в Україні “поза законом”, відзначає фахівець.

Питання, яке хвилює виробників – які сорти краще вибрати для промислового вирощування батату. За словами Тетяни Івченко, існують певні тренди і мода на батат. Світовим лідером по селекції батата є Університет штату Луїзіана (США). Там якраз диктують цю «моду» – створюють сорти, які популярні на ринку.

«Товарний батат повинен важити від 400 до 200 грамів, мати ідеальну форму. Практично весь батат, який сьогодні можна побачити в супермаркетах України – імпортний. Популярним є сорт «Ковінгтон», який вивели не так давно. Це ідеальний приклад батату товарного вигляду і якості продукту», – розповідає Тетяна.

Про батат в Україні багато говорять вже протягом більш ніж п’яти років. Тому фермери вже освоїли технологічні секрети вирощування цієї культури. При цьому, через те, що середня температура в Україні нижча, ніж в тій же Луїзіані, великий відсоток урожаю фермерів – це батат середнього або маленького розміру. Такі кореневі бульби можна використовувати для переробки.

«Наявність переробних підприємств істотно дозволила б збільшити рентабельність виробництва батату в країні, оскільки HoReKa і торгові мережі не цікавляться великими і дрібними бульбами. Переробка може мати на увазі різні види виробництва: виготовлення борошна, чіпсів та ін. Якщо в Україні з’явиться підприємство, яке спеціалізується на переробці батату, площі під цією культурою істотно виростуть, оскільки фермери будуть знати, куди реалізувати товар. Сьогодні українські фермери найчастіше продають батат онлайн, а також до закладів HoReCa », – підкреслює Тетяна.

За останні 10 років споживання батату в країнах ЄС зросла в 10 разів.

«Культура, зокрема, популярна в Німеччині, Франції. У цих країнах батат часто асоціюється із зимовими святковими стравами на Різдво і Новий рік. В Україні, у зв’язку з кліматичними умовами, реалізація батату взимку ускладнюється. Кореневі бульби варто зберігати при температурі +12 – +14 градусів. Якщо ж при транспортуванні температура опустилася нижче 0ºС градусів, батат псується», – зазначає науковий співробітник Інституту овочівництва і баштанництва УААН.

«Зараз фермери продають батат за ціною 40 – 60 грн за кілограм і дорожче. Все залежить від класу кореневих бульб, сорти, товарного вигляду. Найбільше такої культури потребують люди віку 50+, оскільки у них частіше зустрічаються такі проблеми зі здоров’ям, як підвищення рівня цукру в крові. Але купівельна спроможність таких громадян, найчастіше, низька, тому вони не можуть дозволити собі регулярно купувати батат. На жаль ми не спостерігали поки таких же успішних маркетингових проектів для просування батату, які були зроблені для збільшення споживання спаржі. Споживач не може зрозуміти, чому за «солодку картоплю» йому пропонують заплатити більш ніж 100 грн. Батат нічого спільного з картоплею не має і для зростання місцевого ринку необхідно більш активно інформувати споживачів про корисні властивості цієї, без сумніву, перспективної для вирощування в Україні культури », – каже Тетяна.

Також експерт плодоовочевого ринку акцентує увагу на тому, що за 4 роки ситуація змінилася і в сегменті HoReCa. Так, якщо якихось 3 – 4 роки тому ресторани мало цікавилися бататом, то сьогодні в меню багатьох закладів великих міст уже з’явилися страви з цієї культури. Також цікавляться бататом споживачі, які стежать за фігурою і раціонально харчуються, оскільки ці кореневі бульби – корисна заміна картоплі.

У свою чергу, як доповнює директор з розвитку Української плодоовочевої асоціації Катерина Звєрєва, попит на «солодку картоплю» зростає в усьому світі, а лідером виробництва і експорту є Китай.

«Батат є інгредієнтом багатьох дієтичних і екзотичних страв. У ньому багато клітковини, заліза, кальцію, крохмалю, глюкози, мікроелементів і вітамінів. При цьому жовті, червоні і помаранчеві сорти батату мають підвищений вміст каротину. Підвищений попит на культуру спостерігається в країнах з високим рівнем доходу населення. Тому культура цікава для експорту та деякі виробники вже реалізують український батат невеликими партіями на ринок ЄС. При цьому нинішні обсяги виробництва батату в Україні поки не дають підстав говорити про налагодження системних експортних поставок. Разом з тим, Українська плодоовочева асоціація бачить високий потенціал даної культури українського виробництва на зовнішніх ринках, і не тільки в свіжому вигляді, а й у переробці – поставках нішевих здорових готових продуктів – чипсів з батату і муки », – зазначає Катерина Звєрєва.

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!