Українських виробників кавуна врятує експорт

0 666

Поточний сезон характеризується вкрай складними умовами для українських виробників кавуна – надлишок пропозиції на ринку призвів до істотного зниження цін на баштанну культуру. Багато учасників ринку вважають, що в 2021 році Україна, незважаючи на більш низькі ціни на внутрішньому ринку, не зможе наростити експорт кавуна, тому що ціни в ЄС також значно нижчі за торішні, та й сезон реалізації буде коротшим більш ніж на два тижні через пізній початок, повідомляє SEEDS.

Про середні ціни на органічну і неорганічну продукцію, перспективних експортних напрямках, а також особливості реалізації безнасінних органічних сортів – читайте в інтерв’ю EastFruit з директором компанії «Дунайський аграрій» (Україна, Одеська обл.) Романом Дяжуком.

Наразі «Дунайський аграрій» – єдиний сертифікований виробник органічного кавуна в Україні, а загальне щорічне виробництво цієї культури становить близько 1 тис. тонн.

– Роман, оптова ціна на неорганічний якісний кавун в Україні сьогодні не перевищує 0,8 грн / кг ($ 0,03), а які ціни на органічну продукцію?

– Наприклад, сьогодні органічний кавун реалізується за ціною 4 грн / кг ($ 0,15), а неорганічний – по 1 грн / кг ($ 0,037). Але коли ми реалізовували свій органічний ранній кавун по 18 грн / кг ($ 0,67), то неорганічний коштував 15-16 грн / кг ($ 0,56-0,59) – тобто великої різниці в цінах не було – коли ми відвантажували свою продукцію по 10 грн / кг ($ 0,37), то неорганічна продукція коштувала 8 грн / кг ($ 0,30).

В цілому сьогоднішні ціни на кавун на українському ринку є нетиповими. Адже виробники змушені працювати собі в збиток. Реалізовуючи кавун по 0,8 грн / кг ($ 0,030), потрібно розуміти, що тільки навантаження автомобіля для транспортування обходиться виробнику у 0,2 грн / кг ($ 0,074).

– Якщо говорити про ціну кавуна в країнах ближнього зарубіжжя, наприклад, в Польщі, то в поточному сезоні вона там помітно вища. Виходячи з цього, чи привабливий для виробників сьогодні експорт органічного кавуна?

– Так, привабливий. Сьогодні наша компанія працює з імпортерами з Німеччини, Латвії. Крім того, у нас були укладені контракти з імпортерами з Білорусі, але в зв’язку з ситуацією, пов’язаною із забороною експорту плодоовочевої продукції в цю країну, на сьогодні наша співпраця з білоруськими партнерами призупинена. Можливий також експорт до Швеції і Великобританії – на ринках цих країн досить привабливі ціни для виробників кавуна. Однак налагодження постачань в ці країни ускладнює велике логістичне плече. Проте, ми маємо намір здійснити пробні постачання своєї продукції до Великобританії вже наступного сезону.

– Сезон кавуна в Україні наближається до завершення. Виходячи з цього, чи можете ви проаналізувати середні оптові ціни на органічний кавун на внутрішньому українському та на експортних ринках?

– Середні ціни приблизно однакові. Однак поняття «середньої ціни» вивести досить складно. Справа в тому, що ми виробляємо великі обсяги ранніх сортів кавуна. Тому некоректно порівнювати ранній кавун за ціною 15 грн / кг ($ 0,56) з середньостиглих сортом кавуна за 8 грн / кг ($ 0,30). Середня ж експортна ціна неорганічного кавуна на кінець липня-початок серпня в поточному році склала $ 0,3 / кг, органічного – близько $ 0,5 / кг. При цьому велика ціна на органічний кавун пояснюється, перш за все, його низькою врожайністю в порівнянні з неорганічної культурою – на рівні 40-50 тонн / га при тому, що з 1 га площі під звичайним кавуном можна зібрати близько 65 тонн врожаю. Плюс до всього, ризики при вирощуванні органічного кавуна для виробника значно вищі, адже боротися з хворобами і шкідниками культури, щоб виконувати всі умови органічного вирощування набагато складніше.

– Яка структура реалізації кавуна вашою компанією: яку частку займають продажі на внутрішньому і зовнішньому ринках?

– Щороку ми продаємо близько 1 тис. тонн кавуна. На внутрішньому ринку сьогодні ми реалізуємо близько 95% цього обсягу. Решта займає експорт.

– Які сорти кавунів виробляєте – з насінням або безнасінні?

– І ті й інші. Що цікаво, що безнасіннєвий органічний кавун на сьогодні практично не відрізняється за ціною від насіннєвого. При цьому, не потрібно забувати, що якщо ціна реалізації кавуна у фермера в полі, умовно кажучи, 1 грн / кг, то на полиці плодоовочевого відділу супермаркету він буде коштувати 4-5 грн / кг. Це пояснюється логістичними витратами. В цілому, український споживач поступово почав звикати до безнасінних сортів. Однак, для виробників існують певні складності, пов’язані з його реалізацією – безнасінні сорти більш схильні до пошкоджень при транспортуванні, ніж традиційні. До того ж, і врожайність таких сортів значно менша. Крім того, складнощі є і при висаджуванні розсади безнасінних сортів – її приживання досягає не більше 70%.

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!