Рентабельність вирощування батату в Україні сягає неймовірних 180%

0 2 855

Батат або “солодка” картопля набирає все більшої популярності серед українських фермерів. Як повідомлялося раніше, в 2018 році валовий збір батату в українських господарствах досяг 190 тонн. Для порівняння, роком раніше в офіційних звітах обсяг врожаю батату в Україні був зафіксований на рівні 20 тонн.

Це пояснюється не тільки невибагливістю цієї культури до вирощування, а й досить привабливою собівартістю, що становить близько 8 грн/кг ($0,3) при середній ціні реалізації 70-90 грн/кг ($2,5-4,5).

Seeds вирішив проаналізувати наскільки вигідно вирощувати батат в Україні, які регіони придатні для даної культури і який попит на батат на зовнішніх ринках. 

Директор з розвитку Української плодоовочевої асоціації (УПОА) Катерина Звєрєва зазначає, що батат – нова ніша на українському ринку, однак в світі – це затребуваний і модний продукт. Батат – рослина теплолюбна. Саме тому найбільш привабливий клімат для його вирощування мають південні області України.

“При правильному підборі сортів і належному догляді цілком реально отримати врожайність 100 т/га. Але досягти такого показника в південних областях країни, як, втім, і в інших регіонах, неможливо без поливу культури – саме зрошення дозволяє батату сформувати великі бульби”, – пояснює Катерина Звєрєва.

…вирощуючи батат на площі 10 га фермер може отримати чистий дохід в розмірі $205,126 тис…

Директор ТОВ “АгроАналіз” Вадим Дудка, який займається вирощуванням батату, підкреслює в своїй презентації по цій культурі, що потенціал врожайності в різних кліматичних зонах залежить від таких факторів як сумарна сонячна радіація, сума активних температур, тривалість беззаморозкового періоду.

“А ось від опадів не залежить, оскільки батат в будь-якому випадку вирощується на зрошенні. До того ж реалії врожайності залежать не від потенціалу, а від характеристик ґрунту, сорти, використовуваної агротехніки”, – зазначив фахівець.

Він також навів розрахунки економічної ефективності вирощування батату. Так, вирощуючи батат на площі 10 га фермер може отримати чистий дохід в розмірі $205,126 тис. Рентабельність бізнесу при цьому становить 180%.

Особливу увагу приділяємо вибору сортів і боротьбі з шкідниками

Втім, щоб досягти високої врожайності, а отже і підвищення рентабельності свого агробізнесу, фермеру варто подумати не тільки про умови вирощування, а й захист від шкідників.

Поширена думка про те, що нібито батат не піддається впливу хвороб – помилкова.

Серед поширених хвороб цієї культури можна відзначити чорну гниль. Її розвиток завжди пов’язаний з низькими температурами і перезволоженням ґрунту.

Крім того батат страждає і на фузаріоз. І якщо обстеження поля показало зараженість ґрунту патогенними расами цього грибка, то краще за все одразу ж після висадки вносити через систему поливу триходерму, а якщо все ж з’являться хворі рослини – таким самим методом застосовувати препарати беномілу. Батату також загрожує тля, павутинний кліщ, бражники та інші листогризучі гусениці.

Перспективи батату в Україні полягають у розвитку сегменту переробки і експорту

Говорячи про перспективи ринку батату України, Вадим Дудка відзначає, що він складається з кількох кроків. “Крок перший – це витіснення імпорту за рахунок розвитку внутрішнього виробництва, другим кроком має стати вихід на експорт українського батату за рахунок дешевої робочої сили, що знижує собівартість виробництва цієї культури в Україні і робить кінцеву вартість продукту привабливою на зовнішніх ринках. І третій крок – це вирощування батату на переробку за рахунок високого потенціалу врожайності в південних регіонах”, – пояснює директор ТОВ “АгроАналіз”.

Що ж стосується можливих перспектив експорту батату, то варто відзначити підвищений попит на цю культуру в країнах з високим рівнем доходу. Батат користується попитом попитом в частині екзотичних і етнічних страв в Європі.

За останні 5 років споживання “солодкої” картоплі зросла більш ніж вдвічі, і супермаркети задовольняють цю тенденцію. Однак, експортер може отримати вигоду, тільки якщо відповідає вимогам ринку.

Як йдеться в звіті Міністерства закордонних справ Нідерландів, на сьогодні велика частина європейського обсягу імпорту батату доводиться на Великобританію і Нідерланди, а більше 80% поставок в Європу знаходиться в руках експортерів з США.

При цьому наголошується, що також неухильно зростає імпорт з країн, що розвиваються, який, втім, все ще сильно відстає від домінуючих поставок зі Сполучених Штатів.

“Просування продукції сприятиме подальшому зростанню попиту на “солодку” картоплю, але можна очікувати більш жорсткої конкуренції з боку інших постачальників, таких як Єгипет, Гондурас і південна Європа”, – йдеться в звіті.

“Зрозуміло, нинішні обсяги виробництва батату в Україні не дають підстав говорити про налагодження системних експортних поставок. Проте, УПОА бачить великий потенціал цієї культури від українських аграріїв на зовнішніх ринках і готова підтримувати будь-які ініціативи агровиробників в цьому напрямку”, – підкреслює Катерина Звєрєва.

SEEDS.org.ua

Слідкуйте за нашими новинами на Facebook  Telegram  Instagram  YouTube-канал

 

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!