В Україні практично вдвічі скоротилися посівні площі під гірчицею

0 691

Обсяги виробництва насіння гірчиці в Україні протягом останніх 5 років коливалися на рівні 30-40 тис. т. Це дозволяло українським виробникам даного продукту, згідно даних FAOstat, в 2019 році посісти 5-те місце в світовому рейтингу найбільших виробників насіння гірчиці в світі, поступившись лише Непалу, Російській Федерації, Канаді та Мьянмі.

Однак у 2020 році посівні площі під гірчицею скоротилися практично в 2 рази: з 49,6 до 25,2 тис. га, що, в свою чергу, призвело до значного скорочення обсягів виробництва.

Як розповіла аналітик «Українського клубу аграрного бізнесу» Світлана Литвин, причиною послугувала ціла комбінація факторів.

«Перш за все, це просідання ціни в кінці 2019 року практично на 45% в порівнянні з початком 2018 року, що сталося через надмірну пропозицію на ринку, — ділиться вона. — Додатковим фактором підключилися несприятливі погодні умови».

Гірчиця є вологолюбною культурою, а навесні 2020 року на півдні України (основний регіон для її вирощування) була посуха. Частина виробників була змушена скоротити посіви під гірчицею, щоб не понести значних фінансових втрат», – додає експерт.

У 2018-2019 рр. частка експорту насіння гірчиці від обсягів його виробництва була лише 50%, хоча перед цим даний показник був дійсно вищим. Основними причинами зниження частки експорту від виробництва стало збільшення пропозиції українськими виробниками насіння гірчиці та більш агресивна цінова політика з боку основних конкурентів на світовому ринку: Індії та Російської Федерації.

«Незважаючи на це, в 2019 році Україна посідала 5-те місце у світовому рейтингу найбільших експортерів насіння гірчиці та мала частку в 6% в світовому експорті», — розповідає Литвин.

У 2020 році частка експорту насіння гірчиці становить 90-95% від вироблених обсягів. Було експортовано 17,8 тис. т, що на 13% нижче аналогічного показника минулого року.

Аналітик додає, що в 2020 році виробники насіння гірчиці скоротили посівні площі, щоб уникнути надлишкової пропозиції, яку спостерігали 2 останніх роки.

За даними УКАБ, на світовому ринку існує стабільний попит на насіння гірчиці на рівні 300 тис. т, в якому 50% належить Європейському Союзу. Саме до країн ЄС і експортує свою продукцію український виробник.

За результатами 2020 року, найбільшими країнами-покупцями насіння гірчиці були Німеччина, Нідерланди, Угорщина, Румунія та Греція. Сукупно ці країни згенерували 82% експортної виручки України.



Як і на будь-яку нішеву культуру, попит на насіння гірчиці стабільний, але невисокий. При чому як на внутрішньому, так і на світовому ринку. Тому українським виробникам варто оцінювати діяльність основних конкурентів на світовому ринку, адже перевиробництво може призвести до фінансових втрат, радять в УКАБ.

Литвин вважає, що гірчицю однозначно варто мати в своєму портфелі, адже вона — чудовий попередник для більшості культур, невимоглива в догляді. Та й при сприятливих факторах рівень рентабельності гірчиці може становити 20-30%, що є гарним показником для галузі рослинництва.

«Однак не варто робити її основною культурою через обмежений попит», — додає вона.

 

SEEDS.org.ua за інформацією AgroPortal.ua

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!