Від конопляного бізнесу відмовляється дедалі більше українських фермерів

0 840

Посівні площі під технічними коноплями в Україні зменшуються починаючи з 2016 року. Саме тоді їх посіяли найбільше за період незалежності України — близько 3,5 тис. га. Таке скорочення відбувається через дві основні причини, розповів президент асоціації “Українські технічні коноплі” Олександр Ігнатюк.

За його словами, у 2017 р. культивувалося вже близько 2,7 тис. га під найрентабельнішою сільськогосподарською культурою. У 2018 р. — 1,3 тис. га, у 2019-му — ще менше, тоді як з 2012 р. (після скасування вимоги щодо обов’язковості охорони) до 2016-го площі щорічно подвоювалися.

“Найголовнішими проблемами розвитку галузі є, по-перше, відсутність сучасних потужностей з первинної переробки конопляної соломи/трести, в тому числі, на мобільних платформах”, — зазначив Ігнатюк.

На його думку, таке становище обумовлене існуючими абсурдними положеннями Постанови КМУ №589 від 2009 р., відповідно до яких “знищення залишків після переробки стебел конопель здійснюється суб’єктами господарювання після їх зважування шляхом щоденного спалювання”.

Наприкінці 2019 р. асоціацією ініційовано внесення змін у вищезазначений нормативно-правовий акт.

“При тому, що первинна переробка стебел технічних конопель підвищує рентабельність культивування конопляної рослини до $2-2,5 тис./га. Для порівняння: без отримання конопляних волокон та костриці на одному гектарі тільки на товарному зерні заробляють від 700 до 800 $/га”, — зазначив він.

По-друге, бізнес гальмують кримінальні провадження, які відкривають на аграріїв, що вирощують технічні коноплі (абсолютно соціально безпечні), за ініціативою зацікавлених в особистому збагаченні співробітників правоохоронних органів, переконаний експерт.

“Усі справи розсипаються в судах, бо закон — на боці сільгоспвиробників. Урешті-решт кримінальні провадження закривають за відсутністю складу злочину, однак за 3-4 місяці, поки триває процес, на фермерів здійснюється шалений психоемоційний тиск, та з них вимагають 300-400 тис. грн, за що обіцяють “зам’яти” справу”, — говорить він.

В Україні, вважає Ігнатюк, потрібно змінювати підхід державних службовців до вирощування технічних конопель.

“Наприклад, у США в грудні 2018 року були внесені зміни у Закон “Про фермерські господарства”, якими на федеральному рівні було врегульоване питання щодо культивування промислових посівів технічних конопель. Відтоді у найбільш розвиненій країні світу площі посівів під технічними коноплями миттєво збільшилися майже в 100 разів — до 60 тис. га, й країна стала другою в світі за вирощуванням найбільш прибуткової сільськогосподарської культури”, — зазначив він.

Загалом рентабельність вирощування технічної коноплі в компаніях-членах асоціації не опускалася нижче 70-80%, підсумував Ігнатюк.

 

SEEDS.org.ua  за інформацією AgroPortal.ua

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!