Виробники плодоовочевої продукції в Україні дуже складно кооперуються щодо будівництва холодильників для збереження овочів та фруктів

0 322

Як повідомляє прес-служба Міністерства аграрної політики та продовольства України, фахівці міністерства в даний момент працюють над врегулюванням питання компенсації сільськогосподарським обслуговуючим кооперативам, які займаються «плодоовочевої діяльністю» вартості придбаного іноземного обладнання. Для цього планується внести зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2018 року №106, яким затверджено порядок використання коштів передбачених у державному бюджеті для надання фінансової підтримки розвитку фермерських господарств.

Фахівці Української плодоовочевої асоціації (УПОА) відзначають, що подібне рішення може привернути більше уваги до кооперації, проте перш ніж збільшувати дотації кооперативам, слід було б змінити абсолютно нефункціональне кооперативне законодавство в сільському господарстві України. Адже нескладно спрогнозувати, що саме застаріле кооперативне законодавство стане головною причиною того, що кошти, виділені на дуже корисний напрямок, будуть не використані, або ж використані неефективно.

Дуже прогресивний і сучасний законопроект вже давно схвалений аграрним комітетом Парламенту України, однак профільне Міністерство поки що не висловило підтримки цих змін. Докладний аналіз Законопроекту ще в липні 2018 року зробив економіст інвестиційного департаменту ФАО Андрій Ярмак в блозі «Кооперація і мотивація. Чи буде перемога?».

Оскільки мова йде про дотації для обладнання сховищ для ягід і фруктів кооперативів, проект EastFruit зв’язався з директором науково-виробничої компанії «Інсолар-Холод», що займається проектуванням та монтажем холодильного обладнання, Анатолієм Богданом, щоб дізнатися його думку про перспективи кооперації в цій сфері.

«Якщо виробник плодоовочевої продукції має досить малі обсяги виробництва фруктів або ягід, то самостійно йому досить складно спроектувати і побудувати холодильний комплекс з огляду на досить значну його вартість – мова йде про сотні тисяч євро. У цьому випадку йому доцільно орендувати холодильники. На жаль, поки що наші виробники не навчилися кооперуватися і побудувати, умовно кажучи, один холодильник для потреб декількох виробників в Україні поки що складно», – говорить Анатолій Богдан.

«Ще в 2008 році, виступаючи в Чернівцях на засіданні місцевої асоціації садівників, я звернув їх увагу на те, що їхні сади досить малі і закликав їх до об’єднання. На що мені було поставлено питання: «Ви хочете, щоб яблука, вирощені кожним з нас окремо, ми потім поклали в один холодильник?». Але, наприклад, в Голландії в одній камері лежить плодоовочева продукція різних виробників із зазначенням точних обсягів, які заклав на зберігання кожен з них», – зазначає директор «Інсолар-Холод».

У УПОА також відзначають, що в прес-релізі Міністерства чомусь згадується про дотації для зберігання ягід і фруктів, але немає інформації про дотування сховищ для овочів і картоплі. Фахівці плодоовочевої асоціації вважають, що це, швидше за все, є застереженням, тому що багато сховищ використовуються для зберігання і овочів і фруктів, якщо, звичайно, мова не йде тільки про сховища з регульованим газовим середовищем (РГС), які і правда, в основному використовують для зберігання фруктів та ягід. Однак навіть в таких сховищах зберігають овочі, наприклад пекінську капусту. Тому, найімовірніше, програма включатиме дотації для кооперативів на зберігання всіх видів овочів, фруктів і ягід.

SEEDS.org.ua за матеріалами EastFruit

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!