Як отримати високий врожай картоплі: поради від фахівця

0 619

Щоб урожай картоплі був високим, а сама бульба якісною, варто дотримуватися низки рекомендацій. Одним з головних аспектів тут є правильний вибір сорту. Як це зробити, та що ще варто врахувати під час вирощування, у коментарі для SEEDS розповів Микола Гордійчук, директор компанії «‎Агріко Україна»‎, яка є одним з провідних постачальників насіннєвої картоплі.

Варто зазначити, що цього року населення та фермери 13 регіонів України змогли безкоштовно отримати насіннєвий матеріал від «‎Агріко Україна» у рамках співпраці з Програмою USAID з аграрного і сільського розвитку – АГРО.

«Багато фермерів нехтують елементарним — сортооновленням та закупівлею якісного насіннєвого матеріалу. Успіх у картоплярстві на 50% залежить від характеристик обраного насіння. Тому рекомендуємо купувати лише сертифіковану насіннєву картоплю, бажано високої репродукції.

Також серед поширених помилок — неправильний вибір ділянки, підготовка поля. Картопля «любить‎»‎, щоб її поклали в пухкий ґрунт. Також важливе значення має живлення та захист насаджень. Багато фермерів під час вибору системи живлення орієнтуються на середні дані, але насправді вибір живлення має починатися з аналізу ґрунту на конкретній ділянці. У подальшому це дозволить ухвалити правильне рішення щодо вибору добрив‎», — говорить Микола Гордійчук.‎

«‎Резюмуючи, можу сказати: секрет вирощування якісної картоплі і отримання високих врожаїв — це правильний підхід до вибору насіння, ділянки, проведення аналізу ґрунту, правильний вибір засобів для живлення та їх застосування, відповідно до рекомендованих норм», — додає фахівець.‎

Як же обрати картоплю і чи існують унікальні сорти, які б підходили для різних регіонів?

«В українському реєстрі нараховується понад 180 сортів картоплі. Сортовипробування відбувається за певним зонуванням та застосуванням конкретних рекомендацій. Наприклад, деякі сорти картоплі краще підходять для вирощування у південних регіонах України, а деякі — для Полісся чи регіонів у лісостеповій зоні. Тому, обираючи сорт, звертайте увагу на рекомендації компанії-селекціонера», — зазначає Микола Гордійчук.«‎В асортименті компанії «‎Агріко Україна»‎ є сорти-лідери ринку, які підходять для вирощування у будь-якому регіоні України. У першу чергу, це рання та середньорання група. Це сорти, які формують урожай до настання високих температур. У цьому контексті універсальними можна вважати такі сорти, як Рів’єра, Арізона, Констанс, також нові — Парадізо і Алюетт. Вони дають хороший урожай у різних умовах і ми рекомендуємо їх для будь-якої зони вирощування», — розповідає директор компанії. ‎

Крім забезпечення насіннєвим матеріалом «‎Агріко Україна»‎ допомагає господарствам іншим шляхом.

«‎Окрім насіння «‎Агріко Україна»‎, перш за все, надає господарствам професійне агрономічне консультування. Ми допомагаємо створити технологічну карту для вирощування того чи іншого сорту картоплі. Для клієнтів, які замовляють більш ніж 20 тонн насіннєвого матеріалу такий супровід є постійним протягом сезону. Утім, абсолютно всі клієнти можуть отримати телефонні консультації та користуватися базою знань і рекомендацій на сайті компанії», — говорить Микола Гордійчук.‎

Підрозділи компанії зазнали збитків через військові дії. Попри складну ситуацію, «‎Агріко Україна» активно допомагає населенню та фермерам.‎


Микола Гордійчук

«‎Більше за все ми наразі схвильовані невизначеністю. Частина наших колег-фермерів опинилася в окупації, частина господарств-партнерів постраждала. Збитки «‎Агріко Україна»‎ сьогодні важко оцінити. Значна частина наших клієнтів — це господарства з Херсонської, Миколаївської, Запорізької областей. На нашому складі залишилось багато картоплі, які планували відвантажити фермерам з цих регіонів. Частина господарств навіть зробила попередні оплати і ми будемо повертати ці кошти.

Ринкові збитки зараз складно оцінювати, але вони є. Вони є не лише в нашої компанії, а й у всіх українських підприємств, які працюють в галузі сільського господарства. Адже є ще й непрямі збитки, наприклад, подорожчання пального, добрив, ЗЗР»‎, — зазначає фахівець.

«З точки зору активів, наш підрозділ на Чернігівщині, яка була в окупації, постраждав від розкрадань, були викрадені інструменти, електрозварювальне обладнання, генератор та ін. Картоплесховище протягом місяця перебувало без електроенергії, вентиляція, система подачі повітря не працювала, тому частину продукції було втрачено. Але будівлі й машини не постраждали. Загальну суму збитків у підрозділі ми ще не оцінювали.

Складські приміщення і техніка компанії на Київщині під час окупації не постраждали», — розповідає директор компанії.‎

«‎Агріко Україна»‎ долучилась до кількох проєктів для забезпечення продовольчої безпеки країни

«‎У травні ми підписали угоду з USAID (Програма USAID з аграрного і сільського розвитку – АГРО). Сама ідея виникла за місяць до цього. Але робота з великими донорами передбачає певний етап підготовки, обговорення умов договору.

Згідно з контрактом, USAID допоможе нам компенсувати частину вартості насіннєвої картоплі, яку ми не могли постачати в південні регіони країни через тимчасову окупацію. Цей насіннєвий матеріал ми вже надавали і зараз надаємо населенню, допомогподарствам та фермерам з метою забезпечення продовольчої безпеки на наступний виробничий сезон.

Це картопля першої репродукції голландських сортів. Вона досить високоврожайна, тому ми передбачаємо значне збільшення отриманого врожаю в результаті вирощування. Таким чином домогосподарства зможуть забезпечити цією картоплею не лише свою сім’ю, а й, наприклад, внутрішньо переміщених осіб»‎, — зазначає Микола Гордійчук.

«‎До цього ми безкоштовно надавали картоплю населенню та фермерам за власною ініціативою, та у співпраці з господарствами, місцевими громадами чи благодійними фондами та проєктами, наприклад SAVE UA, одним із ініціаторів якого є Всеукраїнська аграрна рада.

Після початку повномасштабної війни у нас виникла ідея забезпечити населення насінням картоплі й ми почали шукати контакти в регіонах, щоб здійснити постачання насіннєвого матеріалу на місця. Саме тому ми звернулися до наших партнерів у Волинській, Рівненській областях. Також ми зв’язалися з нашими голландськими колегами, щоб вони нам допомогли з постачанням додаткового насіннєвого матеріалу в Україну», — розповів директор компанії.Для різних регіонів — різні сорти‎

«Для Волині було обрано сорти Мадлен, Констанс, Рів’єра, які відомі у регіоні. Крім того, що ці сорти (особливо Констанс) є стійкими до посухи, вони ще мають дуже гарний смак. Саме картоплю цих сортів, які ще називаємо «кулінарними», ми постачаємо в ресторани та магазини на Київщині. Для погодно-кліматичних умов на Волині така картопля підходить ідеально», — говорить пан Гордійчук‎.

«‎На Вінниччину ми постачали насіннєвий матеріал у співпраці з Інститутом картоплярства НААН України, а на Чернігівщину та Сумщину — в рамках ініціативи SAVE UA. Там ми надавали населенню картоплю сортів Рів’єра та Пікассо. У цих регіонах такі сорти показали найкращі результати, як за врожайністю, так і за популярністю.

Рів’єра є одним з наших флагманів. Це один з найпопулярніших ранніх сортів в Україні. А Пікассо — це сорт тривалого зберігання. Тому ми рекомендували людям на місцях брати частину картоплі з ранньої групи, а частину — з середньопізньої групи, щоб картоплі вистачило на весь сезон»‎, — розповідає директор «Агріко Україна‎».‎«Крім того, у рамках проєкту BORSCH, ініційованого Олексієм Лисицею, компанія відвантажила 20 тонн насіннєвого матеріалу для населення Бучі»‎, — додає Микола Гордійчук

Що ж до загальноринкових тенденцій, то ситуація також складна, зазначає директор компанії «Агріко Україна‎».

«Частина територій окупована, значна частина населення, близько 5 млн осіб, виїхали з України, тому і попит на картоплю знизився. Зараз він зменшився чи не вдвічі, тому й ціни, ймовірно, не будуть високими‎», — говорить фахівець.‎

«В основних регіонах картоплярства (Київщина, Чернігівщина) цього року ми досить пізно почали сезон, адже частина полів була замінована, а розмінування потребувало певного часу. Саме тому у цих областях буде посаджено на 40-50% менше картоплі, ніж торік.

Що ж до Тернопільщини, Львівщини, Волині, Рівненщина, то тут, за нашими оцінками, посаджено практично стільки ж картоплі, як і минулого року. Так, деякі підприємства збільшили площі під картоплею, але таких господарств небагато, оскільки існує високий рівень невизначеності стосовно збуту. Значну частину ринку складали східні і південні регіони, які наразі перебувають у тимчасовій окупації. Ми віримо в перемогу України, та ми не знаємо, як довго триватиме війна‎», — резюмує ‎Микола Гордійчук.

З питань співпраці з компанією «Агріко Україна» звертайтеся за тел.:

+38 (044) 528-61-08
+38 (099) 1000-454
+38 (067) 1000-454

e-mail: potato@agrico.com.ua

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!