Як убезпечити себе від рейдерства за умов відкриття ринку землі

0 274

Відкриття ринку землі в Україні створює додаткові умови для рейдерських захоплень, а отже представникам агробізнесу варто убезпечити себе від цього використовуючи як превентивні заходи, так і практичні інструменти для захисту своїх земельних ресурсів.

Таку думку висловила адвокат, старший юрист практики земельного та аграрного права компанії ЮФ TOTUМ Тетяна Онищенко виступаючи під час Першої конференції з циклу “Збільшення прибутків в агробізнесі”, що відбувається сьогодні у Міжнародному виставковому центрі у Києві.  Організатором заходу виступила агромедіа агенція SAPIENZA.

“Існує чотири основні види рейдерства в аграрному секторі.  Перший вид – це рейдерство внаслідок подвійної реєстрації майнових прав. Цей вид виник як явище з 2013 року внаслідок паралельного існування двох реєстрів – прав на рухоме майно та старого земельного реєстру, де реєструвалися договори на оренду землі. Не було ніякого обов’язку переносити своє майно до нового реєстру, однак не зробивши це агробізнес може зіткнутися з великими проблемами.

Другий вид – це корпоративне рейдерство. Мова йде про те, що між власниками аграрного підприємства в будь-який момент можуть погіршитися відносини і може відбутися поглинання і витиснення з ринку того чи іншого учасника.

Третім видом є рейдерство внаслідок оборудок з процедурою банкрутства компанії та четвертий вид – силове захоплення сільгоспугідь. Останній є  класичним видом рейдерства”,- повідомила адвокат.

Тетяна Онищенко також зазначила, що убезпечити себе від рейдерів агровиробник може завдяки виконанню низки превентивних заходів. За словами адвоката, виконавши такі заходи у повному обсязі власник агробізнесу може якщо не в повному обсязі захистити себе від рейдерів, то принаймні бути повністю готовим до рейдерських атак на своє підприємство.

“Умовно їх можна поділити на зовнішні та внутрішні. До внутрішніх заходів слід віднести проведення комплексного аудиту компанії з оцінками  земельного банку та оформлення прав на землю. Також сюди слід віднести фінансовий та корпоративний аудити, аудит основних засобів та безпековий аудит компанії”,- повідомила старший юрист практики земельного та аграрного права компанії ЮФ TOTUМ.

Фахівець також підкреслила, що сьогодні більшість представників агробізнесу використовують у своїй роботі типову форму договору оренди землі, затверджену Кабміном, не вносячи до нього жодних змін, що є дуже великою помилкою.

“На моїй практиці виникало чимало проблем пов’язаних з цим. Дані договори повинні, з одного боку, відповідати усім вимогам закону, а з іншого – не мати жодних правових колізій. На жаль, типовий договір містить чимало таких колізійних моментів щодо переходу права власності на землю, страхуванням тощо.

Розроблений нами типовий проект договору був дещо ширший і спочатку не викликав довіри у селян. Але ми їм роз’яснили, що убезпечуємо не тільки себе, але і захищаємо них, щоб в подальшому у нас не виникало конфліктних ситуацій”,- пояснила Тетяна Онищенко.

У свою чергу зовнішні превентивні заходи включають в себе, так званий, гудвіл тобто детальний моніторинг-контроль місця компанії на ринку, перевірку контрагентів компанії та роботу з пайовиками, що здають землю в оренду.

В тому ж разі, коли рейдерське захоплення землі вже торкнулося компанії, то на думку адвоката варто виробити покроковий план дій відповідно до кожного окремого виду захоплення.

Так при силовому захопленні першочергово потрібно розподілити завдання щодо виходу з ситуації між співробітниками агрокомпанії, звернутися до адвоката, правоохоронців та бізнес-омбудсмена. “Крім того, у цьому разі важлива робота служби безпеки компанії та вихід у публічне поле з інформацією про силове захоплення”,- підкреслила Тетяна Онищенко.

У випадку ж, коли агрокомпанія зіткнулася з рейдерством внаслідок подвійної реєстрації прав важливо провести аналіз підстав внаслідок яких трапилася подібна ситуація.

“Він включає в себе комунікацію з пайовиками та реєстратором, а також відповідні звернення до Мінюсту та судових органів. У випадку з корпоративним рейдерством сюди ж слід додати й комунікацію з працівниками компанії, а у випадку з банкрутством – з контрагентами”,- пояснила фахівець.

Тетяна Онищенко також зазначила, що рейдерське захоплення, звичайно завжди легше запобігти, аніж ліквідувати його наслідки. “Пам’ятайте, що рейдерство – це завжди судова тяганина, матеріальні витрати та додаткове фінансове навантаження на ваш бізнес”,- звертаючись до учасників конференції резюмувала фахівець.

 

SEEDS.org.ua  за інформацією AgriGator

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!