Як заробити 6-8 тисяч євро з га на вирощуванні фундука – розповідає Ігор Цибенко

0 1 747

При вирощуванні фундука українські великі господарства повинні віддати перевагу сортам для «кондитерки» та орієнтуватися на експорт продукції за кордон, особливо до Європи та країн Близького Сходу, адже в останніх на споживанні горіха побудована уся культура. В той же час малі господарства з площами посадки 3-5 га повинні віддавати перевагу десертним промисловим сортам для внутрішнього ринку. Про це розповів Ігор Цибенко, директор сертифікованого розплідника ФГ “Батьків сад”, під час виступу на конференції “Овочі та фрукти України – 2018. Вектор на експорт” у Києві.

Перед тим як безпосередньо зайнятися вирощуванням фундука, Ігор Цибенко радить вивчити наявні сорти, що найбільше пристосовані для висадки в умовах українського клімату. Для цього їх варто поділити на дві групи – промислові та десертні. До промислових відносяться сорти преміального сегменту, з ядром 11-14 мм (Tonda Gentile delle Langhe (TGDL), Tonda Gentile Romana, Tonda di Giffoni). До цієї ж групи відносяться й сорти з більшим ядром, для використання в подрібненому вигляді (“Барселонський”, “Каталонський”, “Галле”, Косфорд). Десертні ж сорти призначені, як правило, для механізованого збору – “Вебба цінний”, “Ламберта Червонолистий”.

“Крім того, варто враховувати фактор районування, тобто адаптації сортів з більш теплого клімату до місцевих умов вирощування. Ще один важливий крок – Мікоризація саджанців фундука. Від цього залежить 50% успіху у справі розведення фундука. Саме тому в своєму господарстві ми проводимо цей агрозахід ще у маточнику. І усі наші саджанці потрапляють до покупця уже мікоризовані”,- повідомив він.

Фахівець також повідомив, що протягом останніх років на ринку фундуку іде інтенсивна реклама розмноження через мікрочеренкування (in-vitro). “Метод гарний для швидкого розмноження, але такі рослини, на мою думку, не будуть пристосовані до наших з Вами умов вирощування, так як вихідний матеріал береться з рослин, які вирощувалися у більш комфортніших умовах, сорти із Італії та США (штати Орегон та Каліфорнія) взагалі могли не бачити морозів. Тому купуючи такі саджанці Ви самі берете на себе усі ризики щодо їх подальшого існування”,- звернув увагу агровиробників під час свого виступу Ігор Цибенко.

Також, Ігор Цибенко розповів й про загальні агроправила, що дають можливість вирощувати добрий врожай фундука. Так, підготовку ґрунту треба проводити за 1- 2 роки до посадки саджанців (внесення гербіцидів навесні, дискування, обробка від шкідників, фрезерування протягом літа, розмітка рядів, посів трави, відновлення розмітки, внесення гербіциду). Для розташування саду на місцевості треба обирати північні чи північно-західні схили. Повертаючись до теми підбору сортів, фахівець зазначив, що треба також керуватися термінами цвітіння саджанців, що сприятиме їх кращому запиленню.

“Посадку саджанців треба проводити з контейнерів чи з відкритою кореневою: після посадки пролити водою з гуматом калію, замульчувати соломою, через тиждень пролити з водорозчинним добривом “Фолікер фосфорний” компанії “Яра”, через тиждень після другого поливу провести обробку прикореневої зони від шкідників; Крім того, треба використовувати крапельний полив, на молодих саджанцях ми, зазвичай, використовуємо “павуки” для кращої розбудови кореневої системи”,- поділився секретами ведення фундукового бізнесу Ігор Цибенко.

В свою чергу, торкаючись теми підвищення прибутковості фундукового саду, фахівець назвав наступні основні правила:

1.Інтенсифікації садів (схема посадки 5м*2,5м., (800 дерев) або 5*2м.(1000 дерев);

2. Формування V-подібною шпалерою на 2 пагони;

3. Вирощування за хорватською технологією (4-5 тис.саджанців/га.) формування на шпалері, циклічна обрізка;

4. Базове живлення (при посадці) згідно результатів аналізу ґрунту;

5. Крапельний полив та фертигація згідно результатів аналізу води;

6. Своєчасний захист від хвороб та шкідників;

7. Посадка районованих сортів;

8. Ручне дозапилення;

9. Мікоризація

“Урожайність фундука можливо зробити стабільною та прогнозованою, як у випадку садів яблуні. Це дозволить навіть невеликим господарствам отримувати прибуток на рівні 6-8 тис. євро з 1 га протягом багатьох десятків років, адже фундук при правильній агротехніці може стабільно працювати в саду 50-60 років і більше”,- підсумував фахівець.

Катерина Звєрєва

SEEDs

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!