За 5 років експорт українських гарбузів виріс в більш як 12 разів

0 496

Україна знайшла для себе привабливу експортну нішу, яку продовжує активно розвивати вже кілька років – експорт свіжого мускатного гарбуза (butternut squash). До того ж постачає її Україна переважно на найвимогливіший з можливих ринків збуту – до Великобританії.

Незважаючи на Брекзіт у 2020 році Україна змогла знову різко наростити експорт гарбуза і встановити новий рекорд експорту за рік. За підсумками 2020 р експорт гарбуза з України виріс на 76% до майже 2 тис. тонн.

Більш того, в порівнянні з обсягом поставок лише п’ять років тому, експорт українського гарбуза виріс більш ніж в 12 разів, так як ще в 2016 р українські експортери продали лише 164 тонни гарбуза за кордон. У грошовому еквіваленті гарбузи принесли українським експортерам 783,6 тис. доларів США виручки, з яких близько півмільйона – це виручка від поставок до Великобританії.

У минулому році Великобританія імпортувала близько половини всього українського гарбуза, відправленого на експорт – 972 тонни, а поставки в цю країну збільшилися на 20% за рік в натуральному і більш значно в вартісному вимірі, тому що середні ціни на гарбуз виросли.



Якщо врахувати, що Великобританія за рік імпортує більше 70 тис. тонн гарбуза, то Україна ще далеко не вичерпала всі можливості поставок даних овочів в Об’єднане Королівство, адже питома вага України в британському імпорті гарбуза ледь перевищує 1%.

Цікаво, що поставки гарбуза з України не обмежуються Великобританією – українські експортери активно диверсифікують експорт. У 2020 року Україна збільшила більш ніж в 4 рази експорт свіжого гарбуза до Румунії. Таким чином, на Румунію в 2020 р довелося вже більше 31% всього гарбузового українського експорту, в той час як роком раніше – лише трохи менше 13%.

Ще одним цікавим прецедентом стали поставки українського гарбуза до ОАЕ в 2020 р це була перша велика партія свіжого гарбуза, поставленого в країни Близького Сходу Україною. І це дає надію на подальше розширення ринків збуту, адже в цьому напрямку все більш активно експортується і інша плодоовочева продукція, багато в чому завдяки успішним торговим місіям ФАО і ЄБРР.

Значно збільшився і експорт української гарбуза до Молдови і Болгарії, досягнувши 145 тонн і 112 тонн, відповідно. Відзначимо, що роком раніше Молдова імпортувала лише 15 тонн цієї продукції, а в Болгарію гарбуз з України і зовсім не постачався. З інших ключових напрямків українських поставок відзначимо і Нідерланди, куди Україна експортувала 59 тонн своєї продукції.



«Експорт гарбуза з України став активно розвиватися в країні після закриття російського ринку в 2015 р, коли українські овочівники були змушені терміново шукати як нові напрямки поставок, так і нові продукти для експорту. Одним з таких виявилася гарбуз, і вже в 2016 р перші 117 тонн цієї продукції були поставлені до Великобританії.

На сьогоднішній день експорт гарбуза є одним з найбільш швидкозростаючих сегментів українського експорту продуктів з високою доданою вартістю», – коментує тенденції Євген Кузін, керівник міжнародних проектів Fruit-Inform.com.

«Покупці з ЄС прискіпливі до якості продукції, що поставляється, тому обсяги імпорту гарбуза з України хоч і швидко ростуть, але залишаються порівняно невисокими. Плоди мускатною гарбуза (butternut squash) за вимогами основних європейських покупців повинні бути досить малого розміру і пропорційної форми, а оптимальний вага – від 800 г до 1 кг. Гарбузи ж вагою понад 1,5 кг вже для прямого продажу в супермаркетах практично не використовуються, і, в основному відправляються на подальшу переробку», –  доповнює Євген Кузін.

Відзначимо, що основний експорт гарбуза з України відбувається в осінньо-зимовий період. Причому пік експортних поставок української гарбуза припадає на жовтень, листопад і грудень, а вже з січня експорт починає знижуватися.



З січня по початок березня на ринок ЄС вже починає активно надходити гарбуз з країн Південної півкулі (Бразилія, Південна Африка і т.д.), і саме тоді поставки з України йдуть на спад.

«Хоча основний обсяг гарбуза з України буде надалі традиційно експортуватися в вересні-грудні, українські експортери будуть більше уваги звертати і на подовження сезону своїх поставок. Це дозволить перебувати на ринку ЄС аж до кінця весни наступного року, коли на цьому ринку основну частку займає відносно дорога продукція з країн Південної півкулі. Крім того, навіть в жовтні-грудні потенціал зростання українських поставок гарбуза в Великої Британії та країн ЄС, не кажучи вже про ринки Близького Сходу, продовжує залишатися досить значним», – вважає Євген Кузін.

Так, за даними EastFruit, в січні-травні 2020 р з основних постачальників гарбуза в ЄС з країн, які не є членами ЄС, найбільш географічно близькими були країни Північної Африки (Марокко і Єгипет), тоді як інші постачальники представляли країни Південної півкулі і Центральної Америки: Південну Африку (лідер з постачання), Аргентину, Панаму, Перу і навіть Нову Зеландію.

 

SEEDS.org.ua за інформацією EastFruit

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!