До 2050 року без поливу майже половина орних земель України будуть непридатні для землеробства  

0 539

В місті Ізмаїл пройшов ІІ Меліоративний форум. Одещину обрали місцем проведення форуму не випадково, адже саме ця область наразі найбільше потерпає від кліматичних змін в Україні, тільки у 2019 році внаслідок посухи тут було знищено близько 70% посівів, пише SEEDS.

Захід організувала Програма USAID з аграрного та сільського розвитку (АГРО) за участі Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики та Мінагрополітики. Участь у форумі взяли фахівці Світового банку, ЄБРР, Держрибагентства, організацій водокористувачів, профільних та наукових установ, а також агровиробники. Всього на форумі зібралося близько 250 представників агроспільноти.



Метою заходу стало обговорення досягнень та перешкод на шляху реалізації реформи гідротехнічної меліорації, розпочатої у 2019 році з прийняттям Урядом Стратегії зрошення та дренажу в Україні на період до 2030 року, а також можливостей відновлення зрошувальних та осушувальних систем в Україні.

«Ми бачимо позитивні результати цієї реформи. В Україні вже зареєстровано 24 організації водокористувачів. До речі, в аграріїв з Одещини один з найкращих результатів – в регіоні створено 6 ОВК. Найбільше організацій зареєстровано тільки у Черкащині – 8 ОВК.

Наші фермери можуть самостійно контролювати процеси поливу земель. Бо саме фермери зацікавлені в якості і кількості власної продукції. Завдяки реформі аграрії стали незалежними від сторонніх установ та структур», – заявив під час відкриття форуму Олександр Гайду, Голова Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики.

Наразі Одеська область – серед лідерів за кількістю створених організацій водокористувачів. Можливість об’єднуватися в такі організації для спільного керування зрошувальними системами в аграріїв з’явилася у травні 2022 року. Тоді вступив у дію Закон «Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель», розроблений за участі експертів Програми USAID АГРО, Світового банку, Всеукраїнської аграрної ради.


На сьогодні в Україні вже зареєстровано 24 організації водокористувачів. Кожна з них об’єднує від 1 до 10 агропідприємств.


Під час форуму Олександр Гайду акцентував увагу, що для забезпечення продовольчої безпеки ми повинні шукати шляхи, які дадуть можливість компенсувати втрату врожаїв на окупованих та постраждалих від військових дій територіях. І саме відновлення гідротехнічної меліорації є таким компенсатором.



«Терористичний акт на Каховській ГЕС фактично залишив без джерела води 94% зрошувальних систем в Херсонській, 74% – в Запорізькій та 30% – в Дніпропетровській областях. Це лихо ми повинні подолати», – зауважив Олександр Гайду.

Також він наголосив на важливості реформування системи управління меліоративними системами на державному рівні. Зокрема на необхідності в найближчий час завершити відокремлення функцій з управління водними ресурсами та управління меліоративними системами, як це передбачено в Стратегії зрошення та дренажу та розпочати передачу об’єктів меліоративних систем у власність Організацій водокористувачів.

Наступний важливий крок – це зміна в управлінні державними меліоративними системами. Верховна Рада схвалила в першому читання проект закону №7577, який передбачає створення державних некомерційних підприємств – Операторів. Важливим аспектом є можливість залучення Операторами інвестицій для модернізації та реконструкції меліоративних систем, що є необхідним, для післявоєнного їх відновлення.



Учасники форуму мали змогу познайомитися з роботою Суворовської зрошувальної системи, яка обслуговує ОВК «Вода життя». Кожен міг побачити на власні очі стан, характерний для більшості зрошувальних систем України: обладнання 1970-их років з високими енерго- та водовитратами. Загалом експлуатаційний знос систем зрошення в Україні досяг критичної межі – понад 80%.

Водночас за словами заступника Міністра аграрної політики та продовольства України Віталія Головні актуальність реформи викликана не лише змінами клімату, оскільки за прогнозами до 2050 року близько половини орних земель без залучення поливу будуть непридатні для землеробства, а й необхідністю післявоєнної відбудови України.

«На сьогодні створені всі законодавчі передумови для запровадження ОВК, як нової для України форми господарювання. Також спільно з Програмою USAID АГРО розпочато виконання пілотних проектів з відновлення  зрошувальних систем в Черкаській та Одеській областях; розпочато внесення об’єктів меліоративної мережі в Державний земельний кадастр. Ми ставимо перед собою амбітні плани: розширити площі зрошення та запровадити сучасні технології», – зазначив Віталій Головня.

Підтримка міжнародних донорів: понад 70 млн грн від USAID

«Програма USAID АГРО вже передбачила інвестування понад 70 млн грн в модернізацію зрошення пілотних проектів. На прикладі цих пілотних проектів і в залежності від їх успішної реалізації ми також розглядаємо можливість продовження підтримки і додаткового фінансування у модернізацію зрошення в Україні.

Реформа зрошення для України така ж важлива за своїми наслідками, як і земельна реформа, яку послідовно ми підтримуємо. І ключ до успіху в обох випадках – децентралізація управління. Створення організацій водокористувачів та Операторів державних меліоративних систем – саме і є інструментом такої децентралізації. Зараз наша увага зосереджена на підтримці організацій водокористувачів, в які об’єднуються аграрії для впровадження та розвитку енергозберігаючих технологій у зрошенні», – розповіла під час форуму Ксенія Сидоркіна, директорка Програми USAID АГРО.


Ксенія Сидоркіна, директорка Програми USAID АГРО

«Програма USAID АГРО підтримує реформу меліорації на всіх рівнях – від юридичної допомоги у написанні закону про ОВК та законопроекту 7577, а також всієї підзаконної нормативної бази, необхідної для функціонування ОВК, до надання технічної допомоги ОВК для проведення модернізації зрошувальних систем. В Державний земельний кадастр, за підтримки Програми USAID АГРО, внесена перша зрошувальна мережа», – зауважив керівник напрямку земельної реформи Програми USAID АГРО Сергій Кубах.

За його словами, реалізація реформи гідротехнічної меліорації дасть не лише відчутну вигоду агровиробникам, а й пайовикам та громадам. Меліорація дасть можливість збільшити вартість земельних ділянок, а отже зможе принести більшу вигоду їх господарям чи то від продажу чи від здачі земельних ділянок в оренду.



Від Програми USAID АГРО організації водокористувачів отримають гранти на модернізацію зрошувальних систем. Одна із них – ОВК «Вода життя». Голова правління ОВК «Вода життя» Михайлина Капаруліна продемонструвала стан Суворовської зрошувальної системи, на якій обслуговується організація ОВК, та представила план реконструкції насосних станцій.

В рамках форуму відбулось урочисте підписання меморандуму про співфінансування від Програми USAID АГРО для підтримки реалізації цього проекту. Також договір про фінансову підтримку на відновлення зрошувальної системи міжнародний донор підписав і з ОВК «Перша» з Черкащини. На черзі – ще дві організації водокористувачів, які також отримають понад 36 мільйонів грн.

 

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!