Аномально раннє цвітіння лохини: чи постраждають плантації України від можливих заморозків

0 4 642

Аномально раннє цвітіння лохини в Польщі, де ранні сорти цієї ягідної культури зацвіли на 4 тижні раніше за звичайні строки, викликало занепокоєння і серед ягідників України, пише SEEDS.

Однак ситуація Україні з аномально раннім цвітінням лохини не наскільки серйозна, як у Польщі. Якщо підсумувати відповіді учасників ринку, то випередження середніх багаторічних термінів цвітіння становить від 10 до 18 днів, з’ясували фахівці EastFruit.

Щоправда, ситуація суттєво різниться залежно від регіону вирощування. У східних регіонах країни випередження теж наближається до чотирьох тижнів, як і в Польщі. Однак навіть на півночі України найближчим часом може початися цвітіння, що не на жарт лякає виробників.

Читайте також: Виробництво сухого молока в Україні стало збитковою справою

Ще один цікавий момент – це оцінка загрози настання поворотних заморозків. Усі опитані нами виробники вважають цю загрозу цілком реальною, і деякі вже готуються до можливих захисних заходів. Серед них – використання різних способів обігріву міжрядь, обробка спеціальними препаратами, що підвищують стійкість до низьких температур, а також водні гармати.

Фахівці також зазначили, що будова квітки лохини є своєрідним натуральним захистом від заморозків, тому під час цвітіння ягода може витримувати короткострокове зниження температури повітря нижче нуля. Про це в коментарі до публікації у Facebook Андрія Ярмака, написав Сергій Змійчук з компанії “ФруТек”:

“Кілька років тому в нас було -4 °С під час цвітіння без суттєвих пошкоджень. Тож є шанси на врожай, якщо морози не будуть сильними й довготривалими. Будова квітки дзвіночком невипадкова – вода в пелюстках замерзає і виділяє тепло, яке затримується в куполі та захищає від замерзання”.Віктор Фарафонов в іншому коментарі додає, що основні втрати у лохини бувають узимку, а не під час весняних заморозків:

“За багато років моїх спостережень в Україні найбільшої шкоди лохина зазнає у зимовий період, здебільшого, навіть не від наднизьких температур, а від перепадів, коли поновлюється вегетація в зимовий період. Що стосується весняних заморозків, то ця культура має “самозахист” у вигляді морфологічних особливостей будови квітки, як уже зазначалося, так і розтягнутості періоду цвітіння.

Якщо ще додати технологічні прийоми у вигляді дощування та застосування генераторів туману, то втрати врожаю будуть мінімальні. Можливе просідання ціни в початковий період дозрівання ранніх сортів, де ми конкуруємо з південними країнами Європи. Але “катастрофи” точно не буде”.

Лохина стає дедалі важливішою культурою для садівництва України. Зокрема торік вона вперше обігнала яблуко за експортною виручкою. У 2024 році, якщо не буде природних катаклізмів та суттєвих втрат урожаю, то можна очікувати чергового експортного рекорду України з лохини.

 

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!