Екзотична порода курей на вашій фермі: декоративність і продуктивність чорних птахів

0 1 031

Як правило, екзотичні породи птахів в першу чергу виконують функцію декоративної прикраси ферми, привертаючи увагу, наприклад, нестандартним забарвленням, декоративним оперенням.  Але деякі з них утримуються і для отримання м’яса і яєць.  Про одну з таких порід читайте на SEEDS.  

 

В даний час серед птахівників існує мода вирощування домашніх птахів рідкісних екзотичних порід.  Все частіше на присадибних ділянках можна побачити курей з оригінальним декоративним оперенням, незвичайною формою тіла або нестандартним забарвленням.

Унікальність породи Аям Цемані полягає в тому, що кури мають насичений смоляний з трохи зеленуватим відливом колір.  При цьому чорний відтінок має не тільки оперення птахів, але також яйця, м’ясо, очі, шкіра, гребінь, навіть кістки, і лише кров і печінка — червоні.

Батьківщиною породи є острова Індонезії.  У перекладі з індонезійського слово «Аям» означає курка, а «Цемані» представляє назва невеликого селища на острові Ява.

Розводять цю породу, перш за все жителі Малайського архіпелагу (на островах Ява, Мадура і Суматра), але останнім часом ці кури набувають все більшої популярності і в інших країнах світу, в тому числі і в Україні.

Існує повір’я, що дані птахи приносять удачу і процвітання.  На батьківщині цих чорних птахів наділяють містичними, надприродними здібностями, а аборигени вирощують їх, в тому числі і для ритуальних цілей, приносячи в жертву богам.  Вважається, що таким чином можна впливати на рівень народжуваності.  В Індонезії існує також повір’я, що вживання м’яса Аям Цемані сприяє відпущення гріхів і дарує успіх у справах.

Вперше серйозним дослідженням цієї породи зайнявся нідерландський вчений Ян Стевернік, якого дуже зацікавили ці дивовижні птахи.  Він же став і першим дослідником, який завіз птахів на європейський континент.

 

 Опис породи

Незважаючи на відносно невеликий розмір, птиці породи Аям Цемані мають гармонійну статуру.  Їх невелика голова забезпечена прямим листоподібним гребенем, на якому чітко позначені загострені зубчики.  Тулуб міцний, трапецієподібний, компактний.  Груди округлі, а крила щільно прилягають до тіла.  Ноги добре розвинені, стрункі і м’язисті.  Півні мають гарний пишний хвіст з довгим оперенням.

Маса півня становить 2-2,5 кг, курки – 1,5, -2 кг.

Яйценосність: від 100 до 150 штук.

Вага яйця: близько 50 грам.

Продуктивний період яйценоски – до 3 років.

Відсоток виживання молодняка – від 95 до 100%.

За своїм характером кури Аям Цемані вкрай полохливі і нетовариські, тому намагаються не вступати в контакт з людиною.  У разі небезпеки вони намагаються негайно сховатися і несуться геть стрімголов, а тому можуть легко собі нашкодити.  З цієї причини заходячи в курник бажано проявляти обережність і дотримуватися тиші.

 

 Утримання і догляд за птахами

Дана порода дуже теплолюбива, тому її розведення бажане переважно в більш південних регіонах.

Догляд за цими птахами нічим особливим не відрізняється, хіба що приміщення, де містяться кури бажано захистити від протягів і гарненько утеплити.  При цьому особливу увагу слід приділити підлозі і стелі.

У зимовий час температура всередині пташника повинна бути в межах від +15 до + 20°С, оскільки при її зниженні несучість курей різко знижується.

 

В курнику необхідно стежити за чистотою і рівнем вологості.  В якості підстилки, яку бажано міняти щодня, можна використовувати солому, торф або тирсу.  Підстилка повинна бути товщиною не менше 10 см.

Протягом теплого сезону дана порода потребує щоденного моціону, тому курям необхідно влаштувати можливість вигулу на свіжому повітрі.  При цьому слід враховувати, що птахи мають добре розвинені крила, тому місце їх вигулу бажано обгородити високим вольєром.  Бажано, щоб в зоні прогулянки знаходилися різні природні сховища (низькорослі дерева, висока трава, чагарники).Особливу обережність слід проявляти при перевезенні птахів, враховуючи, що вони вкрай повільно адаптуються до нових умов проживання.

Слід також пам’ятати, що порода Аям Цемані має бійцівські коріння, тому може конфліктувати і погано уживатися з іншими породами домашніх птахів.

Щоб протистояти шкірним паразитам, птахам необхідно забезпечити можливістю приймати «зольні ванни».  Для цієї мети підійде широка ємність з сухою деревною золою, яку необхідно час від часу підсипати.

 

 Годування

Модель харчування цієї породи нічим не відрізняється від раціону звичайних домашніх птахів.  У хід йдуть зернобобові культури, дрібно нарізані овочі і зелень, висівки, макуха, жом, кісткове борошно та дріжджі.

В якості підгодівлі бажано давати птахам яєчну шкаралупу, крейду, вапняк, а для поліпшення процесу травлення необхідно забезпечити курей дрібним гравієм і піском.

Щоб отримати чистокровний молодняк, породу Аям Цемані необхідно ізолювати від інших видів курей, при цьому на п’ять курочок бажано мати одного півника даної породи.

 

 Розведення

Відсоток запліднених яєць у породи досить високий, але для розведення породи знадобиться якісний інкубатор.

Курчата мають високий рівень життєстійкості і за розміром не відрізняються від інших пташенят.  Проте перші два тижні пташенят бажано тримати при температурі близько + 30°С, а потім поступово знижувати.

Годувати молодих птахів бажано збалансованим за віком пташенят промисловим комбінованим кормом, до складу якого повинні входити всі необхідні для росту і розвитку інгредієнти з високим вмістом білка.  У міру підростання курчат в комбікорм додають мінеральні добавки, подрібнену зелень і овочі.

Підріс молодняк можна догодовувати вареними яйцями, нежирним сиром, дрібної крупою і зернами злакових культур.

Слід уважно стежити за наявністю у птахів чистої, але не холодної води.

Квочки породи є прекрасними матусями і сумлінно виконують свої обов’язки, забезпечуючи 100% збереження свого потомства.

Слід пам’ятати, що поява на оперенні курей будь-яких плям, крім вугільно – чорних, вказує на недосконалість породи і таких птахів слід бракувати.

 

SEEDS за матеріалами Agrostory 

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!