Кролики-рекс на вашій фермі: оксамитове хутро і якісне м’ясо

0 1 555

Порода кроликів «Рекс» цінується не тільки за зовнішній вигляд і якість хутра, а й за можливість м’ясного використання тварин. Ці кролики не вибагливі і добре підійдуть як для вирощування в невеликих фермерських господарствах, так і на великих кролефермах. Поради з вирощування та утримання кроликів-рекс читайте на SEEDS.

З моменту приручення кроликів і за весь час їх розведення було створено багато різних порід цих пухнастих звірят. Одні виводилися з метою отримання м’яса, інші – як джерело теплого і легкого пуху, красивого цінного хутра або ж просто з декоративною метою. Унікальний зовнішній вигляд кроликів-рекс дозволяє зараховувати їх одночасно і до м’ясо-шкуркових, і до декоративних порід.

Порода ця виникла у Франції зовсім випадково

На початку двадцятого століття на одній з кролеферм в департаменті Сарта при розведенні бельгійських велетнів трапилася мутація, в результаті якої в потомстві з’явився кролик-самець з незвичайною густою і короткою шерстю каштанового кольору. У наступному посліді у самки з’являються такі ж дитинчата-мутанти. Господарю кролеферми нові кролики сподобалися, і він став розводити їх, відбираючи для розмноження тільки короткошерстих особин. Так, через кілька поколінь, бажану ознаку вдалося остаточно закріпити в генах, і порода була створена. Назвали нову породу «кролик рекс», що на латині означає «король кроликів».

У 1924 році кроликів рекс показали на сільськогосподарській виставці в Парижі, де вони викликали величезний інтерес у відвідувачів, і за наступні кілька років порода поширилася по всьому світу. У деяких країнах рекси стали дуже великою цінністю. Німеччина навіть забороняла вивезення кроликів цієї породи з країни.

Відмінні риси хутра

Зовнішність кроликів породи рекс дуже відрізняється від зовнішнього вигляду всіх інших порід. Справа в тому, що шерсть і вуса-вібриси у рекс помітно коротше, ніж у звичайних кроликів, волоски шерстяного покриву не мають звичної спрямованості тому, а ростуть зі шкіри під прямим кутом. Така будова створює незвичайний оксамитовий вигляд хутра тварин, роблячи кроликів схожими на живу плюшеву іграшку. Довжина остьового волосся і підшерстя у рекс практично однакова і досягає 1,25 – 1,3 см. В результаті хутро цих тварин на дотик набагато м’якше, ніж звичайно. Для порівняння, довжина підшерстя у кроликів інших порід становить 1,6 – 1,7 см, а їх остьове волосся виростають до 2 см, при цьому вони більш жорсткі, спрямовані в одну сторону і перекривають один одного.

Колір шерсті рекса може бути різним, найбільш поширені: чорний, чорно-вогненний, блакитно-сірий, метелик різних відтінків, рудо-коричневий. Сьогодні в світі існує близько 30 колірних варіантів хутра цієї породи. Найбільш цінними вважаються агуті, так як при вмілому виготовленні хутряний виріб з шкурок такого забарвлення дуже складно відрізнити від справжнього хутра шиншили і білий, ймовірно через простоту забарвлення такого хутра в будь-який інший колір. Іноді серед рексів зустрічаються особини з хвилястим хутром. Такі шкурки служать в якості цінної сировини для пошиття елітних хутряних виробів.

Тварини придатні і для м’ясного використання

Вага дорослого кролика досягає від трьох до чотирьох з половиною – п’ять кілограмів. Довжина тіла – близько п’ятдесяти сантиметрів, кістяк тонкий і легкий, але м’яса на тушках багато, що деяким чином підтверджує їх походження від бельгійських велетнів.

Тіло у рекса округле, з добре розвиненими м’язами (теж спадкове), широке, спина злегка горбата. Голова пропорційна по відношенню до розміру тіла, широколоба. Вуха відносно короткі, широкі, округлі, стоячі, дуже рухливі. Очі темно-коричневі або сірі, в залежності від загальної забарвлення тварини. Шия коротка, мускулиста. Лапи міцні, короткі, з кігтями темного кольору.

Розведення кроликів-рекс

Кролиці не багатоплідні, в середньому в гнізді знаходиться 5 – 6 дитинчат. Батьківські якості і молочність у більшості кролиць хороші, тому збереженість виводка в підсисний період дуже висока при хороших умовах утримання, достатньому напуванні і збалансованому харчуванні батьківського стада. Отримавши хороший старт в ранньому віці, кроленята мають високу енергію росту, і повноцінне годування надалі сприяє у них швидкому набору маси.

Відокремлювати молодняк від кролематок краще не раніше, ніж у віці 45 – 60 днів. Якщо говорити конкретно, то орієнтовні темпи зростання молодняка рекс такі: в тримісячному віці кожен молодий кролик вже важить близько 1,3 – 1,4 кг; в чотири місяці його вага становить 1,7 – 1,9 кг; в п’ять місяців цей показник збільшується до 2,2 – 2,4 кг; в шість місяців вага досягає 2,6 – 2,8 кг; в сім місяців кролик важить 3 – 3,3 кг, а у вісім місяців – 3,5 кг; вага дев’ятимісячного кролика – близько 3,7 кг, а до десяти місяців тварина виростає до 4 кг.

Зростання організму рекс триває ще приблизно до однорічного віку, але конверсія корму різко знижується, тому тварин, не призначених для подальшого розмноження, рекомендується забити на м’ясо. Забійний вихід тушок, отриманих від добре вгодованих кроликів, становить в цьому віці близько 61 – 63%. М’ясо кроликів, забитих в більш старшому віці, по жирності і щільності перевершує м’ясо однорічних тварин. У кроликів, забитих в молодшому віці, м’ясо ніжне, але водянисте, і забійний вихід тушок набагато нижче. Таким чином, 10 місяців – це оптимальний термін для забою, з точки зору раціонального використання кормів і отримання якісної кролятини. Але при забої слід враховувати періоди сезонних і вікових линьок, тому що, рексів розводять не тільки заради м’яса, але в першу чергу заради отримання якісного хутра.

Догляд та утримання

Незважаючи на коротку шерсть, рекси дуже добре переносять низькі температури. Навіть при сильних морозах, якщо немає вітру, протягу і вогкості, вони зберігають активність і відчувають себе комфортно. А ось спекотну погоду не люблять. Уже при + 30 ° С вони перестають проявляти статеву активність і стають малорухомими, у кроликів відзначається прискорене дихання і зниження апетиту. Подальше підвищення температури повітря може привести до загибелі частини поголів’я.

Що стосується ветеринарного обслуговування, то воно нічим не відрізняється від ветеринарних заходів, які потрібно проводити при утриманні інших порід кроликів. Рекси також схильні до типових кролячих захворювань, найбільш поширеними серед яких є кокцидіоз, «мокра мордочка» та ін., вони вимагають обов’язкових профілактичних щеплень від міксоматозу, геморагічної хвороби тощо.

У годуванні рекси не вибагливі. Раціон їх такий же, як і у звичайних кроликів. Він включає грубі (сіно, молоді гілки), концентровані (зернові, шрот, комбікорм) і соковиті корми (трава, коренеплоди, фрукти). Якісне харчування передбачає дотримання таких вимог до кормів як чистота, свіжість, відсутність цвілі і рослин, які можуть викликати отруєння. Особливу увагу слід приділяти годівлі та наявності питної води у кролематок перед окролом і відразу після нього. У разі нестачі пиття або корму кролиця може з’їдати свій виводок.

SEEDS за матеріалами AgroStory

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!