Тотальне знищення шкідників – міф, їх контроль – реальність

0 1 150

Кожної весни українські ЗМІ рясніють повідомленнями про лихо, заподіяне хімікатами післяо бробки полів. Гинуть бджоли, хворіють і худоба, і навіть самі селяни. Невже немає жодних альтернатив?

З’ясувалося що є. І вони діють! Альтернативою хімічному методу став біологічний захист рослин від шкідників, хвороб та бур’янів. Він безпечний для людини і тварин, до того ж не забруднює навколишнє середовище. Багато українських аграріїв вже давно користуються таким методом захисту полів.

Докладніше про біологічний захист рослин в ексклюзивному інтерв’ю для SEEDS розповіла директорка ТОВ “Біобаланс” Любов Лисенко. Ця компанія за майже 10 років свого існування зібрала чималий досвід у галузі захисту рослин за рахунок використання різних видів ентомофагів. Саме такий підхід до боротьби із шкідниками дозволяє отримати біологічно чистий врожай.


– Чимало нарікань останнім часом на обробку полів. Лунали навіть пропозиції повертатися до “дідівських” методів. Чи допоможуть вони позбутися шкідників?

– Це так само, як лікувати грип чи ангіну в наш час простою содою. Час іде – все змінюється і ми пристосовуємося до цих змін.

Для чого потрібен захист рослин? Ми захищаємо рослини від бур’янів, шкідників та хвороб. Але вони теж мають механізми пристосування. До того ж вони спрацьовують в сотні разів швидше за наші, людські механізми пристосування.

От і поле – це живий організм. Там мешкає безліч бажаючих поборотися за своє виживання. Та, як ви добре знаєте, щось добре виростити важко, а погане – виросте саме.

Так само і на полі. Бур’ян садити не потрібно – він сам виросте. Хвороба сама з’явиться. Шкідники самі прилетять, або ж вони там вже давно живуть і добре почуваються.

Наше завдання створити максимально комфортні умови для розвитку потрібної рослини. Якщо ми не допомагатимемо їй – мимоволі допоможемо комусь іншому.

Років 15 назад ніхто і мріяти не міг про урожайність кукурудзи 120 центнерів з гектара. А сьогодні, якщо ти цього не отримаєш, скажімо в Сумській, чи Чернігівській областях, то вже виникає питання про рівень твого професіоналізму.

І щоб отримати такий урожай потрібно створити максимально комфортні умови. Саме тоді виникає питання які інструменти застосувати.

Зараз віруси надзвичайно швидко адаптуються, а комахи надзвичайно швидко пристосовуються. Щоб боротися з ними потрібно збільшувати дозу діючої речовини в препараті. Але тут виникає одразу інше питання: як це вплине на нас самих?

– Коли настає час використовувати хімічні засоби?

– “Хімію” використовують тоді – коли вже потрібно тушити пожежу. “Біологію” застосовують профілактично і на випередження. За рік-два можна вирівняти екосистему поля,відрегулювати її. Кожен випадок потрібно оцінювати окремо.

Я багато читаю фахової літератури, однак ще не чула про те, щоб якогось шкідника занесли до Червоної Книги України. Вони не зникають.

Майже за 100 років агресивного захисту рослин шкідників нікому не вдалося знищити.

А тому питання: може ми їх ніколи і не знищимо? Можливо потрібно просто розумно регулювати їх чисельність, щоб їх кількість не доходила до економічного порогу шкодочинності на полі?

Така профілактика буде набагато ефективнішою за будь-яку боротьбу.

Але, коли вже є велика заселеність і втрата врожаю – однозначно потрібно використовувати “хімію”. Біологія в такому випадку не допоможе.

Хімічні препарати – це “антибіотики” для поля. Щоб попередити такі “хвороби” потрібно проводити профілактичні заходи.

Як кажуть: німці лікуються за 5 років до початку хвороби, а ми – за 5 хвилин до смерті.

– Багато українських аграріїв чекають до останнього?

– Наші давні клієнти вже добре знайомі з культурою захисту рослин. Вони розуміють: щоб застосувати біометод потрібна підготовча робота і планування – тоді матимете максимальний результат.

Нашу співпрацю з клієнтами ми плануємо заздалегідь. Це сумісна робота, впродовж якої вивчаєш, аналізуєш і зрештою розумієш, який результат має бути на тому чи іншому полі.

– Останнім часом в Україні збільшилася кількість скарг на смерть бджіл після обробки полів.

– Все залежить від препаратів, які застосовуються. Якщо фосфорорганічні – вони звичайно впливають і на бджіл. Однак зараз на ринку є безліч препаратів, які можна застосувати, і вони будуть безпечними. Є чимало препаратів для боротьби з тими самими шкідниками на пасіках. Якщо їх застосувати на полях – це буде безпечно.

Однак, якщо брати дешеві препарати, то тут тільки Богу відомо, на що вони вплинуть.

– Серед ваших клієнтів чимало найбільших в Україні агрохолдінгів. Чи користуються вашими послугами більш дрібні підприємства і зовсім невеличкі фермерські господарства?

– Не буває одразу багато великих клієнтів, якщо тебе ніхто не знає на ринку. До великих агрохолдингів ми “прийшли” поступово,як і до тих замовлень, які є зараз.

Спершу ми навчилися працювати з “маленьким” клієнтом. Невеликими фермерськими господарствами, в яких банк землі – 1,5 -2 тисяч гектарів. Все це було поступово. Ми разом росли і вчилися.

Ми однаково уважно ставимося і до фермерів, у котрих 50 гектарів, і до підприємств, у яких 200 тисяч гектарів.

До того ж, хто знає… сьогодні у цього клієнта тисяча гектарів, але ми не знаємо, який банк землі він матиме завтра.

SEEDS.org.ua


Слідкуйте за нашими новинами на Facebook   Instagram  YouTube-канал

 

 

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!