В Україні більше половини картоплесховищ є непрофесійними

0 913

Протягом 2007-2008 рр. в Україні спостерігалася найкраща динаміка будівництва картоплесховищ. Проте вона припинилася в 2012 році і поступово почала уповільнюватися. Причиною цього стало те, що великі компанії припинили розширювати площі під картоплею.

Сьогодні ж на ринку можна спостерігати продовження зменшення зацікавленості виробників у картоплесховищах через вихід з галузі великих гравців ринку, що припинили вирощування картоплі. Таку думку під час XI Нідерландсько-українського форуму з професійного картоплярства висловив  Андрій Марущак, директор “ ВанДайк Технікс”, компанії яка займається постачанням обладнання для зберігання картоплі та інших овочевих культур.

Захід було організовано Посольством Королівства Нідерланди в Україні та Українською Асоціацією Виробників Картоплі (УАВК) спільно з асоціацією «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ).

Як зазначив Андрій Марущак, піонерами із будівництва потужностей із зберігання картоплі в Україні були фермерські господарства «Коник» та «Журавушка» та підприємство «Крафт Фудз Україна».«Чому це відбулося? Тому що на ринок зайшла компанія «Крафт Фудз Україна», що відома сьогодні як виробник чіпсів «Люкс», і розпочала реалізацію комплексної програми кооперації з вирощувачами картоплі. І перші сховища були збудовані саме для зберігання картоплі яка згодом перероблялася на чіпси»,- пояснив гравець ринку.

За словами директора «ВанДайк Технікс», на сьогодні в Україні загальні потужності картоплесховищ становлять 645,7 тис тонн, але з них потужності на 320 тис тонн є непрофесійними сховищами.

«Тобто це просто переобладнані старі сараї з найпростішою системою вентиляції. Втім, такі сховища не є повністю автономними і не забезпечують належних умов зберігання»,- зазначив Андрій Марущак.

Він також повідомив, що на сьогодні в Україні превалює контейнерне зберігання, що пов’язано з майже відсутньою галуззю переробки картоплі в країні. Адже насипом переважно зберігається картопля, що йде, як правило, на переробку. Так, в країнах ЄС біля 80% картоплі зберігається насипом, що свідчить про розвиненість переробки.За словами Андрія Марущака, при розробці проєкту картоплесховища потрібно враховувати не тільки витрати на будівництво, але й на його подальшу експлуатацію.

«Така експлуатація, як правило, продовжується понад 20 років і всі витрати, припустимо, на електроенергію, звичайно впливають в подальшому на собівартість зберігання. Тобто якщо ви розробили проєкт сховища з доброю теплоізоляцією, то витрати на електроенергію будуть завжди однакові. Однак й в цьому разі варто пам’ятати, що електроенергія постійно дорожчає»,- пояснив Андрій Марущак.

Він також наголосив, що сьогодні в Україні є величезна потреба в сховищах для різних видів зберігання картоплі – як насипом, так і в контейнерах.

«Загалом країні потрібні потужності із зберігання картоплі на 1380 тис тонн. Побудувати їх за рахунок лише підприємств-виробників картоплі не можливо. За підрахунками фахівців нашої компанії, будівництво картоплесховища для зберігання 10 тис тонн продукції потребує близько 3 млн євро інвестицій. Це значні кошти, що є непідйомними для звичайного фермерського господарства»,- вважає директор “ВанДайк Технікс”.При цьому Андрій Марущак наголосив, що низка господарств, що входять до лав УАВК, задекларували свої наміри щодо побудови картоплесховищ загальною потужністю 92,5 тис тонн протягом 2021-2024 рр. Втім обов’язкова умова для реалізації цих намірів – наявність держпідтримки.

Андрій Марущак також підкреслив, що основними сучасними трендами у будівництві картоплесховищ є використання енергоефективного обладнання, що дозволяє зменшити споживання електроенергії на 25-35%, а також оснащення систем охолодження природними холодоагентами, що нівелює вплив на навколишнє середовище.

 

SEEDS.org.ua за інформацією AgriGator

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!