За рік оптова ціна на картоплю в Україні зросла на 117%

0 607

Оптові ціни на картоплю в Україні наразі рекордно високі, навіть якщо оцінювати їх у доларах США. Ніколи раніше до кінця першої декади лютого оптові ціни на картоплю в Україні не були на рівні $0,35 долара США за кг, пише SEEDS

Навіть більше, другий хліб українців зробив цьогоріч значний внесок у загальну інфляцію та продуктову інфляцію, бо за рік оптова ціна на картоплю зросла у 2,2 раза або на 117%, повідомили аналітики EastFruit .Фахівці вважають, що певний прогрес у підвищенні якості картоплі відзначався, проте головна причина зростання цін на цей продукт полягає у зміні співвідношення попиту та пропозиції.

Після повномасштабного вторгнення в Україну російських загарбників, багато жителів сільської місцевості України, а також деякі великі та середні підприємства, прийняли рішення вирощувати картоплю, яка залишається одним із найдешевших джерел харчових калорій і у важкі часи дає змогу забезпечувати продовольчу безпеку. Однак на тлі відтоку значної частини населення України, це призвело до надлишку пропозиції картоплі на ринку в сезоні 2022/23 років і обвалу цін на неї.

Читайте також: Відновлення ґрунтів потребує локального підходу, зважаючи на їх особливості

До врожаю 2023 року багато хто відмовився від картоплі через збитковість бізнесу. Причому деякі виробники, відмовившись від картоплі, почали вирощувати цибулю, перспективи ціноутворення на яку цілком можуть повторити історію з цибулею.

Відповідно, в сезоні 2023/24 пропозиція картоплі дещо знизилася. При цьому варто зазначити, що Україні вдалося дещо наростити експорт картоплі, однак обсяги експортних поставок, попри найнижчу ціну на картоплю в Європі, виявилися порівняно невисокими, а географія експорту картоплі – занадто обмеженою.

Традиційно, Молдова стала головним імпортером української картоплі, і на неї припало понад 90% усіх поставок. Менш як 5% картоплі було експортовано в Грузію і всі інші країни закупили незначні обсяги. І хоча в січні-вересні 2023 року Україна експортувала лише трохи менше ніж 29 тис. тонн картоплі, цей обсяг виявився рекордним. Однак, враховуючи динамічне зростання цін на картоплю в останні тижні, Україна втратила останній козир в експорті картоплі – низьку ціну.Наразі оптові ціни на картоплю в Україні вже вищі, ніж у Молдові. Однак це не повинно завадити експорту української продукції, бо Україна експортує до Молдови, як правило, картоплю після миття та доопрацювання для реалізації в мережах супермаркетів. Однак подальше зростання цін може призвести до переорієнтації постачальників на задоволення потреб внутрішнього ринку.

У будь-якому разі вища оптова ціна на картоплю для українських картоплярів є дуже важливим трендом, що дасть змогу зберегти стійкість професійного сегмента вирощування цього важливого для країни продукту.

 

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!