Бавовництво може стати перспективною галуззю  агровиробництва України

0 284

В Україні сьогодні і слово «бавовна», і квіти бавовни мають особливе значення. Між тим така культура, як  бавовник, цілком може рости і в нашій країні. Науковці вважають, що вона має великий потенціал як окрема сільгоспкультура,  пише SEEDS.

«Бавовник — це культура з практично безвідходним виробництвом. Після джинування сирцю отримуємо волокно, вихід якого становить 37-38%. Більша частина врожаю складається з насіння (вихід — 60%), яке має великий вміст олії та білка.

Під час переробки цієї продукції отримується продовольча екологічно чиста та технічна олія (29% від маси насіння), високоякісна макуха для тваринництва (вихід — 77-78% із вмістом 1,7-1,8 кормових одиниць), що забезпечує додатковий прибуток для товаровиробників (40-60% від вартості волокна).

До того ж мало кому відомо, що відходи бавовнику (лінт) є стратегічною сировиною для виробництва оборонних засобів», — розповіла старший науковий співробітник Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства НААН Віра Бобровик.

На полях Інституту зрошуваного землеробства НААН у 2001 році була закладена перша дослідна ділянка вирощування бавовнику. Продовжити сьогодні дослідницьку діяльність науковці інституту не можуть — поля досі знаходяться в зоні ризику після деокупації регіону. Але щойно з’явиться можливість, вони продовжуватимуть роботу, тим паче, що вже виведені українські сорти.

Аналіз наукових досліджень показав високу ефективність вирощування даної культури. Віра Бобровик упевнена, що успішному впровадженню бавовництва в агропромислове виробництво південного регіону сприятиме використання нових скоростиглих сортів, створених в Інституті кліматично орієнтованого сільського господарства НААН.

Читайте також: Садівництво рятує від хронічних та психічних захворювань

«Відновлення вітчизняного бавовництва можливе лише завдяки введенню науково обґрунтованої системи насінництва. На теперішній час інститут володіє лише 10 кг насіннєвого сирцю сорту Підозерський 4, який вдалося врятувати від ворожої агресії рф, що дає змогу до березня 2024 р. одержати 4,5 кг насіння супереліти І-ІІ класів», — розповіла старший науковий співробітник AgroPortal.ua.

В Інституті кліматично орієнтованого сільського господарства НААН вважають, що на відміну від технології вирощування бавовнику в тропічній зоні або в республіках Середньої Азії виробництво культури в південному регіоні України є більш екологічно безпечним.

«Це — солестійка культура. За багаторічними дослідженнями інституту, пестицидне навантаження під час вирощування бавовнику набагато нижче, ніж цього потребує низка інших широко розповсюджених культур у зоні південного землеробства, таких як люцерна, овочі, соя, пшениця тощо. Ґрунтовий гербіцид та засоби захисту рослин застосовуються за необхідності, як і за вирощування інших сільськогосподарських культур», — стверджує Віра Бобровик.

 

 SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!